Wypoczynek nad Bałtykiem

Polskie morze od jakiegoś czasu nie zbiera najlepszych opinii turystów, którzy narzekają na wygórowane ceny oraz kapryśną pogodę. Pomimo tego jednak niezmiennie każdego roku, tysiące wczasowiczów z całego kraju, przemierza często wiele kilometrów by móc wypocząć właśnie nad Bałtykiem. Miejsc, w których można się zatrzymać właśnie w tym regionie Polski jest naprawdę wiele i każde z nich ma nam wiele do zaoferowanie. Czym się zatem kierować podczas planowania takiego wyjazdu?

 

Dla większości osób przybywających nad Bałtyk, najważniejsze jest by miejscowość, w której wynajmujemy pokój miała dostęp do morza i rzecz jasna plażę. To właśnie głównie dla tej atrakcji wybieramy ten region Polski. Należy się jednak przygotować na to, że te najpopularniejsze plaże są zwykle bardzo zatłoczone i aby zająć dogodne miejsce trzeba się tam udać dość wcześnie. Kolejną sprawą są atrakcje, z których możemy skorzystać kiedy pogoda nie dopisuje i wylegiwanie się nad brzegiem morza jest po prostu niemożliwe. Warto zatem wybrać miejscowość, która ma wiele do zaoferowania przybywającym do niej turystom, lub znajduje się bardzo blisko większego ośrodka miejskiego. Oto kilka propozycji miejsc, które powinny spełniać oczekiwania większości osób podróżujących na północ Polski.

 

Ustka

plaża w Ustce

plaża w Ustce

 

Ustka to miejsce, w którym nie tylko można odpocząć, ale także poprawić swoje zdrowie. Jest to bowiem miejscowość uzdrowiskowa, która przyciąga turystów nie tylko latem. Jak w przypadku każdego nadmorskiego miasta, główną atrakcją Ustki jest oczywiście plaża, niejako podzielona na dwie części. Plaża wschodnia jest zazwyczaj bardzo zatłoczona, co wiąże się również z dostępem do większej ilości dodatkowych atrakcji plażowych i handlowych. To tutaj również znajduje się promenada, która z pewnością zachęca wiele osób do spacerów. Część zachodnia to z kolei miejsce dużo spokojniejsze, dzięki czemu będzie to doskonały wybór dla osób, które nie potrzebują stoisk z goframi czy frytkami, ale chcą po prostu odpocząć.

 

Jeśli znudzi się nam leżenie na słońcu możemy wybrać się na rejs statkiem pirackim, co zdecydowanie należy do ulubionych atrakcji dzieci. Oprócz tego Ustka to kilka ciekawych muzeów oraz przyciągające dużą uwagę turystów bunkry poniemieckie. Zwiedzanie takich historycznych miejsc to wspaniałe doświadczenie nie tylko dla miłośników historii.

 

Łeba

plaża w Łebie

Łeba to z całą pewnością doskonałe miejsce na wypoczynek dla rodziców z małymi dziećmi. Miasto zadbało bowiem o to by nasi mali podopieczni nie nudzili się podczas wakacji nad morzem. Nie wszystkie dzieci są bowiem wielbicielami całodniowej zabawy w piasku.

 

Jedną z największych atrakcji Łeby są ruchome wydmy, znajdujące się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to ewenement przyrodniczy, a wspinanie się na nawet czterdziestometrowe góry piasku, które w ciągu roku przesuwają się o ok. 1,5 metra, jest doskonałą przygodą i dla dzieci i dla dorosłych.

Bardzo popularny wśród najmłodszych jest Park Dinozaurów, który oprócz figur tych drapieżników posiada również liczne skamieniałości. W Parku można odwiedzić też kino wielowymiarowe oraz przejechać się samochodami, które zostały wystylizowane na te pochodzące z epoki kamiennej. Oprócz tego powinniśmy odwiedzić Park Labiryntów oraz ogród ornitologiczny, a także słynny dom stojący do góry nogami, czyli na dachu.

 

Kołobrzeg

 

plaża w Kołobrzegu

plaża w Kołobrzegu

Kołobrzeg to doskonale wszystkim znany kurort oraz uzdrowisko. Przez cały rok przybywają tutaj osoby borykająca się z przeróżnymi dolegliwościami. Ilość sanatoriów jest naprawdę imponująca, a przy tym ich jakość jest bardzo ceniona przez odwiedzających je pacjentów.

 

W okresie letni Kołobrzeg to jednak przede wszystkim miasto nadmorskie z fantastyczną, piaszczystą plażą, molem oraz deptakiem, który ciągnie się wzdłuż plaży. W sezonie zwykle jest to miejsce bardzo zatłoczone, ale jest to dowód na wyjątkowość kołobrzeskiej plaży. Warto także odwiedzić pobliski Park Żeromskiego, który w gorące dni zapewni nam odrobinę ożywczego cienia. Teren zielony w tym miejscu rozciąga się na około 30 hektarów.

 

Podczas wizyty w Kołobrzegu sporą ciekawostką będzie odwiedzenie Starówki tego miasta. Niestety to liczące sobie ponad tysiąc lat miasto, zostało niemal całkowicie zniszczone podczas wojny. Obecnie Starówkę odnowiono nawiązując do dawnego jej charakteru.

Kołobrzeska Latarnia Morska również należy to wyjątkowych budowli, ze względu na to, iż została wybudowana na bazie dawnego fortu. Podczas wspinania się na jej szczyt możemy pooglądać liczne ekspozycje związane z historią latarnictwa. Wiele pamiątek stanowiących historię wojskowych jednostek pływających znajdziemy natomiast w Morskim Skansenie.

 

Dla dzieci świetną atrakcją może okazać się park rozrywki w Zieleniewie, który jest spełnieniem marzeń o zostaniu kowbojem lub Indianinem. Park utrzymany jest w stylu dzikiego zachodu, gdzie można odwiedzić wioski Indian, przejechać się konno i obejrzeć pokaz rodeo.

 

Trójmiasto

 

Trójmiasto z lotu ptaka

Trójmiasto z lotu ptaka

Gdańsk, Gdynia i Sopot to niemal obowiązkowe miejsca, które powinny się znaleźć na mapie każdej osoby podróżującej nad polskie morze. W tym konglomeracie trzech miast można znaleźć dosłownie wszystko: plaże, historyczne miejsca oraz dobra zabawę dla każdego.

 

Sopot to przede wszystkim miejsce dla tych, którzy marzą o wypoczynku na szerokiej, piaszczystej plaży. Niestety jest ona niezwykle popularna dlatego musimy się liczyć z dość dużą liczbą turystów, którzy tak jak my chcą poleżeć w gorącym słońcu. Wizytówką Sopotu jest również najdłuższe molo, które ma niemalże pół kilometra. Każdy turysta powinien też przejść słynnym sopockim „Monciakiem”, czyli główną ulicą Bohaterów Monte Casino. W okresie letnim tłumy turystów oblegają znajdujące się tutaj kawiarenki i ogródki.

 

Punktem obowiązkowym podczas pobytu w Trójmieście jest odwiedzenie Gdyńskich muzeów usytuowanych na statkach. Pierwszym z nich, jest przycumowany do Mola Południowego okręt wojenny „Błyskawica”. W tym samym miejscu, znajdziemy również słynny „Dar Pomorza”, żaglowiec szkolny z początku XX wieku, który teraz stoi otworem przed zwiedzającymi. Oprócz, muzeów „na wodzie” w Gdynie powinnyśmy także zwiedzić Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni. Dzieciom z pewnością spodoba się przede wszystkim Akwarium Gdyńskie, gdzie obejrzeć można ponad 215 gatunków przedstawicieli fauny i flory morskiej oraz słodkowodnej.

 

Gdańska nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Szereg wydarzeń historycznych, które miały miejsce właśnie w tym mieście powinien przyciągnąć każdego miłośnika historii Polski. Od Westerplatte aż po nie tak dawne wydarzenia związane z działalnością Solidarności – wszystko to sprawia, że Gdańsk jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Oprócz tego, trzeba również pamiętać o cudownej Starówce, wraz ze słynnym Neptunem. Spacer po tym mieście to ciągłe atrakcje i odkrywanie niezwykłych miejsc.

 

Hel

 

Hel

Hel z lotu ptaka

Najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce to również cel wielu wypraw turystycznych. W końcu któż nie chciałby się znaleźć na samym końcu naszego kraju? Niezwykły charakter miasteczka, które z trzech stron otoczone jest wodą, powoduje, iż szybko stało się ono docenianym miejscem wypoczynku.

 

Również na Helu znajdziemy wiele atrakcji związanych z historycznymi wydarzeniami, które miały tutaj miejsce. Muzeum Obrony Wybrzeża to nie tylko militarno-morskie ekspozycje, ale także skansen i kolejka wąskotorowa. W podziemiach jednego z bunkrów znajduje się również wystawa dotycząca okrucieństw wojny. Ze względu na dość szokujące eksponaty, jest to jednak atrakcja wyłącznie dla dorosłych.

 

Najczęściej odwiedzanym miejscem na Helu są oczywiście wydmy, znajdujące się w pobliżu Cypla Helskiego. Dzięki wybudowaniu specjalnego pomostu, możemy swobodnie spacerować po wydmach, nie narażając ich na jakiekolwiek zniszczenia.

 

Tylko w tych kilku, opisanych miejscach nad Bałtykiem, znaleźć można tak wiele atrakcji, iż nikt nie powinien mieć wątpliwości co to konieczności odwiedzenia tego regionu Polski. Nad naszym morzem każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, dzięki czemu urlop nad Bałtykiem będzie po prostu udany.