Odbicie się od dna po utracie wszystkiego
Trzymaj swój paszport i bilet pociągowy w saszetce na pieniądze, a telefon schowaj w bezpieczne miejsce.Znajdź policjanta aby zgłosić mu kradzież lub utratę jakiegoś przedmiotu.
Przemierzasz świat ciesząc się najlepszymi chwilami swojego życia kiedy popełniasz jeden głupi I prosty błąd. Stawiasz swoją torbę przy krzesełku w kawiarni I nim się obejrzysz już go tam nie ma. Niefortunnie dziś schowałeś swój paszport, kartę kredytową i gotówkę w tej torbie zamiast w saszetce na pieniądze. W tym momencie masz wrażenie ,że straciłeś wszystko za wyjątkiem kilku złotych w swoim portfelu. Istnieje szansa ,że nigdy Ci się to nie przytrafi, ale z pomocą kilku porad nie będziesz totalnie zagubiony w takiej sytuacji.
Co zrobić kiedy wszystko stracisz?
Nie panikuj: Zanim coś zrobisz weź głęboki wdech. Panika może przyćmić Twój zdrowy osąd. I przede wszystkim nie wiń siebie – nie ważne jak ostrożny, każdy mógłby znaleźć się w takiej sytuacji. Pewnego razu spotkałem rodzinę w Amsterdamie która zgubiła wszystkie bagaże przed przyjazdem do hotelu i koniec końców udało im się zaliczyć udaną wycieczkę. Pozytywne nastawienie może zdziałać cuda.
Poproś o pomoc: Jeśli jesteś w kraju gdzie mało kto mówi po angielsku, znajdź jedną osobę która umie się nim posługiwać i poproś ja o pomoc w tłumaczeniu swojej sytuacji przez telefon lub w urzędach, największe szanse na znalezienie takiej osoby masz w hotelu w którym przebywasz. Pamiętaj ,że pomocni mogą być nowo poznani towarzysze podróży, a nawet bliscy będący w domu. W celu uzyskania natychmiastowej pomocy zadzwoń pod 112 z jakiegokolwiek telefonu i jest on całkowicie darmowy (będziesz mógł się dodzwonić do policji, straży pożarnej i pogotowia). W wielu przypadkach zdarza się, iż operatorzy będą potrafili porozumieć się z Tobą w języku angielskim.
Złóż raport policji: Znajdź policjanta i poinformuj go o kradzieży lub zgubie. Posiadanie raportu policyjnego pomoże Ci w uzyskaniu nowego paszportu i karty kredytowej, oraz jest wymagany jeśli domagasz się papierów ubezpieczeniowych na utracony bilet pociągowy oraz drogie sprzęty elektroniczne. Policja będzie mogła skierować Cię do lokalnego biura pomocy podróżnikom lub organizacji Czerwonego Krzyża, a jeśli Ci się poszczęści może się okazać ,iż ktoś zwrócił Twoją torbę. Raz przytrafiła mi się taka sytuacja, została zwrócona przed dobrego samarytanina na posterunek policji który znalazł ją po tym jak została opróżniona przez złodzieja, któremu zależy jedynie na rzeczach na których może zyskać.
Zbierz najważniejsze informacje: W najlepszym wypadku będziesz posiadał kopie najważniejszych dokumentów. Jeśli nie posiadasz informacji kontaktowych do Twojej ambasady i banku, znajdź je w sieci, a jeśli dostęp do internetu jest problemem ,popytaj w hotelu czy możesz skorzystać z ich komputera. Prawdopodobnie równie chętnie udzielą Ci pomocy z kontaktem telefonicznym jeśli będziesz pozbawiony komórki. Zapisz wszystkie informacje z internetu lub poproś o nie rodzinę ,która wciąż jest w domu. Uważaj przy przesyłaniu danych kart kredytowych lub danych paszportu, najlepiej abyś otrzymał je faksem w jakimś zaufanym miejscu.
Wymień swój paszport: Jest to najwyższy priorytet. Bez niego nie możesz opuścić kraju ,oraz nie możesz zameldować się do nowego hotelu lub wypłacić niektórych funduszy. Aby rozpocząć procedurę będziesz musiał udać się do najbliższej ambasady albo konsulatu (zazwyczaj znajdują się w stolicy i większych miastach).
Być może uda Ci się umówić na spotkanie, lub niezbędne będzie stawienie się podczas godzin przyjęć i poczekać na swoją kolej. Jeśli masz taką możliwość zaoszczędź trochę czasu przez wydrukowanie sobie potrzebnych formularzy ze strony internetowej i wypełnij je przed wizytą w ambasadzie lub konsulacie. Również posiadanie kopii paszportu może być pomocne, gdyż jeśli nie będziesz jej mieć urzędnicy będą musieli przejrzeć Twoją historie paszportową, przeprowadzić z Tobą wywiad ,oraz z towarzyszami podróży , a nawet mogą zadzwonić do Twojej rodziny w celu potwierdzenia tożsamości.
Paszport zastępczy kosztuje około 300zł i może zostać otrzymany zazwyczaj w przeciągu kilku dni, lub szybciej jeśli podasz dobry powód. Jeśli nie posiadasz pieniędzy ambasada pomoże Ci się skontaktować z kimś bliskim kto przeleje za Ciebie pieniądze. Jeśli się to nie powiedzie, istnieje szansa na odstąpienie od zapłaty lub udzielić kredytu repatriacyjny który wystarczy na wydanie nowego paszportu sprowadzenie Cię do domu.
Zastrzeż karty kredytowe I debetowe: Zrób to w przeciągu 2 dni ,gdyż w tym czasie za ewentualne straty możesz zostać obciążony maksymalnie na około 150zł ,a następnie złóż podanie o wyrobienie nowych. Visa, MasterCard i American Express posiadają biura obsługi klienta na całym świecie, do których można się dodzwonić niemalże z każdego miejsca. Będziesz musiał znać nazwę banku który wydał kartę, jej typ (klasyczna, złota ,platynowa itd.), numer karty, dane osoby na którą karta została wydana, adres na który przychodzą billingi, numer telefonu domowego, okoliczności w jakich karta została zgubiona lub ukradziona, oraz informacje weryfikacyjne ( Twoja data urodzenia, nazwisko rodowe Twojej matki, oraz inne dane które znajdują się na Twoim dowodzie osobistym). Jeśli nie jesteś jedynym właścicielem karty będziesz musiał również dostarczyć dane jej współwłaścicieli ,które umożliwią weryfikację.
Twój bank powinien wyrobić i dostarczyć Ci kartę zazwyczaj w przeciągu dwóch, trzech dni roboczych, czasem możliwym jest przelanie Ci gotówki np. na opłacenie hotelu, dlatego też warto dopytać się o takie usługi dodatkowe. Możesz również założyć nowe konto w innym banku, po czym przelać na nie pieniądze ze starego, lecz taki przelew może potrwać zazwyczaj dość długo.
Wymień dokumenty podróżne: Okresowe bilety pociągowe zakupione przez internet mogą być ponownie wydrukowane z każdego komputera lub na dworcu, lecz jeśli zakupiłeś je właśnie na nim to prawdopodobnie nie zostaną one ponownie wydrukowane i prawdopodobnie będziesz musiał zakupić je ponownie, lecz jeśli jesteś ubezpieczony powinieneś dostać za nie zwrot kiedy tylko wrócisz do domu. Nie ma za to potrzeby wymieniania wydrukowanych kopii rezerwacji lotniczych, jak tylko otrzymasz paszport przewoźnik będzie mógł bardzo łatwo odtworzyć Twoją rezerwację jak tylko dotrzesz na lotnisko.
Postaraj się wyrobić ponownie każdy dokument który miałeś w zgubionej torbie, takie jak chociażby potwierdzenia wynajmu pokoju w hotelu lub samochodu. Jeśli nie masz ich kopii np. na poczcie elektronicznej lub w domu, zadzwoń do salonu lub hotelu w celu wyjaśnienia sytuacji.
Dokonaj zmian w planie podróży: W zależności od tego jak długo zajmie Ci uzyskanie nowego paszportu i tego jak daleko musisz jechać aby dotrzeć do konsulatu lub ambasady, prawdopodobnym jest to ,iż będziesz musiał zmienić plan podróży. Zadzwoń lub napisz maila w celu anulowania wszystkich zaplanowanych noclegów i lotów tak szybko jak to możliwe aby uniknąć stracenia zaliczki lub płacenia za problem związane z zaistniałą sytuacją. Jeśli zostałeś bez gotówki lub karty kredytowej na kilka dni, sprawdź czy Twój bank lub któryś z członków rodziny nie może opłacić Twojego pobytu w hotelu.
Wymień sprzęt: Kiedy już rozpocząłeś proces wymiany paszportu, oraz kart kredytowych i debetowych możesz zacząć myśleć o odkupieniu sprzętu turystycznego takiego jak aparat, telefon, czy tablet. W zależności od Twojej polisy ubezpieczeniowej zaraz po powrocie do domu możesz dostać zwrot pewnej części kwoty którą będziesz musiał wydać. Zadecyduj które przedmioty są niezbędne i trzeba je zakupić natychmiast (warto rozejrzeć się za nimi na rynkach, komisach, lombardach czy tanich domach handlowych). Jeśli potrzebujesz czegoś co masz w domu, skontaktuj się z rodziną i poproś o wysłanie Ci tego kurierem ekspresowym .
Odnów recepty: Zabierz ze sobą kopie Twoich recept do apteki, a jeśli jej nie masz spróbuj skontaktować się ze swoim lekarzem drogą telefoniczną lub mailową, a istnieje duża szansa na to, iż wyśle Ci faksem lub mailowo kopie recepty. To samo tyczy się wszystkich innych lekarzy, np. okulistów.
Wymień klucz wypożyczonego samochodu: Jeśli zgubiłeś kluczyki od samochodu który wynajmujesz, zadzwoń do wypożyczalni i podaj im numer umowy I swoją dokładną lokalizację. Bądź przygotowany na pewne wydatki i opóźnienia – za utratę kluczyka zapłacisz około 600 zł lub więcej i będziesz musiał poczekać od 24 do 28 godzin na przesyłkę zawierającą nowe kluczyki lub zamianę na inny pojazd.
Wynieś z tego to co najlepsze: Wyprostowanie wszystkiego może chwilę potrwać, dlatego postaraj się być elastyczny i cierpliwy. W obecnej chwili nie jest to może zbyt zabawne, ale zaufaj mi po wszystkim będzie to jedna z ciekawszych opowieści jakie będziesz mógł opowiedzieć. Jak mawiał mój przyjaciel „Kiedy jesteś w podróży, tragiczna historia plus czas da w efekcie komedię”.
Polecamy