Weekend w Stambule, czyli dwa dni relaksu

Czarodziejski Stambuł

Stambuł jest miastem, które zwiedzać można tygodniami. Na początek można pojawić się w tym mieście na chwilę, aby poznać największe jego atrakcje.Do Stambułu można polecieć liniami lotniczymi. W Stambule krzyżują się ślady chrześcijaństwa oraz czasów otomańskich – każdy turysta powinien znaleźć to, co go interesuje najbardziej. Kiedyś była to stolica wschodniej części Imperium Rzymskiego. W 700 roku przed naszą erą Grecy osiedlili się na obrzeżach Azji. Później pojawiło się Bizancjum, przemianowane na Konstantynopol. Chrześcijaństwo stało się religią panującą. Nieco później Stambuł wpadł w ręce najeźdźców z Sułtanem na czele. W 1453 nastąpił podbój Konstantynopola. W XIX wieku miasto podupadało, było wówczas nazywane „Chorym człowiekiem Europy”, ale te czasy minęły bezpowrotnie. W 2010 roku Stambuł był Europejską Stolicą Kultury, która zachwycała gości własnym pięknem i rozmachem. Miasto ma znakomitą komunikację, gęsta sieć tramwajów, autobusów oraz wiele taksówek umożliwia sprawne przemieszczanie się po tym mieście.

Odwiedź Hagię Sofię

W Stambule można zajrzeć do Hagii Sofii. Jest to dzieło sztuki, które było największą katedrą przez ponad tysiąc lat. Maria Dziewica, Jezus oraz apostołowie zostali uwiecznieni na bogato dekorowanych mozaikach. Gdy świątynia stała się muzułmańska, wówczas zasłonięto większość twarzy, ponieważ islam nie pozwala na ich prezentację. Obecnie Hagia Sofia jest muzeum, a używanie jej jako miejsca kultu jest zabronione.

 
Błękitny Meczet znajduje się w pobliżu Hagii Sofii. Nazywany jest tak, ponieważ zdobi go 20 000 kafelków, które mają błękitny kolor. Budynek wzniesiono w bizantyjskim oraz muzułmańskim stylu. Codziennie rano można usłyszeć muezina, który nawołuje wyznawców islamu do modlitwy.
Egipski Targ Przypraw jest miejscem, które kusi feerią barw, bogactwem zapachów oraz wielką ofertą handlową.
Turyści powinni zamieszkać w jednym z hoteli sieci Hilton, ponieważ oferują one dobre ceny oraz wysoką jakość.

O czym turyści powinni pamiętać?

Większość muzeów nie działa w poniedziałku. Najlepszym upominkiem z Turcji są oryginalne tureckie dywany oraz ubrania ze skóry. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty i trzeba skromnie się ubierać. Wszystkie przedmioty mające więcej niż sto lat muszą mieć dokument zezwalający na ich wywóz.