Urokliwa i wyjątkowa Bratysława

Bratysława jest ciekawym miastem

Pogoda jest tam ciepła, lata całkiem udane, zatem warto w maju lub czerwcu wybrać się do Słowacji i poznać jej stolicę. Wystarczą dwa dni, aby poznać wspaniałą bratysławską Starówkę oraz najważniejsze zabytki. Niezwykły jest kościół św. Elżbiety, który ze względu na swój charakterystyczny kolor nazywany jest Niebieskim Kościółkiem (Modrý kostolík). Budowę świątyni sfinansował Franciszek Józef, dla upamiętnienia własnej tragicznie zmarłej żony. W pobliżu kościoła znajduje się Gymnázium Gamča, które zbudowano w secesyjnym stylu.
Pałac Prymasowski powstał w XVIII wieku, a budynek zwieńczony jest kapeluszem prymasowskim. Kolorystyka budynku jest niezwykła – brudny róż to bardzo interesujący odcień. W 1805 r. w tym pałacu podpisano pokój między Austrią oraz Francją.
Na Starówce znajdują się niezwykłe rzeźby. O jedną z ławek oparty jest człowiek w kapeluszu Napoleona Bonaparte. W jednej z wąskich uliczek kolejna postać w płaszczu i z szyją owiniętą szalikiem kłania się nisko, zdejmując cylinder. W rynku obejrzeć można ciekawą fontannę Rolanda, która pokazuje postać  cesarza Maksymiliana III.
Uliczkami Bratysławy docieramy do budynku, który warto zobaczyć, czyli Słowackiego Teatru Narodowego (Slovenské národné divadlo). Z piórem w ręku siedzi poeta słowacki Pavol Országha Hviezdoslava.

Zamek Bratysławski

Słynny zamek w Bratysławie jest bardzo monumentalną budowlą. Podsumowując, na zwiedzenie Bratysławy najlepiej zapewnić sobie 3-4 dni. Z miasta pojechać można też do Wiednia, ponieważ Bratysławę od stolicy Austrii dzieli zaledwie 80 kilometrów. Do Budapesztu kilometrów jest 200, a cóż to dla wytrawnego podróżnika? Niezapomniana byłaby podróż do Wiednia i Budapesztu statkiem po Dunaju.

  Polecane wpisy

  • Izrael, miejsce dla gwiazd
   Izrael jest egzotycznym krajem Izrael odkrywają zwykli śmiertelnicy i gwiazdy filmowe. Kraj [...]
  • Słowacja
   Planując zagraniczny wyjazd często sięgamy wyobraźnią do najdalszych zakątków Europy sądząc, że im [...]
  • Wakacje pakietowe
   Wakacje w pakiecie są wygodne Wakacje w pakiecie są wygodne: turysta kupuje zakwaterowanie, [...]
  • Słowacja – popularna destynacja
   Słowacja jest popularną destynacją Kraj ten latem odwiedzają ludzie z całego świata. Stolica [...]
  • Kazachstan – witajcie w krainie przyjemności
   Kazachstan – kraina nieznana Kazachstan kojarzony był z biedą i brakiem wszystkiego. To w tej [...]
  • Duńskie atrakcje
   Spokój Danii, ale pełen atrakcji Dania jest krajem spokojnym – nie ma wysokich gór, [...]