Praga inaczej

Inna perspektywa spojrzenia na Pragę

Praga czeska jest miastem znanym i lubianym. Krzizikova Fontanna została zaprojektowana przez Franciszka Krzizika w XIX wieku. Początkowo była zwyczajną fontanną, ale obecnie jest to centralny punkt pokazów typu światło i wdzięk. Widzowie podziwiają taniec wody, światła, muzykę, czasami śpiew i taniec. Zespół baletowy tańczący przed fontannami lub w ich tle wygląda bajecznie. Czasami organizowane są wydarzenia nieszablonowe – na przykład koncerty muzyki country.

Zielone ogrody w centrum Pragi

W wolnych chwilach polecamy Ogrody Senatu. W tym zielonym miejscu zajmującym ponad 1,7 hektara można spacerować, oglądać salę terrena i słuchać o przeszłości tego miejsca. Kiedyś był to cały kompleks, składający się z 25 domów, 7 ogrodów, cegielni oraz przestrzeni miejskich. Dzisiaj zachowała się część dawnego przepychu, ma ona jednak pewien urok.

Obrazoburczy pomnik

Smak współczesnej Pragi przedstawiają nowoczesne rzeźby – na przykład pomnik „Dwóch sikających panów” stworzony przez Davida Cerneho. Dwaj panowie ozdabiają mapę Republiki Czeskiej. Taką oto nieco obrazoburczą rzeźbę ulokowano na dziedzińcu Muzeum Franca Kafki.

Old timerów czar

Spacerując po Pradze warto wodzić wzrokiem w poszukiwaniu old timerów, czyli starych samochodów, które pełnią często rolę użytkową – są wynajmowane na różne uroczystości lub serwuje się z nich catering. Czasem są to auta osobowe, nieraz limuzyny lub auta półciężarowe.

To tylko kilka ciekawostek na temat Pragi. Osoby zainteresowane na pewno znajdą setki, więcej – tysiące, takich ciekawostek. Praga kryje w sobie nieprzebrane tajemnice i na pewno warto po nie sięgać.