Wynieś ze swojej podróży jak najwięcej

W trakcie trwania podróży bądź ekstrawertykiem, nawet jeśli na co dzień nim nie jesteś.Kiedy życie da Ci w prezencie wielbłąda, wskocz na niego! Ludzie których spotykasz na swojej drodze są czymś więcej niż obiektami zdjęć – są nowymi przyjaciółmi.

Podczas podróży opuszczam swoją strefę komfortu i spotykam ludzi których nigdy bym nie potkał w domu, jest to szczególnie ciekawe w miejscach gdzie wszystko robi się inaczej. To co odróżnia nasze kultury ,sprawia że podróże są emocjonujące. Dzięki byciu otwartym na różnice i pozostając elastycznym spędzam czas lepiej i tak również będzie z Tobą. Bądź psychicznie nastawiony na niespodzianki – te dobre i te złe, aczkolwiek sukces na wyprawie będzie w większości zależeć od Twojego nastawienia.

W podróży - Bliski Wschód

Spodziewaj się problemów i radź sobie z nimi kreatywnie

Podróże są ekscytujące i satysfakcjonujące ponieważ wymagają od Ciebie improwizowania, pomysłowości i spontaniczności podczas podejmowania zaskakujących wyzwań. Twórz sztukę z podejmowania niespodziewanych kroków w trakcie wyprawy. Nie ma podróży bez rozczarowań: jeśli chcesz zobaczyć katedrę nie może być zakryta rusztowaniami, jeśli chcesz zobaczyć muzeum nie może ono być zamknięte z powodu odbudowy lub dzieło Twojego ulubionego artysty jest na wypożyczeniu – co więcej do Twojego miejsca zamieszkania. Traktuj to jak sport, ciesz się niepewnością i igraszkami losu.

Wiele z najbogatszych doświadczeń podróżniczych były efektem pozornie strasznych wpadek: zgubiony paszport, szukanie lekarza, wypadek motoroweru itd.

W większości przypadków najgorszym co może się stać jest przegapienie kilku muzeów i być może rozbicie budżetu przeznaczonego na cały tydzień, lecz również może to owocować spotkaniem nowych ludzi i zebraniem ciekawych wspomnień. Stanowi to esencję podróży którą będziesz się cieszył długo po jej zakończeniu, a obrazy z jej wspomnieniami pozostaną zachowane w Twojej głowie.

Wyeliminuj wpadki zanim się wydarzą

Robisz rezerwację samochodu kilka tygodni wcześniej, masz wszystko świetnie uporządkowane ,pojawiasz się odebrać swój samochód i… nie ma go tam. Wina wypożyczalni? Jasne! Lecz jeśli zadzwoniłbyś dzień wcześniej dla potwierdzenia ,nawet jeśli nie powinieneś mógłbyś uniknąć problem który odbije Ci się czkawką podczas trwania podróży. Sprawdzanie wszystkiego dwa razy po drodze zminimalizuje szanse zepsucia Twojego wyjazdu przez błędy innych ludzi.

Nie stwarzaj sobie problemów

Niektórzy podróżni kultywują przed wyjazdowy niepokój wynajdując wszystkie możliwe powody które mogą ich zestresować. Wiadomości zawsze są pełne niepokojących wiadomości – strajki pracowników linii lotniczych, wykolejenia pociągów, groźby terrorystyczne – małe problemy zamieniają się w duże ,a stare znów stają się aktualne…a mimo to miliony ludzi podróżuje i przezywa wspaniały i wielce rozwijające wycieczki. W pewnym momencie możesz zacząć przewidywać ,że coś może pójść nie tak, w końcu nie ma osób których podróż przebiegła by bez komplikacji, ale nie ma sensu przejmować się czymś co się jeszcze nie wydarzyło (i jest to mało prawdopodobne).

Bądź bojowo-przyjacielski

Każdego lata, kiedy to podczas sezonu wszędzie jest gorąco i tłoczno, obserwuje jak tubylcu i turyści się zderzają i dochodzi do starcia. Czasem jest to wynik błędu turysty, czasem tubylca, najczęściej jednak jest to efekt prostego nieporozumienia z powodów językowych i kulturowych. Tak czy inaczej ,wielu turystów jest zniesmaczonych – zupełnie niepotrzebnie.

Nie pozwól by jedna nieprzyjemna interakcja zepsuła cały dzień, który może być pełen ciekawych nowych widoków, dźwięków i smaków. Kiedy przyłapię sprzedawcę na próbie oszustwa, poprawiam rachunek, uśmiecham się i żegnam. Jeśli ktoś zezłości się na Twoje pytanie poczekaj, uśmiechnij się i spróbuj ponownie. Załóż ,że to nieporozumienie i skup się na rozwiązaniu, zamiast „wygrywaniu” wszelkich sporów w których możesz się znaleźć. Będziesz mógł wrócić do tego co miałeś robić szybciej i z dobrym wpływem na samopoczucie. Nadstawianie drugiego policzka czasem jest kluczowe, gdyż jeśli oddasz szybko może się to odwrócić przeciwko Tobie i kółko niechęci może się kręcić w nieskończoność.

Zadawaj pytania

Jeśli jesteś zbyt dumny by zadawać pytania, Twoja godność pozostanie nienaruszona, dopóki nie zdasz sobie sprawy ,że wskoczyłeś do złego pociągu ,zamówiłeś nie tą potrawę, lub wysłałeś towarzysza podróży na poszukiwania w kółko nieodpowiedniego miejsca. Wielu turystów jest zbyt nieśmiałych (lub zażenowanych barierą językową która posiadają) by zadawać pytania., nawet jeśli może to zapobiec pomyłkom które mogą ich kosztować czas i pieniądze. Tubylcy są ogromnym źródłem informacji ,a większość z nich będzie szczęśliwa mogąc pomóc turyście. Jeśli język jest dla Ciebie przeszkodą, przeskocz ten problem korzystając z ołówka i papieru, lub czegokolwiek, co pomoże Ci zostać zrozumianym. Nie bój się kaleczyć języka.

Zadawaj pytanie lub błądź, a jeśli się to stanie, wezwij pomoc. Szukaj życzliwości ,a ją znajdziesz.Przejażdżka na wielbłądzie

Bądź ekstrawertykiem, nawet jeśli taki nie jesteś

Osoby niekontaktowe może i podróżują ,ale są słabymi turystami. Bądź katalizatorem przygód i emocji, spotykaj ludzi i nie czekaj pasywnie na kulturowe doświadczenia tylko samemu po nie sięgaj i się nimi ciesz.

Szukaj szans na nawiązanie kontaktu z lokalną ludnością

Kiedy nadarzy się okazja wykorzystaj ją. Przejeżdżasz obok przypadkowo znalezionego festiwalu? Zatrzymaj się i baw się dobrze. Przychodzisz do pubu? Nie siadaj samemu przy stole, zajmij miejsce przy barze gdzie mają miejsce luźne rozmowy miejscowych. Masz ochotę na coś do jedzenia? Idź do nowo otwartego miejsca, gdzie na pewno będzie tłoczno.

Zaakceptuj to ,że świat się zmienia

Niemalże wszędzie znajdziesz pomieszaną przeszłość z teraźniejszością. Liczenie na to ,że wszystko będzie tak jak w przewodnikach nie ma sensu gdyż każde miejsce zmienia się z minuty na minutę. Tam gdzie jedziesz może być tłoczno, gwarno, brudno , nowocześnie , zupełnie nie tak jak kilkanaście lat temu gdy świat nie był taki mały. Cały świat żyje własnym życiem dlatego jako turysta, musisz za nim gonić! Miej otwarty umysł , absorbuj, akceptuj i ucz się tego czego tylko możesz doświadczyć.