Wypoczynek na wsi – agroturystyka

Jeszcze do niedawna wielu osobom mieszkającym na co dzień w dużych miastach, wakacje na wsi nie kojarzyły się szczególnie pozytywnie. Obraz zaniedbanych polskich wiosek utrwalał się przez długie lata, ale na szczęście przyszedł czas kiedy również te regiony stały się wspaniałym miejscem na odpoczynek. Wczasy na wsi to idealne rozwiązanie dla każdego kto szuka odrobiny spokoju i ciszy, zarówno dla grupy znajomych, rodzin z dziećmi jak i osób starszych. Obecnie ofert w ramach agroturystyki jest tak wiele, że bez trudu można znaleźć coś odpowiedniego i to w niedalekiej odległości od naszego miejsca zamieszkania.

 

Co wyróżnia agroturystykę?

 

To czy miejsce, do którego się wybieramy jest gospodarstwem agroturystycznym czy też nie może stanowić bardzo ważną różnicę. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że zwykłe kwatery albo pensjonaty na wsi zapewniają nam jedynie nocleg, podczas gdy pobyt w gospodarstwie agroturystycznym to kompleksowe usługi oraz atrakcje dla wczasowiczów. Chodzi tutaj przede wszystkim o sam dom, w którym się zatrzymujemy, jego otoczenie oraz obowiązki gospodarzy względem gości.

 

Tradycyjne gospodarstwo agroturystyczne to przede wszystkim nie za duży dom, w którym na raz nie mieszka zbyt wielu gości. Dzięki temu można liczyć na dość dużą swobodę i faktycznie spokojny wypoczynek w gronie najbliższych nam osób. Co więcej, wokół takiego domu powinna się znajdować spora zielona przestrzeń, gdzie dorośli mogą się relaksować na przykład na leżaku, a dzieci swobodnie pobiegać. Oczywiście najlepiej jeśli taki dom oddalony jest od innych zabudowań, a w pobliżu znajduje się sad lub chociażby ogród, w którym możemy podziwiać nawet niewielką część owoców pracy naszych gospodarzy. Wielką zaletą każdego gospodarstwa agroturystycznego jest bliskość lasu, czy też jakiegoś strumyka. Dzięki temu spacery na świeżym powietrzu stają się o wiele bardziej atrakcyjne.

polskie gospodarstwo agroturystyczne

polskie gospodarstwo agroturystyczne

,

Ogromną atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, są oczywiście wszelkie zwierzęta, będące własnością gospodarzy. Dla maluchów mieszkających w dużych miastach możliwość dotknięcia zwykłej krowy czy konia, bywa często wielkim przeżyciem i pozostaje w pamięci na bardzo długi czas. Zresztą nierzadko już sama obecność psów i kotów, z którymi można się swobodnie bawić, jest dla dzieciaków prawdziwą frajdą.

 

Z kolei dorośli na pewno ucieszą się z faktu, iż wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje również przepyszne domowe jedzenie, oparte na naturalnych produktach, prosto z pobliskich pól. Zapracowane osoby mogą zatem w końcu rozkoszować się swoimi ulubionymi, aczkolwiek zbyt pracochłonnymi dla nich potrawami, jak chociażby pierogi czy barszcz. Wiele gospodyń w tego typu gospodarstwach oferuje gościom swoje przetwory, dzięki czemu mogą oni skosztować prawdziwych konfitur, grzybków albo kiszonej kapusty. Nie do przecenienie jest również unoszący się po domu zapach świeżo upieczonego ciasta z owocami, które w okresie letnim jest elementem popisowym niemal każdej gospodyni.

 

Na co zwracać uwagę wybierając gospodarstwo agroturystyczne?

 

Jeśli zależy nam na spędzeniu urlopu w bardzo dobrych warunkach, powinniśmy zwrócić uwagę na kategorię jaką posiada dane gospodarstwo. Kategoryzacja działa podobnie jak przyznawanie gwiazdek hotelom, jednak w tym przypadku o standardzie danego gospodarstwa świadczą słoneczka. Ich zdobycie nie jest proste, a każde starające się o nie miejsce musi przejść weryfikację pod kątem spełnienia określonych standardów. Jeśli zakończy się to pomyślnie kategoria zostaje nadana przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej.

 

Oferty, które przeglądamy mogą mieć zatem kategorię minimum, standard, jedno słoneczko, dwa słoneczka oraz najwyższą – trzy słoneczka, które dla turystów są między innymi gwarancją przystosowania takiego miejsca dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście kategoryzacja jest dobrowolna, dlatego nie każde gospodarstwo musi się ubiegać o nadanie mu odpowiedniej kategorii. Warto jednak zwracać na to uwagę podczas dokonywania wyboru, mamy bowiem pewność, że takie miejsce jest faktycznie godne polecenia i spełni nasze oczekiwania.

 

Oprócz panujących w danym gospodarstwie warunków, powinniśmy się również zorientować na jakie atrakcje możemy w nim liczyć albo jakie ciekawe miejsca znajdują się w pobliżu. Wszystko zależy oczywiście od tego w jaki sposób oraz z kim planujemy spędzić takie wakacje.

 

Jeżeli na wczasy wyjeżdżamy z dziećmi warto znaleźć takie gospodarstwo, w którym będą one miały miejsce do zabawy – plac zabaw, piaskownicę, basen. Niektórzy gospodarze zapewniają nawet opiekę animatora zabaw, dzięki czemu rodzice mają nieco więcej czasu na odpoczynek. Ciekawą rozrywką dla najmłodszych może być również możliwość nauki jazdy konnej, co jest dla nich wielkim przeżyciem.

 

Osoby wyjeżdżające na wczasy z ukochaną osobą lub też w gronie znajomych powinny z kolei szukać miejsc, które oprócz spokoju mogą zaoferować także aktywny wypoczynek. Może to być chociażby bliskość tras górskich albo rzek, po których możemy popływać kajakiem. Wielu gospodarzy oferuje teraz również możliwość wynajęcia rowerów, dzięki czemu turyści mogą zwiedzić najbliższą okolicę nie obawiając się o sprzęt. Dobrze jeśli w gospodarstwie znajduje się też miejsce na ogniska, przy których można spędzać czas do białego rana.

 

Wczasowicze, których jedynym marzeniem jest spędzenie czasu przy dźwiękach natury, czytając książki, spacerując po lesie w poszukiwaniu grzybów czy na przykład wędkując, powinny szukać miejsc jak najbardziej oddalonych od „cywilizacji”. Z dala od innych gospodarstw, ruchliwych dróg czy większych ośrodków miejskich. W tym przypadku również lepszym wyborem będą małe gospodarstwa agroturystyczne, w których jednocześnie przebywa bardzo mało turystów.

 

Wakacje spędzone na wsi to wspaniała alternatywa dla luksusowych hoteli i pensjonatów, którym brakuje tego szczególnego klimatu, życzliwości gospodarzy oraz poczucia całkowitej swobody. W żadnym hotelu nie zjemy tak pysznych posiłków przygotowanych specjalnie z myślą o nas, ani też nie położymy się na leżaku w ogrodzie. Wczasy na wsi to gwarancja prawdziwego wypoczynku!