Turcja to nie tylko Stambuł

Piękny Stambuł, bajeczna Kapadocja

Chociaż Stambuł i plaże w Turcji są najbardziej popularne, to osoby, które  odwiedziły Kapadocję, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podkreślają, że jest to prawdziwy klejnot w tureckiej koronie.

Większość turystów spędza sporo czasu w kurortach, a Kapadocji poświęca maksymalnie dwa lub trzy dni. Miejsce to znane jest z zabytkowych kościołów i bajecznych widoków. Tymczasem w tym miejscu można spędzić nawet tydzień, wcale się nie nudząc.

Co można robić w Kapadocji?

Jeden dzień na pewno warto poświęcić na lot balonem. Ponad 20 firm zapewnia takie atrakcje. Poza tym zwiedza się wówczas skansen. Obie te atrakcje kosztują około 28 lir tureckich. W pobliżu skansenu można obejrzeć stare kościoły, jaskinie i freski.

W pobliżu Goreme można zrobić zakupy, zjeść pyszny obiad i powrócić po takiej wyprawie do hotelu, w którym można zregenerować siły. Po powrocie do hotelu zaleca się wizytę w hammanie, gorącej łaźni, gdzie korzysta się z masażu całego ciała. Po takim odświeżeniu kolacja będzie smakowała wybornie.

Drugi dzień – wypoczynek i kontynuacja zwiedzania

Drugi dzień przeznacza się na dalszy ciąg zwiedzania. Można wypożyczyć skuter (około 60 TL za jeden dzień) i pojechać do Kaymakli i Derinkuyu (15 TL), dwóch podziemnych miast. Podziemne miasta można zwiedzać samodzielnie lub z wynajętym przewodnikiem. Dolina Ihlara bogata jest w kościoły i klasztory, a koszt zwiedzania tego miejsca wynosi 8 LT. Wieczorem warto zjeść kolację regionalną i degustować wino – taka przyjemność wymaga wydania około 40 TL na osobę, ale jest warta takiej ceny.

Trzeci dzień, czyli pożegnanie z Kapadocją

Trzeci dzień jest pożegnaniem z Kapadocją. Wówczas poleca się wycieczkę po Dolinie Miłości Róży, a po lunchu odwiedziny w Avanos. W tym miejscu produkowana jest ceramika. Można obejrzeć ją, nasycić oczy i kupić jakiś drobiazg na pamiątkę. Amatorom poleca się Muzeum Włosów, w którym zgromadzono włosy 16 000 kobiet z całęgo świata. Po takich atrakcjach relaksem będzie filiżanka kawy lub lody w Mado. A później powrót do hotelu i Turecka Noc, która kosztuje 30 euro. Podczas Tureckiej nocy próbuje się specjałów, pije wino oraz ogląda tureckie tańce ludowe i najsłynniejszy taniec w tym kraju – taniec brzucha.
Kapadocja zaprasza, a pobyt w tym miejscu na pewno będzie pełen wrażeń i miłych chwil. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce.