Rezerwacje

Przywykłem do podróżowania bez dokonywania absolutnie żadnych rezerwacji. Codziennym obrządkiem było sprawdzanie kilkunastu hosteli albo pensjonatów i wybieranie jednego, a jako podróżnik z małym budżetem muszę zawsze myśleć do przodu. Jeśli zdecydujesz się na rezerwacje pokoi z wyprzedzeniem zapamiętaj poniższe podstawowe zasady, nie zapominając o tym aby rezerwacji dokonywać bezpośrednio w hotelu albo pensjonacie, a nie poprzez agencje się tym trudniące.Rezerwacje

Rezerwowanie

W dzisiejszych czasach każdy hotel i pensjonat posiada stronę internetową, a wiele z nich umożliwia rezerwację poprzez wbudowany formularz. Wystarczy wpisać preferowane terminy, a zostanie wyświetlona lista wszystkich dostępnych pokoi wraz z cenami (prostsze witryny mogą wysłać maila do obsługi hotelu z zapytaniem). W wypadku gdy nie ma takiego formularza, lub Twoja rezerwacja zawiera skomplikowane wymagania, najlepiej wyślij maila w języku angielskim, wraz z tymi informacjami: liczbę i rodzaj pokojów, liczbę nocy, datę i przewidywaną godzinę przyjazdu ,oraz wyjazdu, wymagania specjalne np. łazienka w pokoju, bliźniacze łóżka, klimatyzacja).

W celu uniknięcia zamieszania używaj zawsze stylu pisania dat odpowiedniego dla danej części globu. Dla przykładu, para rezerwująca pobyt na dwie noce powinna napisać „Proszę zarezerwować jeden pokój dwuosobowy na 2 noce, przyjeżdżamy 16 czerwca 2014, wyjeżdżamy 18 czerwca 2014”. Zaplanuj z góry ile nocy zamierzasz spędzić w jednym miejscu, szczególnie ze w sezonie może być ciężko „dorezerwować” kolejne dni. Nie zapomnij również wspomnieć o wszelkich możliwych zniżkach. Jeśli nie dostaniesz odpowiedzi, oznacza to zazwyczaj iż hotel nie ma już wolnych miejsc, aczkolwiek warto wysłać wiadomość ponownie lub zadzwonić, co zagwarantuje Ci natychmiastową odpowiedź.

Potwierdzanie rezerwacji

Większość miejsc będzie wymagało numeru Twojej karty kredytowej na jedno nocną zaliczkę aby zaklepać rezerwację. Aby ją potwierdzić używając strony internetowej, wprowadź w formularzu swoje dane kontaktowe i numer karty kredytowej, hotel wyśle Ci potwierdzenie mailem. Przed wprowadzeniem numeru swojej karty kredytowej, upewnij się że strona jest zabezpieczona (przed adresem powinieneś widzieć https: ), oraz iż jest to oficjalna strona hotelu, a nie strona agencji rezerwującej noclegi, gdyż w takim przypadku możesz zapłacić więcej niż powinieneś.

Jeśli wysłałeś maila z żądaniem rezerwacji, hotel odpisze z informacjami dotyczącymi dostępności pokoi, oraz ceną jaką przyjdzie Ci zapłacić, lecz nie jest to potwierdzenie. Musisz odpowiedzieć na tą wiadomość wyrażając zgodę na warunki cenowe opisane w poprzednim mailu. Możesz wysłać dane karty kredytowej poprzez maila, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podanie ich poprzez telefon, fax lub formularz zgłoszeniowy.

Małe pensjonaty które zazwyczaj nie przyjmują kart kredytowych, mogą nie wymagać zaliczki, aczkolwiek w miejscach gdzie nie pojawienia się klientów jest już normą, niektórzy z właścicieli pensjonatów wymagają zaliczki, jednak poza sezonem niektórzy z nich zaklepią pokój bez zaliczki jeśli obiecasz wcześniejsze przybycie. Im wcześniej dotrzesz, tym większe szanse na to iż pokój wciąż będzie dostępny, dlatego jeśli miałbyś się spóźnić warto poinformować o tym drogą telefoniczną właścicieli.

Anulowanie rezerwacji

Jeśli musisz anulować rezerwację, uprzejmym jest zrobienie tego jak najszybciej, po prostu wykonaj krótki telefon lub wyślij maila. Miejsca prowadzone przez rodzinę i małe pensjonaty tracą pieniądze jeśli odmawiają przyjęcia gości do pokoi, które są zarezerwowane dla osób które finalnie się nie pojawiają. Anulowanie rezerwacji w odpowiednim czasie daje im czas to znalezienia kogoś innego na Twoje miejsce (nie bój się zadzwonić, zaoszczędzi to tym ludziom wiele nerwów w późniejszym czasie). Co zrozumiałe, wiele hoteli wystawia rachunek, nawet w wypadku nie pojawienia się, gdyż zasady anulowania rezerwacji mogą być dość restrykcyjne np. możesz stracić zaliczkę jeżeli wycofasz się w przeciągu 2 tygodni od daty przyjazd, lub możesz zostać policzony za cały termin, jeśli wyjedziesz wcześniej. Umowy przez internet mogą wymagać przedpłaty, bez możliwości zwrotów, dlatego też jeśli Twoje plany nie są pewne, bądź ostrożny przy akceptowaniu zasad anulowania rezerwacji.

Hotel może zgubić Twoją rezygnację, a potem policzyć Cię jeśli się nie zjawisz, dlatego też zdobądź potwierdzenie rezygnacji drogą mailową (czasem zdarzy się, że będziesz musiał o to prosić więcej niż raz, ale uwierz mi, warto).

Ponowne potwierdzanie rejestracji

Hotele popełniają błędy, dlatego zawsze dzwoń aby ponownie potwierdzić swoją rezerwację z jedno lub dwu dniowym wyprzedzeniem, co da Ci czas na ewentualną improwizacje w razie gdyby coś poszło nie tak. Samemu często dzwonie nawet tego samego dnia aby powiedzieć gospodarzowi o jakiej godzinie może spodziewać się mojego przybycia (w szczególności jeśli to mały hotel albo pensjonat który może nie mieć kogoś w recepcji przez 24 godziny na dobę). Jeśli zamierzasz dotrzeć późno np. po 17 poinformuj ich o tym, zyskają więcej czasu na odpowiednie przygotowanie pokoju. Warto również pamiętać o tym aby mieć ze sobą kopie potwierdzenia abyś wiedział gdzie dokładnie nocujesz oraz na wypadek małej szansy zgubienia przez hotel Twojej rezerwacji.