Szwajcaria

Zastanawiając się nad podróżą do kraju, który na pierwszy rzut oka nie należy do turystycznych krezusów, a mimo to posiada ciekawą ofertę dla wszystkich odwiedzających… który leży stosunkowo blisko, a co za tym idzie podróż do niego, nawet autokarem nie zajmie wiele czasu… kraju, w którym łatwo się porozumieć ze względu na zdolności poliglotyczne jego obywateli… kraju który nie ma olbrzymiej powierzchni dzięki czemu można go poznać praktycznie w całości od podszewki – w końcu, zastanawiając się na podróżą do kraju, który jest po prostu godny uwagi i zainteresowania – nie sposób przejść obojętnie wobec oferty Szwajcarii, bo to właśnie o niej mowa! Konfederacja Szwajcarska to państwo federacyjne położone w Europie Zachodniej, którego stolicą jest Berno.

Osobliwością państwa jest fakt, iż stanowi on jeden z nielicznych przykładów zastosowania w praktyce ustroju zwanego demokracją bezpośrednią, która skupia się na oddaniu decydującego głosu odnośnie najważniejszych decyzji względem kraju jego obywatelom organizując ku temu referenda. Ponadto Szwajcaria jest państwem składającym się z tzw. kantonów – regionów o bardzo silnej autonomii, które same w sobie posiadają charakter organizmów państwowych. Najwyższa władza ustawodawcza należy do Zgromadzenia Federalnego (odpowiednik parlamentu).

Mimo wielu swobód i bardzo ważnej pozycji referendum w ustroju Szwajcarii kraj ten znany był ze swego bardzo silnego konserwatyzmu względem kobiet, które formalnie prawo głosu w referendach uzyskały dopiero w 1971 roku. Osobliwością Szwajcarii jest również fakt, że kraj ten posiada aż cztery formalnie uznane za urzędowe języki! Są to języki: niemiecki, francuski, włoski i tak zwany romansz. Poza tym wielu obywateli dość dobrze włada językiem angielskim co sprawia, że z komunikacją na terenie państwa Helwetów żaden turysta nie powinien mieć najmniejszego problemu… Szwajcarię warto odwiedzić również z uwagi na jej walory turystyczne. Mimo, iż kraj ten nie posiada dostępu do morza to fakt ten rekompensują liczne jeziora znane w całej Europie, między innymi Jezioro Bodeńskie, Genewskie czy Neuchatel. Powszechnie znane i lubiane są również tutejsze trasy narciarskie, z uwagi na sąsiedztwo Alp Szwajcaria stanowi jeden z najpopularniejszych zimowych kurortów w całej Europie.

Stolicą i jednocześnie centrum kulturalnym kraju jest Berno, ale z powodzeniem ciekawe atrakcje czy zabytki architektury, rzeźby, tudzież malarstwa znajdziemy w innych powszechnie znanych ośrodkach, jak choćby Bazylea, Zurych, Bellinzona, Genewa czy Lozanna. Każdy turysta, bez względu na to skąd pochodzi z pewnością zasmakuje również w specjałach szwajcarskiej kuchni, która słynie oczywiście z wyśmienitych serów podawanych w najróżniejszych kombinacjach, jak również przepysznej czekolady i wybornego piwa. Większej reklamy potencjalnym turystom chyba nie potrzeba. Mimo, iż kraj ten nie należy do turystycznych krezusów to jego walory z pewnością godne są niejednej wizyty, zwłaszcza, że miejscowi są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów.

Ponadto zachętą do odwiedzenia tego państwa może być również fakt, iż jest to jeden z najbogatszych, najlepiej rozwiniętych krajów na świecie. Co ciekawie Szwajcaria jako jeden z pierwszych krajów na świecie wprowadziła powszechny obowiązek szkolny, a szkoły podstawowe i średnie są tutaj całkowicie bezpłatne po dziś dzień. Jednak jeśli chodzi o szkoły wyższe, to intrygujący jest fakt, iż formalnie nie uznaje się dyplomów zdobytych na uczelniach prywatnych, stawiając na uprzywilejowanej pozycji uczelnie publiczne. Powszechnie znane na całym świecie są również szwajcarskie banki i ich nienaruszalna zasada tajemnicy bankowej, co sprawia, że państwo to stało się w niedługim czasie finansowym centrum nie tylko Europy, ale i świata.

Przedsiębiorcy z natury rzeczy nie lubią gdy zagląda im się do portfela, zatem w szwajcarskich bankach mogą poczuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Chcąc wybrać się do Szwajcarii celem osobistego doświadczenia tych wszystkich uroków, o których dotąd słyszeliśmy jedynie w telewizji czy innego rodzaju publikacjach lub przekazach ustnych warto zdecydować się na podróż autokarem. Dystans do pokonania niezbyt wymagający, a oszczędności jakie dzięki takiej metodzie transportu osiągniemy są naprawdę nie do pogardzenia. Nasi krajowi przewoźnicy autokarowi oferują regularne połączenia miedzy innymi do Berna, Zurychu, Bazylei, Genewy, Fribourga, Lozany, Sant Gallen czy Lugano…