Skończyły się miejsca noclegowe lub pieniądze na nie – czyli jak spać za darmo
Różne rzeczy mogą Ci się przytrafić podczas wyjazdu – skończą Ci się pieniądze, dotrzesz na miejsce zbyt późno aby znaleźć nocleg, lub wydarzą się inne losowe zdarzenia które uniemożliwią Ci spędzenie nocy w przyjemnych warunkach. Kiedyś udało mi się znaleźć miejsce do spania przez 29 dni w miesiącu za które nie musiałem płacić – nie było to zbyt trudne aczkolwiek nie zawsze było wygodnie, przekonywająco, czysto, bezpiecznie bądź legalnie. Nie zdarza mi się już nosić ze sobą śpiwora, lecz jeśli zamierzasz włóczyć się przez większość czasu zabierz go ze sobą w lekką torbę, znajdziesz mnóstwo miejsc w których będziesz mógł go rozłożyć. Pamiętaj również o trzymaniu paszportu przy sobie i przypięciu swoich rzeczy do samego siebie tak aby nie zostały łatwo skradzione. Nie zapominaj przy tym o rozsądku przy wyborze miejsca do spania za darmo – czasem lepiej udawać sen i po prostu odpoczywać będąc świadomym wszystkiego w około , po czasie może to być świetne i zabawne wspomnienie.
Pod gołym niebem
Niektóre duże miasta takie jak Amsterdam czy Ateny, w trakcie sezonu wypoczynkowego zalewane są turystami, a niektórzy z nich spędzają noc w niezbyt bezpiecznych parkach. Większość miast przeforsowuje ustawy zakazujące spania w parkach, ale stosuje je tylko w stosunku do niektórych z nich. Z dala od miast, w lasach lub na plażach możesz spać praktycznie w każdym miejscu. W czasach gdy w trakcie moich wojaży sporo czasu spędzałem włócząc się, odkryłem iż w krajach śródziemnomorskich podczas trwania nocy wystarczą jeansy, sweter i kocyk aby spędzić ją łagodnie i bez obawy o przeziębienie.
Stacje kolejowe
Zakładając, że stacje są otwarte również w trakcie nocy, mogą stanowić darmowe, ciepłe, bezpieczne, lecz mało komfortowe miejsce na przespanie nocy. Najpopularniejsze miasta turystyczne w Europie posiadają stacje których betonowe nawierzchnie w nocy wypełniają się cała paletą kolorów tęczy dzięki śpiącym na nich włóczęgom. Niektóre stacje są zamykane na kilka godzin w środku nocy, a wszystkie osoby znajdujące się wewnątrz są wypraszane przed świtem, a otwierane dopiero gdy rozpocznie się normalnych ruch i napływ podróżnych. Często, jakikolwiek bilet zapewnia Ci prawo do darmowej nocy w jednym z pomieszczeń dla oczekujących na stacji, w których możesz poczekać na najbliższy pociąg. Dla bezpieczeństwa, zamknij swój bagaż w jednej z zamykanych szafek lub oddaj go do kasy bagażowej.
Pociągi
Wyznacznikiem sukcesu w pociągach jeśli chodzi o miejsce do spania z pewnością jest wystarczająca ilość miejsca umożliwiająca rozprostowanie nóg. Kuszącą, aczkolwiek dość ryzykowną opcją jest próba wyspania się w przedziale pociągu, który wydaje się być „zaparkowany” na noc na jednym z peronów stacji. Sam fakt znalezienia się w sytuacji w której zaczynasz jechać w nieznane, może być bardziej stresujący i denerwujący niż pobudki spowodowanej wprawieniem Twojej tymczasowej sypialni w ruch, tak więc jeśli znajdziesz taki pociąg koniecznie sprawdź jego planowany odjazd. Niektórzy posiadacze biletów pociągowych korzystają ze sprytnego sposobu na nocleg – jadą w jednym kierunku połowę czasu jego trwania, a następnie wracają pociągiem powrotnym drugą część jego trwania.
Lotniska
W wypadku późnego wylądowania, lepiej wygodnie rozłóż się na sofach znajdujących się na lotnisku, aniżeli miałbyś marnować czas na szukanie miejsca które zapewni Ci nocleg na pozostałą część doby, co więcej np. na lotnisku we Frankfurcie nie musisz obawiać się o kradzież Twojego bagażu ze względu na wzorową ochronę i obsługę na nim panujące – co więcej nie musisz mieć nawet biletu na żaden lot żeby na nim przebywać! Kilka dużych lotnisk posiada kabiny odpoczynkowe które mogą zostać wynajęte na kilka godzin lub na noc w cenie taniego pokoju hotelowego – takie przykładowe kabiny możesz zobaczyć na stronie www.yotel.com wybierając jedno z lotnisk : Londyńskie Heathrow i Gatwick lub Amsterdamskie Schiphol.
Namioty i akademiki
Duże, zatłoczone miasta takie jak Londyn, Paryż, Monachium, Wenecja lub Kopenhaga oferują bezpieczne, legalne I niemalże bezpłatne noclegi w namiotach bądź ogromnych akademikach w trakcie sezonu urlopowego.
Polecamy
-
Pałac Lubostroń
location_on Łabiszyn turned_in Dworki i Pałace
attach_money od: 150zł -
Domek nad Jeziorem Salińskim
location_on Salino turned_in Agroturystyka
attach_money od: 120zł -
Agroturystyka Lucyna Migdał
location_on Sromowce Niżne turned_in Agroturystyka
attach_money od: 30zł -
Domek Letniskowy Boszkowo
location_on Boszkowo turned_in Domki letniskowe
attach_money od: 200zł