Słowenia

Ciekawym krajem, który można odwiedzić przy okazji ewentualnej podróży na południe Europy jest bez wątpienia Słowenia – niewielkie państwo leżące w Europie Środkowej mające dostęp do Morza adriatyckiego. Słowenia mimo różnych perypetii historycznych ostatecznie stała się w pełni niepodległym państwem, które dziś umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej poprzez wstępowanie do najważniejszych organizacji takich jak NATO czy Unia Europejska – których obu jest członkiem od 2004 roku.

Warto dodać, że w tym samym roku wspólnie ze Słowenią do europejskiej wspólnoty wchodziła polska. Ze względu na swoje położenie geograficzne – bliskość zarówno państw Europy Środkowej takich jak Włochy czy Austria jak i państw bałkańskich, z którymi przez blisko 70 lat Słowenia tworzyła wspólne państwo pod flagą Jugosławii widać, iż kraj ten nosi znamiona obu kultur z jakimi w tym czasie się stykał, jednak kulturą dominującą jest bez wątpienia ta środkowoeuropejska co widać chociażby w samej tradycji Słoweńców jak również ich dorobku cywilizacyjnym przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

W ogóle od momentu odzyskania niepodległości (1991) Słowenia bardzo mocno pielęgnuje swoją kulturę uznając, iż jest to główny aspekt państwowości świadczący o jego statusie i przede wszystkim niezależności, tak więc również poczucie patriotyzmu jest zjawiskiem powszechnie obserwowanym wśród Słoweńców. Jeśli chodzi o walory typowo turystyczne to trzeba zaznaczyć, że Słowenia to w zdecydowanej większości kraj wyżynny z najwyższym szczytem (Triglav-2864 m.) położonym w Alpach Julijskich. Co ciekawe jednak blisko połowę kraju zajmują również tereny lesiste co sprawia, że Słowenia jest jednym z najbardziej zalesionych krajów na świecie.

Niemałą atrakcją są tutaj również ujęcia wodne w postaci rzek takich jak Sawa i Drawa oraz miedzy innymi Krka czy ciekawie brzmiąca rzeka… Kupa. Z kolei do największych jezior można zaliczyć Jezioro Cerknickie oraz Bled. Jedną z największych atrakcji z jakimi możemy spotkać się będąc w Słowenii są podziemne rzeki i jaskinie, z których najbardziej znana i rozpoznawalna jest Postojnska jama. Do mniej popularnych można zaliczyć także jaskinię Vilenica, w której rokrocznie odbywa się festiwal literacki. Słowenia w zasadzie znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego choć na północy można też spotkać się z klimatem alpejskim a w środkowo-południowych rejonach przewija się również klimat śródziemnomorski i kontynentalny.

Miłośnicy skoków narciarskich na pewno doskonale pamiętają największa na świecie skocznię narciarską tak zwana „Letalnica” znajdującą się w Planicy. Na skoczni tej wielokrotnie trumfy święcił nasz najlepszy skoczek narciarski w historii – Adam Małysz, dlatego również i z tego powodu warto odwiedzić ten jakże imponujący obiekt.

Decydując się na wyjazd do Słowenii warto skorzystać z oferty podróży autokarem, gdyż rozwiązanie to jest bardzo praktyczne – zwłaszcza jeśli chodzi o koszty podróży. Z Polski obecnie możemy śmiało udać się autokarem do takich miast jak Ljubjana (stolica Słowenii) oraz Maribor, bowiem z tymi miastami mamy regularne połączenia z naszego kraju.