Tanie hotele. Czego od nich oczekiwać?

W Europie znaleźć można wiele starych tradycyjnych hoteli – obskurnych, nieco zaniedbanych, znajdujących się w centrum miasta, przyjaznych, bezpiecznych, z obostrzeniami rządowymi – oferujących wystarczająco dobre warunki noclegowe. W typowym tanim Europejskim hotelu koszt pokoju dwuosobowego wynosi średnio 250 zł za noc. Za pensjonat w Madrycie zapłacimy około 200zł, natomiast w Niemczech lub wybrzeżach Chorwacji przeznaczymy na taki nocleg niewiele więcej. Najdrożej natomiast wyniesie nas 2-gwiazdkowy hotel w Paryżu , lub pokój w pensjonacie w Bergen – za taka przyjemność przyjdzie nam zapłacić około 300 zł. Wszystkie lokale tego pokroju stanowią jedne z tańszych i łatwiej dostępnych opcji we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Grecji.

Typowy pokój w staromodnych hotelach z takiej kategorii zazwyczaj ma proste łóżko (które czasami wcale nie musi być wygodne więc pamiętaj aby zawsze je wypróbować przed opłaceniem pokoju!) , stare, drewniane lub plastikowe krzesełka i stół, szafę wolno stojącą, małe okno, stare tapety, ładny i użyteczny zlewozmywak z jarzeniówką nad nim, oraz tajemniczo wyglądający bidet, a z okna dostrzeżemy inny podobny pokoik znajdujący się na końcu długiego, wewnętrznego dziedzińca. Normą może być również lekko odpryskująca farba ze ściany i drewniane ,bądź pokryte kafelkami podłogi. Oświetlenie wnętrz jest rozwiązanie prosto i klasycznie, często za pomocą słabego źródła światła wiszącego pod sufitem co więcej zwykła lampka jest najczęstszym rodzajem oświetlenia jeśli myślimy o kierunkach południowych. Podczas gdy miejsca z zakazem palenia ciągle zyskują na popularności , a w wielu krajach ich istnienie jest nakazane prawem, wciąż znaleźć można wiele tanich pokoi w których normą będzie popielniczka stojąca w widocznym miejscu. Prawdopodobnie w pokoju znajdziesz telewizor, ale nie powinieneś liczyć na telefon do Twojej dyspozycji. Coraz więcej Europejskich hoteli preferuje ładne i nowoczesne toalety, jednakże w najtańszych z nich znaleźć możemy toaletę, prysznic lub wannę w korytarzu, przeznaczoną na użytek wszystkich osób wynajmujących pokoje na danym piętrze.

Przygotuj się na wchodzenie po wielu schodach, gdyż w takich hotelach często nie uświadczysz windy, co jest jednym z powodów dla których ceny utrzymują się na stałym poziomie. Zazwyczaj również zostanie Ci wręczony klucz do drzwi frontowych ponieważ w nocy nikt nie pełni dyżuru na recepcji. Co więcej w niektórych z nich będziesz zmuszony użyć dzwonka aby wejść do głównego holu.

Tanie hotele często oferują dość zadbane, aczkolwiek mocno depresyjne pomieszczenia prysznicowe, gdzie zawsze jest nieodpłatna ciepła woda (w rzadkich wypadkach, luksus ten jest dostępny tylko po wrzuceniu monety do automaty, lub o konkretnych godzinach) , co więcej czasem może się okazać ,że będziesz musiał zapłacić około kilku złotych za ręcznik i klucz do drzwi. Toalety posiadają papier toaletowy, lecz deska może być złamana, zepsuta, lub może jej nawet nie być. Najtańsze hotele prowadzone są i zazwyczaj zamieszkałe przez osoby z uboższych części świata.

Warto jednak podkreślić ,że są takie miejsca których standard jest nie do zaakceptowania. Nie przeszkadzają mi odstające tapety oraz schody czy toalety w korytarzu obok zamiast w pokoju, ale nigdy nie zamierzam pójść na kompromis w kwestiach bezpieczeństwa oraz możliwości porządnego wyspania się.

Hotel, który opisuje może być odrzucający dla większości czytających, jednak znajdą się tacy dla których będzie on uroczy, kolorowy i dziwnie przytulny. Przez „dziwnie przytulny” rozumiem ,że można nazwać iż posiada duże i sporo cech charakterystycznych – ptaszek w klatce w salonie, dzieci w ogródku za domem, pies śpiący w korytarzu, brak uniformów u obsługi, śpiewające pokojówki, osoba z nocnej zmiany dzieląca serwetkę na dwie części tak aby starczyła na dłużej, ręcznie pisana historia sąsiedztwa na ścianie, różnego rodzaju niepasujące do siebie meble w każdym pokoju, oraz spełnianie wymogów zarządu turystycznego np. ustawienie obowiązkowej maszyny do czyszczenia butów w korytarzu. Jeśli dopłacisz kilkadziesiąt złotych więcej zapewnisz sobie wyższy standard, jednocześnie pozbywając się wspomnianej dziwności.

Niestety miejsca takie powoli stają się „zagrożonymi gatunkami”. W miarę bogacenia się społeczności opłata gruntowa również szybuje w górę co powoduje poważne problemy z utrzymaniem wielu tańszych hoteli które stają się nierentowne, co najczęściej prowadzi do ich przejęcia i przerobienia ich na nowoczesne droższe odpowiedniki. Coraz więcej osób oczekuje czegoś co kiedyś nazywano „Amerykańskim” standardem kanalizacji i komfortu. Doceniane są miejsca prowadzone przez ciężko pracującą rodzinę , które niestety czasem niesie ze sobą brak prysznica w każdym pokoju lub schody zamiast windy. Ceny często są regulowane, ale nieważne jak wygodny i czarujący jest taki hotel, bez windy i toalety w pokoju zawsze pozostanie tanim hotelem.

Współczesne sieci hotelowe : Dobra jakość, mniej charakteru

Coraz więcej sieci hotelowych oferujących tanie lub umiarkowanie tanie pokoje wyrasta w całej Europie. Hotele które pozwalają pomieścić 4 osoby w jednym pokoju są świetnym wyborem dla rodziny. Nie znajdziesz charakteru w hotelach sieciowych, ale dostaniesz przewidywalny wysokiej jakości komfort. Ogromna sieć hotelowa Accor oferuje szeroką paletę możliwości – od tańszych hoteli głównie we Francji, przez hotele Ibis ze średniej półki Ibis rozsiane w całej Europie, po nowoczesne i drogie hotele Mercure i Novotel. Na wyspach możemy znaleźć Travelodge, Premier Inn, Holiday Inn Express ( tańszą wersje Holiday Inn z mniejszymi cenami i bez restauracji) oraz Jurys Inn. Sieć hoteli eastHotel opartych na modelu biznesu płać kiedy odchodzisz na podstawie bliźniaczych linii lotniczych easyJet wynajmuje tanie, minimalnie wyposażone pokoje w największych miastach Europy, między innymi w Londynie, Berlinie, Zurychu i Budapeszcie.

  Polecane wpisy

  • Namibia, przestrzenie i natura
   Zwiedzaj urokliwą Namibię Namibia jest cudownym krajem – przestrzenie, zieleń i przyroda. Nie [...]
  • Przewodnik po Sztokholmie
   Sztokholm, witajcie w krainie chłodu! Sztokholm jest stolicą chłodnej Szwecji, kraju pełnego wielu [...]
  • Europa podziwia muzea
   Nocne, nieodpłatne zwiedzanie Europejska noc muzeów trwa od 16 do 18 maja 2015 roku. W tych dniach [...]
  • Odpoczynek w Anglii
   Wielka Brytania wabi historią i przyrodą Wielka Brytania wabi historią i przyrodą. Na pewno warto [...]
  • Wakacje w Korei Południowej
   Korea Południowa jako miejsce na wakacje Korea Południowa to miejsce na wakacje. Szczególnie warto [...]
  • Belgia
   Belgia to bez wątpienia jeden z najciekawszych krajów w Europie do zwiedzania szczególnie dla osób [...]