Bezpieczeństwo w internecie dla podróżujących
Zalety ogólnodostępnego Wi-Fi niosą ze sobą konieczność podjęcia pewnych zachowań zwiększających bezpieczeństwo w sieci. Szczególnie uważaj gdy używasz publicznego komputera – za każdym razem gdy musisz się gdzieś zalogować pamiętaj aby używać trybu incognito, a po wszystkich bądź pewien że się wylogowałeś.
Kradzieże tożsamości i hakowanie kont to zmora dla wielu podróżujących, ale tak być nie musi, wystarczy przestrzegać najprostszych zasad bezpieczeństwa, a zaowocuje to drastycznym obniżeniem ryzyka wystąpienia takich sytuacji.
Kiedykolwiek uzyskujesz dostęp do internetu poprzez swoje własne urządzenie bezprzewodowe lub publiczny terminal, używając współdzielonej sieci zwiększasz ryzyko zostania zaatakowanym w sieci. Generalnie przyjęło się, iż używanie Wi-Fi na Twoim własnym urządzeniu jest bezpieczniejsze niż logowanie się używając publicznego komputera, aczkolwiek każda taka czynność może narazić Cię na ataki sieciowe i ta zasada dotyczy każdego miejsca w którym korzystasz z sieci. Nie powinieneś się denerwować korzystając z komputera będąc „w trasie”, aczkolwiek podróżnicy którzy podchodzą do tematu bez większej uwagi mogą narazić się na znaczące problemy i niepotrzebne koszty. Powinieneś być uważny, a poniższe sztuczki pomogą Ci chronić prywatne informacje.
Porady dotyczące bezpieczeństwa podczas korzystania z własnego urządzenia w trakcie podróżowania
Jeśli podróżujesz z własnym smartphonem, tabletem lub laptopem zacznij of skonfigurowania go tak aby był jak najbardziej bezpieczny. Na początek sprawdź czy posiadasz najaktualniejsze wersje systemu operacyjnego, oraz oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo. Następnie, rozważ ulepszenie swoich ustawień ochrony, a na samym końcu upewnij się ,iż Twoje urządzenie jest zabezpieczone hasłem. Jeśli już jest chronione, dobrym posunięciem jest wymuszenie wpisania go za każdym razem kiedy wygaśnie ekran. Oczywiście, może to być irytujące, ale nie tak irytujące jak kradzież tożsamości (zalecam wyłączenie tak mocnych ustawień ochrony kiedy wrócisz do domu). Aby zwiększyć ostrożność wypadałoby również ustawić hasła w aplikacjach które wymagają logowania takich jak np. Facebook.
Wiele komputerów posiada opcję współdzielenia plików. Mimo ,że najprawdopodobniej będzie domyślnie wyłączona, dobrym pomysłem jest upewnienie się czy jest tak na pewno i inni ludzie korzystający z tego samego Wi-Fi co Ty, nie mają dostępu do Twoich plików (jeśli nie wiesz jak to zrobić poszukaj nazwy swojego systemu operacyjnego i dopisz „wyłączenie współdzielenia plików”). Nowsze wersje Windowsa posiadają ustawienia „Publicznej sieci” (wybierz je gdy pierwszy raz dołączasz do sieci) które automatycznie konfigurują Twój komputer aby był mniej podatny na ataki z zewnątrz.
Kiedy już będziesz w trasie, używaj tylko pewnych hotspotów. Zapytaj w hotelu lub kawiarni o nazwę ich sieci i upewnij się ,że właśnie do niej się logujesz. Czasem aby dostać się do Twojego komputera hakerzy tworzą punkty dostępowe z podobnymi nazwami, bądź wskazującymi na dane miejsce które pokazuje się obok grupy prawdziwych sieci. Lepiej jeśli sieć używa hasła (zwłaszcza trudnego do odgadnięcia) niż kiedy jest otwarta dla każdego. Jeśli nie korzystasz z punktu dostępowego wyłącz Wi-Fi tak aby Twój komputer nie był widoczny dla innych.
Porady dotyczące bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych terminali podłączonych do internetu
Komputery publiczne są świetne do wszystkich zadań które nie wymagają od Ciebie logowania się – sprawdzania rozkładów jazdy, map lub godzin otwarcia muzeów nie figuruje na liście jako zagrożenie bezpieczeństwa. Niebezpieczeństwo czyha na każdej stronie która wymaga logowania się (mail, Facebook itd.). Jeśli podróżujesz z własnym urządzeniem postaraj się korzystać głównie z niego, ale jeśli nie masz takiej możliwości pamiętaj że nie wiesz kto ostatnio używał tego komputera lub kto skorzysta z niego po Tobie. Na publicznych komputerach może znajdować się szkodliwe oprogramowanie, takie jak keyloggery które będą zapisywać wszystko co wystukasz na klawiaturze. Upewnij się ,że przeglądarka internetowa nie zapamiętuje informacji odnośnie Twojego logowania, a jeśli masz możliwość z korzystania z opcji incognito – zrób to. Za każdym razem gdy zrobisz co miałeś zrobić upewnij się ,że przeglądarka zapomniała dane Twojego logowania, nie używaj również opcji „zapamiętaj mnie” lub „pozostań zalogowanym”. Równie dobrym pomysłem jest wyczyszczenie pamięci cache przeglądarki, historii i plików cookies po tym jak skończysz użytkowanie, tak aby zostało po Tobie jak najmniej śladów użytkowania szczególnie jeśli miałeś dostęp do ważnych informacji. Na koniec, rozważ weryfikacje logowania w 2 krokach, gdzie wymagane jest wpisanie loginu, ale również drugiego kodu który najczęściej dostajesz smsem.
Uzyskiwanie dostępu do informacji osobistych w sieci
Podczas gdy nie ma Cię w domu, możesz być kuszony o sprawdzenie stanu Twojego konta bankowego lub kart kredytowych lub innych osobistych finansowych zagadnień. Eksperci do spaw bezpieczeństwa w internecie zalecają nie korzystanie z witryn to umożliwiających w trakcie podróży, nawet jeśli korzystasz ze swojego komputera z zabezpieczonej sieci, gdyż każdy haker podłączony do tej samej sieci może przejrzeć Twoje zamiary. Jeśli koniecznie musisz zalogować się na stronę bankowości spróbuj zrobić to za pomocą połączenia po kablu (za pomocą kabla Ethernet), a jeśli jest to niemożliwe znacznie lepiej użyć połączenia z Twojej sieci komórkowej np. LTE aniżeli przez Wi-Fi. Warto jednak pamiętać ,iż mimo wszystko szanse na to iż sieć jest pod obserwacją hakera są raczej nikłe, ale możliwe.
Mimo ,że będziesz unikał bankowości internetowej podczas podróży, być może wciąż będziesz musiał dokonać kilku zakupów przez sieć. Jeśli tak się stanie upewnij się ,iż witryna na której robisz zakupy jest bezpieczna. Większość witryn wyświetla małą ikonkę zamka aby to zasygnalizować. Również warto zwrócić uwagę czy adres URL zaczyna się od https zamiast http, a jeśli tak nie jest to nigdy nie przesyłaj tam numerów swojej karty kredytowej.
Dla innych kont takich jak maile, podnieś poziom bezpieczeństwa w ustawieniach lub używaj trudnych i długich haseł, pamiętając przy tym aby nie powtarzać ich przy kilku kontach. Nie zaszkodzi też abyś poczytał więcej poradników podobnych jak ten których pełno w internecie.
Ważne jest także aby uważnie przesyłać drogą mailową informacje osobiste np. podczas przesyłania numerów karty kredytowej zrobić to w dwóch oddzielnych wiadomościach ,lub zadzwonić czy wysłać je faksem. Dla dodatkowej ochrony niektóre banki takie jak ING pozwalają swoim klientom na tworzenie wirtualnych numerów konta, które są jednorazowe lub trwałe na krótki okres czasu i są połączone z normalną kartą kredytową.
Polecamy