Wypoczynek na Mazurach

Mazury to doskonale każdemu znany region Polski, który przede wszystkim słynie z rozległych jezior. Nie bez powodu przecież często można usłyszeć, iż jest to polska Kraina Tysięcy Jezior. Ale Mazury to nie tylko raj dla wszystkich miłośników sportów wodnych – jak się bowiem okazuje możliwości spędzania wolnego czasu jest tu znacznie więcej i co najważniejsze są one bardzo zróżnicowane. Doskonale będą się tu bawić zarówno dorośli jak i dzieci, wystarczy dobrze poznać lokalne atrakcje.

 

Chyba wszyscy Polacy słyszeli o najbardziej znanych mazurskich miejscowościach turystycznych, jakimi są miedzy innymi Mikołajki, Giżycko, Węgorzewo czy Mrągowo. Oprócz tych miast legend, wczasy na Mazurach można spędzić także w nieco mniej zatłoczonych miejscach, z których szybko dostaniemy się nad brzeg któregoś z jezior. Warto zwrócić uwagę chociażby na Ostródę, Ruciane-Nidę, Iławę czy też Ryn. Wszystkie one mają swój niepowtarzalny klimat, dzięki czemu wczasy na pewno zaliczymy do udanych.

Mazury z lotu ptaka

Wodne szaleństwo

Wybierając się na Mazury, możemy mieć pewność, że bez względu na to do jakiej miejscowości trafimy, będziemy mieli bardzo łatwy dostęp do któregoś z jezior. To idealne miejsce dla każdego kto marzy o wakacjach spędzonych na wodzie i nie chodzi tutaj bynajmniej tylko o żeglarstwo. Propozycji jest naprawdę wiele, dlatego z pewnością nikogo nie dopadnie nuda.

 

Na Mazury możemy przyjechać z własną łodzią, ale znacznie łatwiejszym, a dla wielu osób również tańszym sposobem, będzie jej wynajęcie. Wybór jest ogromny, a Ci turyści, którzy niestety nie posiadają jeszcze niezbędnych uprawnień, mogą także wynająć łódź z wykwalifikowanym sternikiem. Dzięki temu w pełni można się cieszyć wypoczynkiem na pokładzie, poświęcając czas rodzinie czy też znajomym. Żeglarstwo to naprawdę świetny sposób na spędzanie wakacji, dlatego nie można pominąć tego punktu w czasie wypoczynku na Mazurach.

 

Żaglówki to jednak nie jedyna atrakcja dla fanów wodnych szaleństw. Na Mazurach znajdziemy bowiem mnóstwo szlaków kajakowych, które są doskonałą okazją do bliskiego zapoznania się z dziką przyrodą tego regionu. W zależności od tego ile czasu chcemy poświęcić na kajaki, organizatorzy proponują turystom spływy weekendowe, a także te jedno i wielodniowe. Bez problemu można również zaplanować indywidualne wycieczki tego rodzaju, planując je według naszych własnych potrzeb. Jest to niezwykłe przeżycie dla każdej osoby doceniającej piękno nie zniszczonej przez działalność człowieka natury. A otaczające nas spokój i cisza pozwolą naprawdę odpocząć od miejskiego zgiełku, z którym wielu turystów ma do czynienia na co dzień.

 

Dla tych osób, które lubią nieco mniej konwencjonalne rozrywki, doskonałym pomysłem będzie jazda na nartach wodnych. Mazurskie jeziora są idealnym miejscem na tego typu szaleństwa. Co więcej, w Ostródzie znajduje się najdłuższy w naszym kraju wyciąg, dzięki któremu można uprawiać ten niezwykły sport. Zapewni on odważnym turystom aż 800 metrów świetnej jazdy i z pewnością pozostawi w ich pamięci wyjątkowe wspomnienia.

 

Jeśli jeziora, to nie może również zabraknąć miejsc, w których spokojnie poleżymy na słońcu i popływamy. W całym regionie znajdziemy mnóstwo plaż i kąpielisk strzeżonych, gdzie można bezpiecznie wypoczywać pod okien wykwalifikowanych ratowników. W sezonie bywają one nieco zatłoczone, ale na pewno każdy znajdzie dogodne miejsce, w którym będzie mógł się po prostu zrelaksować.

 

Aktywny wypoczynek na lądzie

Spędzając na Mazurach urlop nie musimy przebywać jedynie nad wodą. Każdy kto lubi aktywnie wypoczywać odnajdzie tutaj wiele ofert zapewniających świetną rozrywkę.

 

Miłośnicy jazdy na rowerze mogą liczyć na doskonałą zabawę, dzięki świetnie przygotowanym szlakom rowerowym. W sumie, w całym regionie, ich długość wynosi ponad 1500 kilometrów, zatem nie będziemy się nudzić. Trasy mają różne stopnie trudności, dlatego bez problemu można zaplanować zarówno rodzinną wycieczkę z dziećmi, jak i ekstremalną wyprawę dla wprawionych rowerzystów. Atutem tego typu wycieczek jest też możliwość podziwiania niezwykłej mazurskiej przyrody i wspaniałych krajobrazów, które wzbudzają wielki zachwyt wszystkich turystów.

Niemal w każdej miejscowości turystycznej znaleźć można również wypożyczalnie rowerów, dzięki czemu nie trzeba przewozić własnego sprzętu. Jest to szczególnie wygodne jeżeli na Mazury przybywamy z drugiego końca Polski i do zapakowania mamy dużo rzeczy.

 

Jazda konna to kolejna propozycja spędzenia wolnego czasu na Mazurach. W regionie tym istnieje mnóstwo stadnin i ośrodków, które oferują turystom niezapomniane wczasy w siodle. W niektórych z nich możemy nauczyć się jazdy konnej, albo zaplanować dłuższą wycieczkę z przyjaciółmi czy rodziną. Rozciągające się po Mazurach wspaniałe lasy czy nawet brzeg jeziora, to idealne miejsca na przejażdżkę na koniu.

 

Osoby poszukujące nieco mocniejszych wrażeń powinny sprawdzić ofertę parku linowego, który znajduje się w Starych Jabłonkach. Poziom adrenaliny może tutaj podnieść nie tylko pokonanie kolejnych przeszkód zawieszonych na różnych wysokościach, ale również paintball, gry zespołowe czy też jazda poduszkowcem albo samochodem terenowym. Wszystko to oczywiście pod okiem wykwalifikowanych osób, które troszczą się zarówno o bezpieczeństwo jak i dostarczenie sporych emocji każdemu turyście.

 

Inne atrakcje turystyczne Mazur

Pobyt na Mazurach może być również doskonałą przygodą dla tych osób, które lubią zwiedzać historyczne miejsca. Jedną z największych atrakcji tego rodzaju z pewnością jest Wilczy Szaniec, znajdujący się w Gierłoży. Ten leśny kompleks to miejsce, gdzie swoje kwatery miał sam Hitler. Na całym terenie znajduje się ponad 50 bunkrów, zachowanym w naprawdę dobrym stanie. Dzięki opowieściom przewodnika, na chwilę można się przenieść do czasów II Wojny Światowej i dowiedzieć się wielu ciekawostek historycznych. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić.

Pośród obiektów historycznych warto także zwrócić uwagę na zamek w Reszlu oraz twierdzę Boyen w Giżycku. Zwiedzanie tych obiektów również może dostarczyć wielu emocji i z pewnością poszerzy naszą wiedzę na temat historii tego regionu.

 

Chyba każdy Polak słyszał o odbywającym się każdego roku w Mrągowie Pikniku Country. Ta wielka impreza przyciąga wielu turystów, przede wszystkim miłośników tego stylu muzycznego. Jeśli jednak nie możemy wziąć w niej udziału, warto przynajmniej odwiedzić miasteczko westernowe, które powstało również w tym mieście. Każdy wielbiciel dzikiego zachodu odnajdzie tutaj mnóstwo atrakcji, od pokazów i nauki tańca country, przez parady i pokazy indiańskie, aż po scenki rodzajowe czy bajki dla dzieci. Możemy również przejechać się dyliżansem, na przykład po wiosce indiańskiej.

 

Będąc w pobliżu Kadzidłowa, powinniśmy odwiedzić znajdujący się tam park dzikich zwierząt. Przebywające tak zwierzęta swobodnie przemieszczają się po jego terenie, dzięki czemu odwiedzający mają z nimi naprawdę bliski kontakt. Podczas wycieczki z przewodnikiem turyści mogą zobaczyć między innymi łosie, sarny, jelenie, wilki czy bobry.
A jeśli już o zwierzętach mowa, warto także udać się do Popielna, gdzie swoją siedzibę ma stacja badawcza PAN. Zobaczyć tutaj można między innymi niezwykle urokliwe koniki polskie.

 

Mazury to wiele możliwości odpoczynku, cudowne krajobrazy, przepiękna przyroda, gościnni ludzie oraz przepyszna kuchnia, ze świeżymi rybami na czele. Warto zobaczyć to wszystko na własne oczy, a z pewnością jeszcze nie raz powrócimy w te rejony.