Porady dotyczące podróżowania samemu

Kiedy podróżujesz samotnie pomyśl o przejażdżkach pociągiem jako szansie poznania nowych ludzi.

Rozmawiałem ze zbyt dużą ilością osób które odłożyły swoje marzenia o podróży ponieważ nie chcieli ich realizować w samotności. Jeśli chcesz gdzieś jechać ale nie masz towarzysza rozważ zebranie w sobie odwagi na wybranie się tam samemu. Spotkasz mnóstwo osób na swojej drodze, a samotni podróżnicy często cenią sobie przyjemność z obcowania z nowymi ludźmi przez czas trwania podróży.

Podróżowanie samemu ma swoje plusy i minusy – dla mnie tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Kiedy jesteś zdany tylko na siebie jesteś niezależny i możesz kontrolować wszystko naokoło. Możesz podróżować we własnym tempie, robić to co Cię interesuje , jeść gdzie chcesz i co chcesz i popisywać się tam gdzie chcesz się popisywać. Nie musisz czekać, aż Twój partner się spakuje i nigdy nie musisz negocjować gdzie zjeść lub kiedy wrócić do domu. Idziesz gdzie chcesz, kiedy chcesz i możesz wyjść w dowolnym momencie z zatłoczonego muzeum kiedy wszystkie eksponaty zaczynają przypominać jeden i ten sam. Kiedy improwizujesz , łatwiej uda się zrobić pewne rzeczy jednej osobie niż dwóm.

kobieta na dworcu kolejowymOczywiście są też minusy podróżowania samemu: Kiedy jesteś sam nie masz kompana do posiłków, nie masz z kim porozmawiać gdy czekasz w kolejce, nie ma kto Ci pomóc w rozszyfrowaniu godzin przyjazdów autobusów, czy litować się kiedy coś pójdzie nie tak. m Podróżowanie w ten sposób jest zazwyczaj droższe, z partnerem zakwaterowanie kosztuje mniej, gdyż je dzielicie, rzadko kiedy pokój dwuosobowy kosztuje tyle co dwa jednoosobowe. Jeśli pokój jednoosobowy kosztuje 150zł , dwuosobowy powinien kosztować około 200zł ,co daje oszczędność 50zł na jednej nocy dla każdej osoby. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku innych rzeczy – wychodzi taniej gdy dzielicie koszty np. zakupów, przewodników, taksówek, zamykanych szafek itd.

Lecz jeśli podróżujesz z kimś innym naturalnym jest skupienie się na nim – jak się wam układa, czy kiedy mówiła ,że nie jest głodna naprawdę miała to na myśli – i wyłączenie symfonii widoków, dźwięków i zapachów wokoło Ciebie. Podróżowanie samemu pozwala Ci być bardziej obecnym i otwartym na Twoje otoczenie. Spotkasz więcej ludzi, gdyż będziesz sprawiał wrażenie osoby do której łatwiej podejść i bardziej prawdopodobnym jest ,że obcy ludzie będą dla Ciebie bardziej życzliwi.

Takie podróże są znacznie bardziej osobiste. Możesz dowiedzieć się więcej o samym sobie w tym samym czasie w którym dowiadujesz się więcej o otaczającym Cię świecie. Podróżowanie na własną rękę jest zabawne, stanowi wyzwanie jest żywe i radosne. Zdanie sobie sprawy z tego ,że masz to potrzeba by być sobie samemu przewodnikiem jest uczuciem znanym tylko przez samotnych podróżników. Twoja wycieczka będzie podarunkiem od Ciebie dla siebie.

Podróżowanie samemu bez poczucia samotności

Wielu ludzi przed pierwszą samotną wyprawą rozmyśla nad ich największą obawą – lękiem ,iż będą czuć się samotni. Duże miasta mogą być oziębłe i brzydkie kiedy jedyną osobą z która możesz porozmawiać jesteś Ty sam. Bycie chorym i samotnym w państwie w którym nikt Cię nie zna jest smutnym i przybijającym doświadczeniem.

Na szczęście w miastach turystycznych walka z samotnością jest łatwa, pełno jest ludzi takich jak Ty ,których z łatwością spotkasz szczególnie w sezonie (ciężej znaleźć kogoś z kim możesz nawiązać kontakt w sezonie zimowym).

Spotykanie ludzi

Każdego dnia natkniesz się na potencjalnego znajomego. Jeśli zostaniesz w hostelu masz tam „wbudowana” rodzinę (hostele otwarte są dla ludzi w każdym wieku). Możesz też wybrać małe pensjonaty, gdzie właściciele w pewnością znajdą chwilę by z Tobą porozmawiać. Na większości stron turystycznych, poznasz w przeciągu godziny więcej ludzi niż będąc w domu przez cały dzień. Jeśli jesteś nieśmiały, aparaty działają dobrze jeśli chodzi o przełamywanie lodów – zaproponuj zrobienie komuś zdjęciach ich aparatem.

Spędź trochę czasu na zwiedzaniu miasta (zapytaj o informacje w biurze turystycznym). Poznasz część miasta i spotkasz innych podróżników. Jeśli zostajesz w hostelu sprawdź tablicę ogłoszeń ,gdyż niektóre z nich organizują grupowe wycieczki.

Łatwo jest poznać ludzi w autobusach i pociągach. Jeśli spotkasz ludzi którzy rozmawiają w znanym Ci języku dowiedz się co sądzą na jakikolwiek temat. Wraz ze swoim praniem zabierz talię kart i zagraj z kimś w pasjansa bądź inną grę w trakcie czekania. Skończysz z czystymi ciuchami i interesującą konwersacją.

Baw się z dziećmi – wrestling kciukami, naucz się mówić „ładne dziecko” w lokalnym języku. Jeśli będziesz grał w „gdzie jest bobas” z dzieckiem lub złożysz orgiami i mu je dasz, z pewnością zaprzyjaźnisz się zarówno z rodzicami jak i nim samym.

Spróbuj spotykać się z innymi samotnymi podróżnikami korzystając z portali społecznościowych. Podobnie myślące osoby możesz znaleźć na Meetup, którego członkowie z całego świata zapraszają innych na wydarzenia typu wspólne spacery fotograficzne, happy hours i jazda na nartach w weekendy (możesz też wypróbować mniej znane aplikacje/witryny).

Jedzenie

Lubię staroświecką opcję mediów społecznościowych zapytania nowo poznanie osoby twarzą w twarz czy chciałaby zjeść ze mną obiad. Niektóre kraje posiadają posiłki które są ciekawsze gdy jesz je z kimś. Możesz zaprosić kogoś do zjedzenia z Tobą obiadu rijsttafel w Holandii, smorgasbord w Skandynawii , fondue w Szwajcarii fiesty paella feast w Hiszpanii, lub spaghetti we Włoszech.

Jeśli masz zamiar zjeść go samemu , rozważ alternatywy dla oficjalnej restauracji. Wypróbuj kawiarnie samoobsługową lub małą etniczną jadłodajnię. Odwiedzi supermaret i kup jedzenie na piknik który urządzisz w pobliskim parku. Weź kawałek pizzy ze sklepu który umożliwia takie zakupy i zjedz ją w drodze, oglądając co robią ludzie i co dzieje się w witrynach sklepowych. Zjedz w pomieszczeniu dla pracowników w hostelu – zawsze będziesz miał towarzyszy, wystarczy pomóc szczęściu.

Restauracja wygląda pogodniej i żywiej w południe aniżeli w nocy, a kelnerzy będą raczej usadawiać ludzi pojedynczo przy stolikach(w szczególności kobiety). Jeśli lubisz towarzystwo , jedz w miejscach tak popularnych i zatłoczonych ,iż będziesz musiał dzielić stolik lub zapytać innych czy nie możesz się do nich dosiąść. Załóż ,że wiele par chętnie przyjmie Twoje towarzystwo aby rozmowa stała się ciekawsza.

Jeśli jesz samemu, bądź zajęty. Użyj tego czasu by lepiej nauczyć się języka, trenuj swoje umiejętności werbalne poprzez rozmowę z kelnerem lub kelnerką (kiedy zapytałem czy kelner ma dzieci z dumą pokazał mi zdjęcia). Czytaj przewodniki, powieści lub czasopisma. Zaplanuj dalszą podróż , napisz coś w swoim dzienniku lub wypełnij kilka pocztówek i wyślij je do domu.

Popołudnie w kawiarni jest świetną metodą aby coś napisać – w cenie napoju i przekąski będziesz miał zagwarantowany większy spokój i prywatność ,niż przy publicznej fontannie lub przestrzeni publicznej.

W nocy

Poczuj magię miast które zwiedzasz po zachodzie słońca. Idź na spacer po dobrze oświetlonych drogach. Z lodami w ręku ciesz się tłumem ludzi, ruchliwymi sklepami i oświetlonymi zabytkami. Kiedy dookoła Ciebie będzie tyle osób będziesz czuł się zdecydowanie mniej samotny. Skorzystaj z bogactwa wieczornych rozrywek : koncertów, filmów, pokazów kukiełkowych i tańców ludowych. Niektóre miasta oferują wycieczki po zmroku np. w Paryżu możesz wypłynąć na nocny rejs.

Wieczorem odwiedź kawiarnie z połączenie Wi-Fi i prześlij nowinki podróżnicze swoim znajomym i rodzinie. Znajdziesz wiele przyjaznych i ciekawskich wiadomości ,gdy następnym razem będziesz online. Jeżeli chcesz zostać w domu w nocy zamów pokój z balkonem który zapewnia widok na plac. Zagwarantuje Ci to miejsce w pierwszym rzędzie na najlepszym pokazie w mieście. Zadzwoń do przyjaciół lub rodziny (opłaty są tańsze u międzynarodowych operatorów) . Poczytaj książki, których akcja dzieje się w miejscu w którym jesteś. Naucz się doceniać samotność, idź wcześnie spać i wstawaj wcześnie. Kupuj w ruchliwym sklepie o poranku aby dostać świeże bułeczki i przyłączyć się do tubylców na kawę.