Węgry

Chcąc wybrać się w podróż zagraniczną do ciekawego kraju leżącego stosunkowo blisko Polski i mającego ciekawą ofertę dla turystów nie sposób przejść obojętnie wobec tego co mają do zaproponowania Węgry… Republika Węgierska to nieduże państwo położone w Europie Środkowej, nie mające dostępu do morza, ale fakt ten zdaje się w ogóle nie przeszkadzać turystom, którzy z roku na rok coraz tłumniej odwiedzają ten niezwykle ciekawy, malowniczy kraj o bogatej kulturze i tradycji utrwalanej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Co ciekawe, Węgry są krajem praktycznie w całości nizinnym bowiem zdecydowana większość ich terytorium leży na nizinnej Kotlinie Panońskiej, choć trzeba przyznać, że spotkamy tutaj również kilka górskich pasm wchodzących przede wszystkim w skład Karpat. Takie a nie inne ukształtowanie powierzchni Węgier sprawia, że na terenie tego kraju znajduje się między innymi największe jezioro Europy Środkowej – Balaton, będące prawdziwą rewelacją dla turystów. Równie wielką, a może nawet i większą popularnością wśród przybyszów z całej Europy cieszy się tutaj największe jezioro termiczne na świecie Heviz znajdujące się niedaleko miasta o tej samej nazwie.

Węgrzy doskonale zdają sobie sprawę z popularności tych akwenów i tym samym nie dziwi duży nakład inwestycji jaki został poniesiony aby zorganizować wokół nich szereg kąpielisk, uzdrowisk czy też ośrodków wypoczynkowych rozpostartych wokół Balatonu czy Heviz. Wiele miejscowości takich jak Eger, Sopron czy Pecs zyskało już solidną markę wśród turystów ze względu na bardzo wysoki standard świadczonych usług oraz świetnie zorganizowaną bazę hotelową. Efekty tych inwestycji są bardzo widoczne bowiem turystyka stała się znaczącą gałęzią węgierskiej gospodarki a to z tego tytułu, że rokrocznie kraj ten odwiedza ponad 30 milionów turystów co jest wynikiem naprawdę imponującym. Jednak Węgry to nie tylko turystyka czysto rekreacyjna.

Duże wrażenie na przyjezdnych budzi również miejscowa kultura, choć w zasadzie pochodzenie Węgrów do końca nie jest znane to faktem tym oni sami zdają się nie przejmować i kultywują tradycje przekazane przez przodków mimo, iż wiele z nich nosi znamiona zapożyczeń od innych kultur. Jakkolwiek znane i lubiane są szczególnie węgierskie pieśni ludowe czy tańce – jak chociażby najsławniejszy z nich czardasz, popularyzowany również przez społeczność cygańska. Powszechne uznanie wśród turystów budzi również węgierska kuchnia a typowe tutejsze danie, czyli gulasz weszło już jako określenie kulinarne niemal do powszechnego użytku w całej Europie.

Charakterystycznym przysmakiem jest tutaj również zupa rybna, natomiast do potraw zwykło się pijać wino, którego na Węgrzech jest kilka rodzajów, dość licznie sprowadzanych także od wieków na tereny Rzeczypospolitej. Do najbardziej znanych w Polsce należy między innymi wino „Samorodny” czy też „Węgrzyn”. To właśnie dzięki „czerwonemu trunkowi” utrwaliło się znane po dziś dzień przysłowie „Polak – Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki” mające wyrazić przyjaźń polsko-węgierską. Bez wątpienia Węgry to jedno z najciekawszych państw Europy Środkowej, które z czystym sumieniem można polecić jako cel turystycznej wizyty.

Wiele atrakcji, ciekawa kultura, bogata tradycja oraz bardzo przyjaźnie nastawienie (szczególnie do Polaków) mieszkańcy to atuty, które mówią same za siebie i nie potrzeba większej rekomendacji by uznać, iż naprawdę warto wybrać się do tego ciekawego kraju. Z Polski na Węgry można bez problemu się dostać autokarem bowiem krajowi przewoźnicy mają w swych ofertach tanie połączenia między innymi z takimi miastami jak: Budapeszt czy Szeged.