Urokliwa i wyjątkowa Bratysława

Bratysława jest ciekawym miastem

Pogoda jest tam ciepła, lata całkiem udane, zatem warto w maju lub czerwcu wybrać się do Słowacji i poznać jej stolicę. Wystarczą dwa dni, aby poznać wspaniałą bratysławską Starówkę oraz najważniejsze zabytki. Niezwykły jest kościół św. Elżbiety, który ze względu na swój charakterystyczny kolor nazywany jest Niebieskim Kościółkiem (Modrý kostolík). Budowę świątyni sfinansował Franciszek Józef, dla upamiętnienia własnej tragicznie zmarłej żony. W pobliżu kościoła znajduje się Gymnázium Gamča, które zbudowano w secesyjnym stylu.
Pałac Prymasowski powstał w XVIII wieku, a budynek zwieńczony jest kapeluszem prymasowskim. Kolorystyka budynku jest niezwykła – brudny róż to bardzo interesujący odcień. W 1805 r. w tym pałacu podpisano pokój między Austrią oraz Francją.
Na Starówce znajdują się niezwykłe rzeźby. O jedną z ławek oparty jest człowiek w kapeluszu Napoleona Bonaparte. W jednej z wąskich uliczek kolejna postać w płaszczu i z szyją owiniętą szalikiem kłania się nisko, zdejmując cylinder. W rynku obejrzeć można ciekawą fontannę Rolanda, która pokazuje postać  cesarza Maksymiliana III.
Uliczkami Bratysławy docieramy do budynku, który warto zobaczyć, czyli Słowackiego Teatru Narodowego (Slovenské národné divadlo). Z piórem w ręku siedzi poeta słowacki Pavol Országha Hviezdoslava.

Zamek Bratysławski

Słynny zamek w Bratysławie jest bardzo monumentalną budowlą. Podsumowując, na zwiedzenie Bratysławy najlepiej zapewnić sobie 3-4 dni. Z miasta pojechać można też do Wiednia, ponieważ Bratysławę od stolicy Austrii dzieli zaledwie 80 kilometrów. Do Budapesztu kilometrów jest 200, a cóż to dla wytrawnego podróżnika? Niezapomniana byłaby podróż do Wiednia i Budapesztu statkiem po Dunaju.

  Polecane wpisy

  • Doba w Kopenhadze
   Duńska Kopenhaga pełna magii Dania jest niewielkim krajem, przypomina układankę z kloców Lego. Kraj [...]
  • Rzym – muzeum pod gołym niebem
   Historyczny Rzym Rzym jest miastem pełnym historii i sztuki. W tym niezwykłym mieście można znaleźć [...]
  • Wypłata gotówki z bankomatuBezpieczne korzystanie z kart bankowych
   Bankomaty są najlepszym sposobem na wypłacenie swoich pieniędzy – wystarczy uważać na [...]
  • Jeden dzień w Wenecji
   Romantyczna Wenecja Wenecję kojarzy się z miłością, kanałami, gondolami i Placem Świętego Marka. [...]
  • Niczym w starożytnej Grecji
   Pireus jest portem Pireus jest portem ulokowanym w Attyce. W starożytności był najważniejszym [...]
  • Napiwki w Europie
   Ceny na tym rachunku z francuskiej restauracji od razu zawierają koszt obsługi, tak więc nie musisz [...]