Wczasy zorganizowane czy wyjazd na własną rękę?

Nareszcie udało się ustalić termin upragnionego urlopu i co teraz? Kolejnym krokiem jest zdecydowanie dokąd i jak chcemy pojechać. Czy lepszym pomysłem jest wyjazd do ciepłych krajów, czy może w jakieś spokojne miejsce w górach? Może warto coś zwiedzić, albo jednak po prostu wypoczywać leżąc na plaży? Obok tych wszystkich dylematów pojawia się jeszcze jedna kwestia, a mianowicie jaki sposób podróżowania wybrać.

 

W ostatnich latach wyraźnie zwiększyła się liczba osób, które korzystają z usług biur podróży. Co chwilę jednak słychać również głosy przeciwników tego typy wypoczynku zorganizowanego, którzy uważają, że najlepiej jest zaplanować podróż na własną rękę. To która z opcji jest lepsza, zależy oczywiście od naszych indywidualnych potrzeb, ale warto zastanowić się nad tym jakie korzyści płyną z każdej z nich.

kobieta na plaży

 

 

Biuro podróży

Cóż tu dużo mówić – po całym roku ciężkiej pracy i małej ilości czasu na prawdziwy odpoczynek, na urlopie chcemy po prostu się relaksować i nie przejmować planowaniem. Nie jest to żadna zbrodnia i w takim przypadku skorzystanie z licznych ofert biur podróży jest naprawdę dobrym wyjściem. Płacąc za wycieczkę mamy pewność, że jest w to wliczony przelot do danego miejsca, miejsce w hotelu, wyżywienie, a do tego często również liczne dodatkowe atrakcje, jak chociażby wycieczki. Dzięki biurom podróży oszczędzamy sobie zatem sporo stresu oraz rzecz jasna czasu. Niezwykle istotne jest także to, iż mamy wykupione ubezpieczenie i w razie jakichkolwiek problemów możemy liczyć na szybką pomoc. Przyjeżdżając na miejsce mamy zatem możliwość oddania się całkowitemu lenistwu.

 

Częstym zarzutem odnoszącym się do wycieczek zorganizowanych jest to, iż ich uczestnicy jedynie wylegują się przy basenie i tak naprawdę nie poznają kraju czy regionu, do którego wyjechali. Oczywiście jest to jedna z możliwości spędzenie takiego urlopu i nikt nie powinien oceniać czy jest to właściwy sposób na wypoczynek. Wykupienie pakietu w biurze podróży nie oznacza jednak, że jesteśmy zmuszeni do trzymania się grafiku zaplanowanych wycieczek czy też, że musimy spędzać całe dnie nad wspomnianym basenem. Każdy turysta może dowolnie organizować swój czas.

Jeśli tylko ma na to ochotę, może na przykład wynająć samochód i zwiedzić okoliczne miejscowości, zobaczyć na własne oczy życie codzienne mieszkańców danego kraju czy zrobić sobie wycieczkę do muzeum, które go interesuje. Co więcej, będący do dyspozycji turystów rezydent może pomóc nam w zdecydowaniu co powinniśmy zobaczyć oraz podpowiedzieć w jaki sposób najłatwiej się tam dostać.

 

Wyjazdy z biurem podróży to niejednokrotnie również oszczędność. Dzięki temu, że wszystko zostaje wykupione przez nie „hurtowo” ceny mogą być znacznie tańsze, choć wiele zależy od tego jak dużą prowizję pobiera samo biuro. Nie ma jednak wątpliwości, że niejednokrotnie można trafić na bardzo kuszący propozycje, jak chociażby promocje first minute i last minute. To jak atrakcyjne są to oferty, zależy rzecz jasna przede wszystkim od celu takiej wycieczki oraz jej terminu, ale w większości przypadków są one naprawdę atrakcyjne.

 

Samodzielna organizacja urlopu

Planowanie wyjazdu na własną rękę to doskonała opcja dla wszystkich osób, które przede wszystkim cenią sobie całkowitą swobodę. Tylko w ten sposób mogą one w 100% decydować o tym gdzie pojadą, jakim środkiem transportu, na jak długo, gdzie będą nocować, a w razie gdyby coś im się nie spodobało – również o natychmiastowym wyjeździe. Co więcej, jeśli nawet wszystko sobie dokładnie zaplanujemy, w każdej chwili można te plany zmienić i nikt nie będzie miał o to do nas pretensji. Jest to zatem rozwiązanie idealne dla osób kochających przygody i nietypowe rozwiązania.

 

Takiego rodzaju wczasy to również jedyna możliwość dla osób, które lubią odkrywać nowe miejsca i to niekoniecznie te popularne pośród turystów. Jest bowiem sporo miejsc, do których nie zabierze nas żadne biuro podróży. Jeśli zatem chcemy poznać kraje czy też regiony poszczególnych krajów, które dla zwykłego turysty nie są atrakcyjne, samodzielne zorganizowanie takiego wyjazdu jest jedyną opcją.

 

Szczególnie mocno do planowanie własnego urlopu zachęcają osoby, które podróżują chociażby po Europie, własnym samochodem. Jadąc do wybranego przez nas kraju docelowego, możemy bowiem zwiedzić mnóstwo innych interesujących miejsc. Jest to fantastyczna wycieczka, które może zbliżyć podróżujące razem rodziny czy nawet znajomych. Jeśli dodatkowo nie mamy ograniczeń czasowych, ilość odwiedzanych w czasie podróży miejsc może być naprawdę imponująca. Nie mówiąc już o wspaniałych wspomnieniach, które zabierzemy ze sobą do domu.

 

Załatwiając wszystkie szczegóły wyjazdu samodzielnie, możemy dostosować jego koszty do naszych możliwości. Jest mnóstwo sposobów na to aby taka wycieczka, nawet w dalekie zakątki świata, nie zrujnowała naszego budżetu. Wystarczy odpowiednio wcześnie przejrzeć oferty przewoźników, dzięki czemu można znaleźć naprawdę tanie loty, zrezygnować z dodatkowego bagażu, albo wyjechać na krótszy okres czasu. Sporo możemy również zaoszczędzić wybierając pobyt w nieco tańszych hotelach czy na przykład na kempingu albo polu namiotowym.

 

Dla wielu turystów oczywistym minusem takiego typu wczasów jest to, iż musimy zatroszczyć się o wszystko sami i co bardzo ważne zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Zajmuje to sporo czasu, a czasem również stwarza wiele stresujących sytuacji, dlatego nie każdy radzi sobie z takim planowaniem dobrze. Naturalnie wszystko zależy od osoby, która się tym zajmuje. Dla jednych bowiem przygoda związana z podróżą zaczyna się właśnie na tym etapie i daje takiej osobie mnóstwo szczęścia i satysfakcji. Innych z kolei konieczność organizacji przejazdu, noclegu czy nawet załatwienia ubezpieczenia, zwyczajnie męczy i odbiera całą radość z takiego urlopu. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić czy jest to plus czy minus wczasów na własną rękę.

 

Ostatnią kwestią, która raczej przemawia przeciw wyjazdom na własną rękę jest fakt, iż w razie jakichkolwiek problemów, na przykład związanych z naszym zdrowiem, brakiem miejsc w hotelu czy kradzieżą, jesteśmy zdani wyłącznie na siebie. Nie możemy liczyć na pomoc rezydenta, tak jak w przypadku wyjazdów z biurem podróży, a niestety nie każdy potrafi zachować zimną krew gdy coś złego dzieje się w obcym kraju. Niezbędna jest tu chociażby znajomość języka, o czym nie wszyscy myślą w momencie planowania wyjazdu.

 

Co jest zatem lepsze?

Nie ma niestety jednaj odpowiedzi na to pytania, tak by zadowolić każdego. To czy bardziej atrakcyjne wydają nam się wczasy w pakiecie czy jednak nieprzewidywalność wyjazdów na własną rękę, zależy tylko i wyłącznie od naszych osobistych preferencji. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli raz zdecydujemy się na wycieczkę zorganizowaną już nigdy nie pojedziemy nigdzie samodzielnie! Zawsze możemy postawić na urozmaicenie i każdego roku wybierać inną opcję, która akurat bardziej nam odpowiada. Na szczęście obecnie jest tak wiele możliwości podróżowania, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.