Wypoczynek na Kaszubach

Kaszuby to niezwykle urokliwy, a dla wielu Polaków także wciąż tajemniczy region naszego kraju. Związane jest to przede wszystkim ze słynną kulturą kaszubską, której znakiem rozpoznawczym jest piękny, choć niezrozumiały dla reszty mieszkańców Polski język kaszubski. Jest on wciąż używany przez wielu Kaszubów, którzy są dumni ze swojego pochodzenia i pielęgnują wszystkie piękne tradycje. Ta niezwykle silna grupa etniczna oczywiście czuje się Polakami – tereny te nigdy nie przestały być częścią naszego kraju, pomimo wielu zawirowań historycznych. Mimo to, Kaszubi wyraźnie odczuwają swoją odrębność etniczną, która jest naturalnie ich wielkim atutem.

 

Kaszuby położone są w północnej części Polski i stanowią część Pomorza. Tak naprawdę, granice tego regionu wyznaczane są przez miasta, w których wciąż zamieszkują Kaszubi. Region ten zasługuje na miano jednego z najpiękniejszych w naszym kraju, ze względu na jego przyrodnicze bogactwo i niezwykłe krajobrazy, od których nie sposób oderwać wzroku. Z uwagi na fantastyczne widoki, wyjątkową architekturę oraz panującą tutaj atmosferę, centralna część Kaszub jest także nazywana Kaszubską Szwajcarią. Jest to miejsce, które zachwyci miłośników natury, ale będzie także idealnym wyborem dla osób, które pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, ciesząc się błogą ciszą i przede wszystkim spokojem. Kaszuby to zdecydowanie miejsce na prawdziwy odpoczynek w towarzystwie przyjaciół i rodziny.

Kaszuby z lotu ptaka

Atrakcje Kaszub

 

  1. Wybierając się na Kaszuby koniecznie należy zaplanować odwiedzenie Wdzydzkiego Parku Narodowego, który wypełniony jest przepięknymi lasami oraz jeziorami. Jest to wizytówka tego regionu, który słynie z dzikiej przyrody budzącej zachwyt każdego turysty, który zdecyduje się tutaj przyjechać. To właśnie w tym Parku zobaczyć można słynne Kaszubskie Morze, czyli kompleks nieskazitelnie czystych Jezior Wdzydzkich. Ich wody, obserwowane z lotu ptaka układają się w kształt krzyża. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników kajakarstwa oraz wędkarstwa. Podziwianie krajobrazu ze środka jeziora dostarcza jeszcze większej ilości pozytywnych odczuć. Oczywiście, w Parku znajdują się także oznaczone ścieżki rowerowe oraz piesze. Dzięki temu możemy zarówno udać się na spacer po jego lasach, jak i zorganizować sobie rodzinną wycieczkę rowerową.

 

  1. Kolejnym punktem każdej wycieczki po Kaszubach powinien być najstarszy skansen w Polsce. Zbudowany we Wdzydzach Kiszewskich Kaszubski Park Etnograficzny powstał w 1906 roku i wśród swoich zbiorów zawiera bardzo dużo interesujących obiektów. Turyści mogą tutaj podziwiać zabytkowe chałupy mieszkalne oraz zabudowania gospodarcze, zagrody, a nawet dworki szlacheckie. Oprócz tego znajduje się w nim wiejska szkoła, tartak, kuźnia, wiatraki oraz wykonany z drewna kościół świętej Barbary, zbudowany w XVII wieku. Co ciekawe, w każdą niedzielę odprawiana jest w nim msza święta, co również jest ciekawym przeżyciem dla przybywających tu turystów.Oprócz starodawnych budowli wśród eksponatów Kaszubskiego Parku Etnograficznego znajdziemy piękne przykłady sztuki garncarstwa oraz bursztyniarstwa, jak również hafty kaszubskie. Poza stałymi wystawami muzeum oferuje także organizację lekcji muzealnych i pokazów rzemiosła.

 

  1. Niezwykle tajemniczym miejscem, które szybko stało się jedną z największych atrakcji Kaszub, jest rezerwat archeologiczno-przyrodniczy w okolicach wsi Odry. To właśnie tutaj zachowało się 10 kamiennych kręgów, które powstały w pierwszym oraz drugim wieku naszej ery. Mają one średnice od 15 do 33 metrów, a wokół nich znajduje się także 30 kurhanów, które usypano z ziemi i które zawierają od 2 do 3 grobów każdy. W sumie, zarówno w kręgach jak i w kurhanach odkryto około 600 grobów. Miejsce to jest tym ciekawsze, iż według energoterapeutów kręgi te mają bardzo silne promieniowanie energetyczne.

 

  1. Dla miłośników pieszych wycieczek świetną przygodą może być spacer na najwyższe wzniesienie w Polsce północnej. Bardzo popularna wśród turystów kaszubska Wieżyca liczy 329 metrów n.p.m. i znajduje się na terenie kaszubskiego Parku Krajobrazowego w bliskiej okolicy Szymbarka. Dzięki wzniesionej na jej szczycie wieży widokowej, osoby odwiedzające to miejsce mogą obserwować wspaniałą panoramę najbliższej okolicy.

 

  1. Turyści, którzy chcieliby dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat historii Kaszub, kultury tego regionu czy też języka kaszubskiego, muszą udać się do Szymbarku, gdzie znajduje się niezwykłe Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to miejsce, gdzie każdy znajdzie mnóstwo interesujących atrakcji, a przy okazji poszerzy swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego zakątka Polski.Na terenie Skansenu znajdziemy między innymi Dom Sybiraka, który został tutaj przewieziony aż z Irkucka. Ma on już ponad 240 lat i został zbudowany przez Polaków, którzy byli pierwszymi zesłańcami na Sybir.

    Z kolei w Muzeum Ciesielstwa, oprócz typowych eksponatów związanych z jego tematem, zobaczyć można również najdłuższą deskę na świecie. Mierząca 36 metrów i 83 centymetry deska została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa w 2002 roku.

    Chyba najpopularniejszą atrakcją tego miejsca jest tak zwany Dom do Góry Nogami, który dosłownie stoi na dachu. Do domku wchodzimy przez jego okno szczytowe i cały czas poruszamy się po jego suficie, podczas gdy całe wyposażenie jest na swoim miejscu. Ze względu na taki wystrój wiele osób ma kłopoty z utrzymaniem równowagi. Złudzenie optyczne sprawia bowiem, że odpowiedzialny za naszą prostą postawę błędnik, po prostu „szaleje”. Umeblowanie domu pochodzi z czasów PRL, głównie dlatego, że obiekt ten ma przypominać właśnie ten okres w historii naszego kraju, gdy wszystko było wywrócone do góry nogami.

 

  1. Oprócz wspaniałych atrakcji przyrodniczych, Kaszuby to także wiele uroczych miasteczek, które na każdym kroku przypominają turystom o wyjątkowej kulturze kaszubskiej. Za serce i nieoficjalną stolicę tego regionu uznaje się Kartuzy. Miejscowość ta położona jest nad jeziorami, które nazywane są Czterema Jeziorami Kartuskimi. Znakiem rozpoznawczym Kartuz jest również zbudowana w XIV wieku kolegiata zakonu Kartuzów, której dach kojarzy się z wiekiem trumny. Miał on przypominać mieszkańcom o nieuchronności śmierci.

 

Kaszuby to przede wszystkim miejsce, w którym każdy może odpocząć pośród wspaniałych krajobrazów, dzikiej przyrody, na czele z cudownymi lasami i jeziorami oraz pośród niezwykle przyjaznych mieszkańców, którzy z chęcią dzielą się swoją wyjątkową kulturą. Bardzo szeroka oferta agroturystyczna dodatkowo zachęca do spędzenia w tym uroczym miejscu naszego urlopu. Możliwość odkrywania nowych miejsc w połączeniu z sielskim spokojem, to wymarzony wypoczynek dla wielu osób.