Szwecja

Jednym z ciekawszych państw mających swoje terytorium na Półwyspie Skandynawskim jest Szwecja, granicząca oczywiście z innymi krajami skandynawskimi, czyli Danią, Norwegią i Finlandią. Będąc w którymkolwiek z tych państw czy to przejazdem, czy w celach turystycznych warto pokusić się o to by „zajrzeć” również do Szwecji, albo po prostu zaplanować sobie specjalnie podróż do tego jakże malowniczego kraju. Szwecja z punktu widzenia ukształtowania powierzchni stanowi kraj typowo wyżynny, którego blisko 80 procent powierzchni kraju leży co najmniej 100 metrów powyżej poziomu morza.

Nic więc dziwnego, że region ten dominuje w niezwykłej urody tereny górzyste, które choć niewielkich rozmiarów – nadają całości krajobrazu niesamowitego uroku, znanego bardziej z baśniowych legend niż rzeczywistych cech prawdziwej przyrody. Taka nietypowa rzeźba jest wynikiem erozji postępującej na przestrzeni kilkuset milionów lat w połączeniu z akumulacją lądolodu i wód polodowcowych. Niezwykłą osobliwością kraju jest również jego klimat – niezwykle sprzyjający niezależnie od pory roku, ponieważ w Szwecji panują bardzo łagodne, przyjemne temperatury mimo, iż kraj położony jest na północy, co jest zasługa klimatu umiarkowanego przechodzącego również w morski (południe kraju), kontynentalny wilgotny (centrum) czy subpolarny (północ).

Przyjemne temperatury są również efektem działania prądu zatokowego o nazwie Golfsztrom, który co ciekawe ociepla cały kontynent europejski a od jego nasilenia zależy między innymi to jak mroźna zima będzie w Polsce czy innych europejskich krajach. Szwecja spośród wielu krajów wyróżnia się również niesamowita dbałością o środowisko naturalne. Fauna tutaj występująca (głównie lasy mieszane i iglaste) jest jedną z najlepiej zachowanych w Europie, a malownicze krajobrazy mogą niejednego miłośnika romantycznych wędrówek wprawić w niesamowity zachwyt.

Sielska i nieskazitelna wręcz przyroda to podstawowy atut Szwecji i bez wątpienia warto dla tutejszych widoków wybrać się w podróż do tego kraju choćby dziś – jakkolwiek niezależnie od pory roku warunki pogodowe są tu wprost idealne do pieszej wędrówki i różnego rodzaju ekspedycji przyrodniczych – wystarczy przytoczyć fakt, iż blisko 80 procent powierzchni kraju stanowią lasy co samo w sobie powinno stanowić zachętę dla miłośników prawdziwego wypoczynku na łonie natury. Szwecja poza walorami krajobrazowczymi znana jest również z liberalnego nastawienia do kwestii religijnych, czy obyczajowych.

Zaraz po Holandii to właśnie tutaj wykonuje się najwięcej zabiegów eutanazji a obywatele szwedzcy w zdecydowanej większości popierają także prawo do aborcji czy zawierania związków homoseksualnych. Każdy turysta odwiedzający Szwecję powinien bez wątpienia spróbować bodaj najpopularniejszej szwedzkiej potrawy jaką jest „zapiekanka Janssona” sporządzona z cienkich plasterków ziemniaków, cebuli oraz filetów sardeli – całość zalewana jest mlekiem i pieczona w piekarniku. Po prostu palce lizać!

Organizując sobie czas na zagraniczną podróż warto rozważyć ofertę Szwecji, bowiem jest to kraj naprawdę godny uwagi – wspaniałe krajobrazy, ciekawa kultura i nęcąca kuchnia powinny być wystarczającym argumentem ku temu, aby wybrać się na Półwysep Skandynawski, tym bardziej, że do Szwecji można bez problemu dostać się autokarem a podróż taka to naprawdę niewielki wydatek. Z Polski regularne połączenia autokarowe kursują miedzy innymi do takich szwedzkich miast jak Malmo, Ystad, Sztokholm czy Halmstad…

  Polecane wpisy

  • Amsterdam i Antwerpia – stolice diamentów
   Diamenty są wieczne Amsterdam i Antwerpia są światowymi stolicami diamentów tak, jak Paryż jest [...]
  • Austria
   Austria to państwo położone w Europie środkowej stanowiące republikę federalną, w której skład [...]
  • Co warto obejrzeć w Reggio Emilia?
   Reggio Emilia w północnych Włoszech Reggio Emilia jest pięknym miejscem we Włoszech. Miasto [...]
  • Turcja to nie tylko Stambuł
   Piękny Stambuł, bajeczna Kapadocja Chociaż Stambuł i plaże w Turcji są najbardziej popularne, to [...]
  • Santiago, stolica Chile
   Santiago jest stolicą Chile Miasto leży w środkowej części kraju. Jest to największe miasto w tym [...]
  • SPA w górach
   Każdego dnia spotyka nas mnóstwo stresujących sytuacji. Tak naprawdę można by z dużą śmiałością [...]