Złoto kusi turystów w wiosce w Szkocji

Złoto w Tyndrum

W wiosce o nazwie Tyndrum znaleziono złoto. Kopalnia uruchomiona została w 2011 roku. Z jednej tony skał można pozyskać do 10 gramów złotego kruszcu. Do tej pory Tyndrum znane było jako senne miasteczko, które ukochali turyści oraz narciarze. Nic specjalnego w nim się nie działo. Paul Youden zszedł do kopalni, znalazł bryłkę złota i rozpętał wielką aferę – jednak eksperci twierdzą, że nie ma mowy o współczesnej gorączce złota, ponieważ kruszcu nie ma tyle, by zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi potrzebujących złotego bogactwa. Spółka Scotgold, australijska firma posiadająca kopanię w Tyndrum, twierdzi, że w wiosce znajduje się około 4,5 tony złota, dlatego zainwestowała w wydobycie cennego kruszcu. Produktem ubocznym przy wydobyciu złota będzie cenne srebro, z którego produkuje się damską biżuterię. Ciekawostką jest to, że firma będzie musiała przekazać 4 procent całego wydobycia brytyjskiej koronie. Nie wiadomo, czy wydobycie będzie opłacalne.

Zasoby złota znajdują się w Walii, jest ich znacznie mniej niż kiedyś, ale nadal mozna znaleźć pewne pokłady kruszcu w różnych miejscach.

Warto zajrzeć do sennego i spokojnego Tyndrum, by poczuć aurę gorączkowego oczekiwania na wydobycie złota. W końcu zainwestowano ponad 800 milionów funtów w tę kopalnię.