Przewodnik po Sztokholmie

Sztokholm, witajcie w krainie chłodu!

Sztokholm jest stolicą chłodnej Szwecji, kraju pełnego wielu atrakcji i licznych rozrywek. W tym mieście urodził się Alfred Nobel, fundator słynnej nagrody przyznawanej w różnych dziedzinach. Miłośnicy zakupów pojadą do Smaland, gdzie kupią na przykład produkty oferowane przez IKEA. Koneserzy zostaną w Sztokholmie i podziwiać będą podziwiać Stare Miasto, zmianę warty oraz katedrę. Sztokholm jest miastem położonym na archipelagu, dlatego pływanie od wyspy do wyspy i poznawanie miasta od strony wody jest najlepszym wyborem.
Miłośnicy sztuki znajdą obiekty swej miłości i pasji kolekcjonerskiej w 170 muzeach oraz galeriach sztuki. Fani zakupów powinni wybrać się na zakupy, ale tylko wtedy, gdy ich portfele są zasobne – Szwecja jest bardzo drogim krajem.
Djurgarden Royal Park oferuje podziwianie zoo na świeżym powietrzu.

Co można zjeść w Szwecji?

Na pewno warto spróbować wyśmienitych ryb w różnych postaciach. Odważni mogą skosztować fermentowanego śledzia, specjału, którego nie wolno jadać w domu, lecz wyłącznie na dworze, bo jego zapach odrzuca najbardziej wytrwałe osoby. Nie każdy Szwed porwał się na degustację Sorstriminga, czyli właśnie „mocno zapachowego” śledzia. Alkohol w Szwecji jest drogi, ale między 18.00 a 19.00 wieczorem oferowane są zniżki na jego zakup. Osoby zamożne mogą spróbować steku z łosia lub malin moroszek w intensywnej żółtej barwie.

Nie ma problemu z podróżą do Sztokholmu, ponieważ miasto jest obsługiwane przez cztery międzynarodowe porty lotnicze. Podróżowanie po mieście jest drogie – według ekspertów transport miejski w tym mieście jest najdroższy na świecie. Taksówki są wyjątkowo kosztowne, dlatego nie poleca się wybierania tego środka lokomocji.

Mimo wszystko warto wybrać się do Sztokholmu w Szwecji – nawet ze skromnymi zasobami finansowymi można zachwycić się tym niezwykłym miastem i jego urokiem.