Słowenia, mały kraj o wielkim sercu

Słowenia, czyli mało znany kraj

Kraj jest niepodległy od 1991 roku. Wcześniej znajdował się w orbicie zainteresowania ZSRR. Stolicą jest Ljubljana. Oficjalnym symbolem kraju jest smok, który został pokonany przez Jazona, znanego z greckiej mitologii.

Położenie Słowenii

Słowenia ulokowana jest w środkowej Europie i graniczy z Austrią, Włochami, Chorwacją oraz Węgrami. Kraj jest niewielki, ma zaledwie 2 miliony obywateli. Ponad 216 kilometrów powierzchni kraju porasta winorośl. Językiem jest słoweński, a religią katolicyzm. W Słowenii płaci się tolarami i stotinkami. Turyści lubią tutaj przyjeżdżać, ponieważ w kraju panuje klimat śródziemnomorski, kontynentalny, z gorącymi latami i mroźnymi zimami.

Ciekawostki o Słowenii

W kraju mieszka ponad 400 niedźwiedzi brunatnych. Jednym z najstarszych parków w Europie jest Triglav, który datuje się do 1906 roku. Old Vine w Mariborze jest winnicą mającą ponad 400 lat. Jaskinia Postojna jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w Europie, ma aż ponad 20 kilometrów długości, galerie i komnaty. Młode pary nadal pobierają się w kościele na Bled Island. Pan młody musi wnieść pannę młodą po 99 schodach, aby zapewnić szczęście i trwałość małżeństwa.
Warto odwiedzić ten niewielki, ale urokliwy kraj. Rekomendujemy go jako miejsce spędzenia atrakcyjnych wakacji.