Ukryte cuda Gozo

Gozo, czyli siostrzana wyspa Malty

Gozo jest siostrzaną wyspą Malty. Około 80 mil na południe od Sycylii oraz 80 mil na północny-zachód od Sahary leży Gozo – wyspa z wapienia otoczona przez błękit Morza Śródziemnego. Jest to mniejsza siostra Malty, położona zaledwie w oddaleniu o 15 minut od portu Chirkewwa, raj dla wędrowców, nurków oraz tych, którzy poszukują ciszy oraz spokoju. Tutaj na pewno je znajdą.

Festiwale i kultura, czyli Gozo

Przez cały rok na Gozo odbywają się festiwale oraz wydarzenia kulturalne, jednak w lecie panuje tutaj cisza oraz spokój. Słońce, piasek oraz morze – takie są największe atrakcje tej wyspy. Gozo to tysiące lat historii oraz bogate dziedzictwo kulturowe – o tym nie należy zapominać. Istniało zawsze w zależności od Malty oraz w cieniu większej wyspy.

Ciepło i szum fal

Gozo jest ciepłym miejscem – temperatura w lecie waha się od 27 do 29 stopni Celsjusza, w zimie wynosi około 15 stopni Celsjusza.

Co można robić na Gozo?

Gozo oferuje szeroką gamę rozrywkę od leżakowania na czystym piasku, przez spacery, jazdę na rowerze aż po uprawianie wyczynowych sportów lądowych i wodnych. W języku maltańskim wyspa nosi nazwę Ghawdex – tak, jest taki język, proszę Państwa. Wyspa jest niewielka, mieszka na niej 30 000 osób, ma więc wielkość małego, polskiego miasteczka. Na uliczkach Gozo można spotkać starsze kobiety wykonujące ręcznie koronki.

Na wyspie warto zobaczyć świątynie o egzotycznej nazwie Gagantija, które pochodzą z ery neolitu i zostały wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO. W wolnych chwilach warto odwiedzić ogrody Rundle, które założył brytyjski gubernator oraz zajrzeć na miejscowy targ – na nim kupuje się wszelkie różności. W barokowej katedrze świętej Marii przedmiotem kultu jest kość ramienia świętej Urszuli, patronki wyspy. W muzeum katedralnym wystawiono ornaty, obrazy oraz sprzęty liturgiczne – miejsce dla osób zainteresowanych tym, co wiąże się z wiarą katolicką.