Oszustwa i przekręty
Podczas podróży natknąłem się na wiele kreatywnych miejsc jeżeli chodzi o wymyślne przekręty. Wiele z najlepszych oszustw wymaga naiwności i zaufania turystów, ale nie myśl że nie mogą się one przydarzyć bardziej wyrafinowanym podróżnikom. Jest wiele subtelnych metod zostania oszukanym – taksówkarz zwiększy Twoją opłatę za przejazd, sprzedawca nagle podbije ceny, publiczny terminal z dostępem do internetu zapisze Twoje hasła lub kelner zaproponuje coś specjalnego ze specjalnie wyższą ceną. Bądź mądry, wiedz za co płacisz przed przekazaniem pieniędzy i zawsze przeliczaj swoją resztę.
Artyści w fachu oszustwa pojawiają się w wielu formach i miejscach, lecz jeśli będziesz uważny i niezbyt ufny nie powinieneś mieć z nimi problemu. Poniżej kilka przykładów jak zazwyczaj działają oszuści w celu powiększenia swoich zasobów finansowych.
Uważaj na żebraków z dziećmi – mogą wyciągnąć Twój portfel. W Berlinie policja uczy miejscowych jak uniknąć oszukania.
Świetna oferta!
Jeśli coś brzmi zbyt dobrze by było to prawdą, to niestety ale nią nie jest.
Znaleziony pierścionek: Niewinnie wyglądająca osoba podnosi przed Tobą pierścionek I pyta się czy go upuściłeś. Kiedy odpowiesz że nie, osoba przygląda się mu bliżej, a potem pokazuje Ci mimiką ,iż jest to szczere złoto, po czym proponuje Ci je odsprzedać w dobrej cenie która jest wielokrotnością tego co za niego zapłacił przed upuszczeniem go na ziemię.
Bransoletki przyjaźni: Sprzedawca podchodzi do Ciebie i z agresją pyta czy pomożesz mu z demonstracją. Kontynuuje poprzez założenie Ci bransoletki przyjaźni na Twojej ręce. Kiedy skończy prosi Cię o zapłatę za bransoletkę którą stworzył właśnie dla Ciebie, a ponieważ nie możesz jej tak łatwo zdjąć czujesz się zobligowany do zapłaty (tego typu rozpraszanie przez sprzedawcę mogą służyć jako zasłona dymna dla złodziei którzy wyjmą Twój portfel kiedy próbujesz odsunąć się od natrętnego sprzedawcy).
Sprzedawca w niedoli: Dobrze ubrany i wygadany dżentelmen podchodzi do Ciebie i wyjaśnia ,iż jest sprzedawcą skórzanych kurtek i potrzebuje wskazówek jak dojechać do najbliższego punktu orientacyjnego. Zagaduje Cię i w sekundę masz nowego przyjaciela. Właśnie wtedy sięga do auta i wyciąga skórzaną kurtkę prosto od projektanta którą chce wręczyć Ci w zamian za Twoją pomoc. O, tak przy okazji jego karta kredytowa nie działa I prosi Cię o pożyczenie gotówki aby mógł zatankować paliwo. Odjeżdża z pieniędzmi, a Ty zostajesz ze słono przepłaconą kurtką.
Liczą się pieniądze
Za każdym razem gdy pieniądze są przekazywane z ręki do ręki bądź czujny, nawet gdy używasz bankomatu. Kiedy jest ktoś obok Ciebie miej oko na wszystkie swoje karty, lub po prostu płać gotówką, aczkolwiek nawet to czasem może stanowić wyzwanie.
Wolne liczenie: Kasjerzy którzy mają do czynienia z wieloma turystami często żerują na wolnym liczeniu. Nawet w bankach kiedy liczą Twoją gotówkę z dziwnymi pauzami liczą na to ze spieszący się turysta zabierze szybko pieniądze i odejdzie, nie przeliczając ich uprzednio samemu.
Podmiana na której tracisz: Bądź ostrożny gdy płacisz dużym banknotem ,a rachunek jest mały. Dokładnie zaznacz jaki banknot dajesz, gdyż wielu kasjerów upuści dany banknot i podniesie ukryty inny o mniejszej wartości, aby oszukać klienta. Zapoznaj się z walutą i dowiedz się jaki przelicznik jej odpowiada ,oraz zawsze sprawdź resztę którą otrzymujesz.
Rozmowni sprzedawcy: Wydaje się ,iż kasjer prowadzi rozmowę telefoniczną gdy przekazujesz mu kartę kredytową, ale w tym samym czasie możesz usłyszeć dźwięk migawki aparatu kiedy to robi zdjęcie Twojej karcie. Powinno Cie to skłonić do płacenia gotówką za większość zakupów.
Poznanie tubylców
Atrakcyjny flirt: Samotny podróżnik zostaje zaczepiony przez przepiękną kobietę na ulicy, a po chwili rozmowy zaprasza go na drinka do pobliskiego klubu. Ale kiedy przychodzi do zapłaty, okazuje się ,iż rachunek wynosi kilkaset złotych więcej niż można by oczekiwać i dopiero wtedy zauważa dużych i umięśnionych ochroniarzy pilnujących drzwi. Istnieje wiele wariaci tego przekrętu, czasami oszust podaje się za zgubionego turystę, w innym wypadku udaje przemiłą osobę która chce pokazać Ci miasto. W każdym razie bądź ostrożny kiedy ktoś dopiero co poznany zaprosi Cię na drinka – najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest pójście do baru lub kawiarni która Ty wybierzesz.
Oops! Jesteś w tłumie kiedy to ktoś przypadkiem rozlewa ketchup lub fałszywy gołąb załatwia Ci się na koszulę. Oszust oferuję Ci rekompensatę lub po prostu udaje że Ci pomaga oczyścić ubrudzoną koszulę w trakcie czego opróżnia zawartość Twoich kieszeni. Jak zawsze istnieją pewne wariacje: Ktoś upuszcza jakiś przedmiot, a kiedy Ty uprzejmie go podnosisz, tracisz swój portfel, lub co gorsza ktoś wkłada Ci dziecko w dłonie i w tym czasie gdy jesteś zdezorientowany okrada Cię. Zakładaj również iż żebracy to kieszonkowcy i zawsze bądź podejrzliwi co do spotykanych przypadkowo ludzi i sytuacji które dzieją się dookoła Ciebie. Nawet kiedy wywróci się przy Tobie staruszka, wpierw zadbaj o zabezpieczenie swoich cennych przedmiotów, a dopiero potem powoli podejdź by sprawdzić czy nie potrzebuje pomocy.
Pomocny mieszkaniec: Złodzieje udający przejętych mieszkańców zasugerują Ci abyś dobrze schował swój portfel, a zaraz po tym jak zobaczą gdzie go włożyłeś ukradną Ci go. Jeśli ktoś będzie Ci chciał pomóc przy bankomacie, grzecznie odmów gdyż chcą tylko podejrzeć Twój kod PIN. Innym denerwującym przykładem są nachalni oficjalnie ubrani „pomocnicy” na peronach pociągu którzy znajdą Ci miejsce, a po wszystkim będą żądać „napiwku”. Niektórzy złodzieje kiedy zobaczą ,że masz problem z samochodem podbiegną do Ciebie I na siłę będą chcieli Ci pomóc, inni będą czekać przy automatach z biletami w metrze oferując Ci swoją pomoc przy zakupie biletu, a podczas tej czynności Twój plik z obcymi walutami zacznie znikać bardzo szybko, więc generalnie warto unikać pomocnych mieszkańców.
Gangi małych złodziei: Zdarzają się one niezwykle często szczególnie w uboższych dzielnicach świata. Grupy chłopców i dziewczynek z dużymi oczami, zatroskanym wyrazem twarzy i kolorowymi poszarpanymi ubraniami uprzejmie dręczą niczego nie spodziewającego się turystę niczym żebracy. Kiedy wasze spojrzenia się spotkają i zauważysz smutne napisy na tekturowych kartkach które trzymają w dłoniach, zaczynasz niepotrzebnie myśleć, że są żebrakami, a w tym samym czasie Twój portfel lub plecak są ostrożnie przeglądane. Jeśli nosisz sakiewkę z pieniędzmi na pasku i rozumiesz cały ten mechanizm nie masz się czego obawiać, a ręka złodzieja wsuwająca się do Twojej kieszeni staje się tylko interesującym kulturowym doświadczeniem.
Nie szata zdobi człowieka
Najprzebieglejsi kieszonkowcy wyglądają jak dobrze ubrani ludzie biznesu, zazwyczaj z czymś wyglądającym oficjalnie w ich dłoniach. Niektórzy udają turystów z wielkimi plecakami, kamerami i mapami lub przewodnikami. Nie daj się oszukać wyglądem, imponującym strojem, pięknym kobietom lub nieszczęśliwym historiom.
Nieprawdziwa petycja charytatywna: Sytuacja ta występuje kiedy ktoś podchodzi do Ciebie I prosi o wypełnienie petycji, najczęściej jest to kobieta lub nastolatek którzy często udają głuchych i będą próbować uzyskać Twój podpis na oficjalnie wyglądającej petycji, prawdopodobnie w celu wsparcia organizacji charytatywnej (zazwyczaj petycje te są w języku angielskim więc powinno Ci to dać do myślenia). Po podpisaniu osoba ta będzie domagała się dotacji finansowej. W najlepszym wypadku stracisz tylko kilka złotych, w najgorszym zostaniesz okradziony w trakcie bycia rozpraszanym.
Dziwna policja: Dwóch złodziei w uniformach podających się za policjantów zatrzymuje Cię na ulicy, pokazuje swoje błyszczące fałszywe odznaki i proszą o pokazanie portfela celem sprawdzenia czy nie posiadasz w nim fałszywych pieniędzy. Nawet nie zauważysz, że brakuje kilku banknotów po tym jak odejdą, dlatego nigdy nie dawaj nikomu swojego portfela.
Inspektorzy pokoi: Ktoś puka do Twoich drzwi ,po czym okazuje się ,że to dwóch mężczyzn podających się za hotelowych inspektorów pokojowych. Jeden z nich czeka na zewnątrz, podczas gdy drugi wchodzi do środka by się rozejrzeć. Gdy ten w środku odwróci Twoją uwagę, drugi niepostrzeżenie wchodzi do środka i zabiera wartościowe rzeczy leżące na wierzchu. Pamiętaj nigdy nie wpuszczaj nikogo do swojego domu chyba ,że spodziewasz się gości. W przypadku gdyby ktoś taki się u Ciebie pojawił, natychmiast poinformuj o tym fakcie recepcjonistę.
Zepsuty aparat: Każdy robi sobie zdjęcia przy słynnych widokach I często zdarza się ,że podchodzi do Ciebie ktoś z aparatem lub telefonem I prosi o zrobienie zdjęcia, ale niestety urządzenie nie działa. Kiedy oddajesz go „turyście” on postara się go upuścić tak żeby rozpadł się na kawałki i aby wglądało to na Twoją winę. Albo zaproponuje żebyś zapłacił za naprawę (nie rób tego) albo sięgnie po Twój portfel kiedy będziesz się pochylał by podnieść zepsute urządzenie.
Striptizerka: Dostrzegasz ładnie wyglądającą kobietę kłócącą się ze sprzedawcą. Oskarżana jest o kradzież czemu stanowczo zaprzecza. Aby udowodnić niewinność zaczyna zdejmować swoje ubrania robiąc to bardzo powoli. Kiedy zostanie w samej bieliźnie, sprzedawca ja przeprasza po czym kobieta ubiera się i odchodzi. Nagle wszyscy mężczyźni w tłumie orientują się ,że ich portfele również odeszły za sprawą kieszonkowców pracujących podczas tego “pokazu”.
Polecamy
-
Domek nad Jeziorem Salińskim
location_on Salino turned_in Agroturystyka
attach_money od: 120zł -
Pałac Lubostroń
location_on Łabiszyn turned_in Dworki i Pałace
attach_money od: 150zł -
Agroturystyka Lucyna Migdał
location_on Sromowce Niżne turned_in Agroturystyka
attach_money od: 30zł -
Domek Letniskowy Boszkowo
location_on Boszkowo turned_in Domki letniskowe
attach_money od: 200zł