Polskie góry

Wypoczynek w polskich górach

Góry to z pewnością fantastyczne widoki i gwarancja wspaniałej przygody, ale nie jest to rozrywka dla każdego. Aby pokochać górskie wycieczki trzeba przede wszystkim lubić aktywny wypoczynek, ponieważ dla miłośników błogiego wylegiwania się na słońcu, nawet krótka wyprawa na szczyt może okazać się koszmarem. Jeśli jednak podążanie urokliwymi szlakami jest Twoją pasją, polskie góry będą dla Ciebie doskonałym miejsce na wypoczynek o każdej porze roku.

Tatry

Bez najmniejszych wątpliwości najbardziej znanymi, jak również najczęściej odwiedzanymi górami w Polsce są Tatry. Liczne szlaki turystyczne, od tych bardzo łatwych aż po bardzo trudne, pozwalają każdemu turyście przyjemnie spędzić czas na łonie natury. Dzięki temu okolice Tatr są doskonałym miejscem zarówno na wypoczynek rodzinny, jak i szalone wczasy w gronie znajomych czy też na sprawdzenie swoich sił dla wprawionych wspinaczy. Ważnym powodem tak dużej popularności Tatr jest też oczywiście najwyższy górski szczyt w Polsce, którym są Rysy. Choć wejście na niego nie zalicza się do najłatwiejszych, każdego roku tysiące turystów decyduje się na podjęcie tego wyzwania, a nagrodą za włożony w taką wyprawę trud są niesamowite widoki. Jeśli dopisze nam szczęście i pogoda jest dobra, ze szczytu Rysów można oglądać wspaniałą panoramę okolicy, sięgającą nawet 100 km.
W sezonie zimowym, kiedy wspinanie się po górskich szlakach może być niebezpieczne, Tatry stają się stolicą narciarzy i szaleństwa na białym puchu. Ogromna liczba turystów wyrusza właśnie w te okolice, gdzie cały czas otwartych jest mnóstwo doskonale przygotowanych stoków i wyciągów. Jest to prawdziwy raj dla każdego kto kocha jazdę na nartach, snowboardzie czy nawet sankach.
Tatry to jednak nie tylko góry, ale też świetnie rozwinięta infrastruktura turystyczna. Usytuowane u podnóża gór miasta i wsie przyciągają mnóstwo osób szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku. Jednocześnie ich mieszkańcy są doskonale przygotowani na przyjęcie gości i zapewnienie im wspaniałych warunków, dzięki czemu tak chętnie tam powracają. Fantastyczny góralski klimat oraz otwartość mieszkańców i ich słynna gościnność to wielkie atuty tego regionu.

Szczyty Tatr Wysokich, widok z Doliny Litworowej

Szczyty Tatr Wysokich, widok z Doliny Litworowej

Bieszczady

Zastanawiając się nad tym, które polskie góry warto odwiedzić w trakcie naszego urlopu nie można zapomnieć o Bieszczadach. To urokliwe miejsce, choć nie jest tak oblegane przez turystów jak wspomniane już Tatry, można bez wątpienia uznać za raj dla każdego miłośnika dzikiej przyrody. Dzięki temu, że teren ten w dużej mierze wciąż pozostaje nietknięty przez niszczącą działalność człowieka, przybywający w Bieszczady turyści mogą cieszyć się cudownymi krajobrazami, a nierzadko również spotkać na szlaku mieszkające w lasach zwierzęta. Jest to wspaniałe doświadczenie dla wszystkich osób poszukujących prawdziwego odpoczynku, ciszy oraz wszechogarniającego spokoju. W Bieszczadach naprawdę można się zrelaksować i zapomnieć o otaczającym nas świecie.
Turyści, którzy szukają różnych form odpoczynku podczas urlopu, powinni być zadowoleni z faktu, że w Bieszczadach można również wylegiwać się na plażach przy słynnym akwenie wodnym – Jeziorze Soliński. Oprócz tego można skorzystać z licznych tras rowerowych, a także tych przeznaczonych dla osób jeżdżących konno. Wyjazd w Bieszczady może być też wspaniałą okazją nauczenia się sztuki, jaką jest jazda konno. Znajduje się tu bowiem wiele ośrodków, które oferują takie lekcje.
W Bieszczadach można wypoczywać o każdej porze roku. Lato to oczywiście czas wędrówek licznymi szlakami górskimi czy też odpoczynku nad wodą. Góry prezentują się pięknie również jesienią i wiosną, kiedy obserwować możemy zmieniającą się przyrodę. Zimą natomiast odnaleźć tu można świetne warunki do jazdy na nartach czy snowboardzie. Dla każdego jest tu coś interesującego.

Karkonosze

Miłośnicy dzikiej przyrody z pewnością powinny także odwiedzić Karkonosze, wraz z ich najwyższym szczytem, czyli Śnieżką. Góra o wysokości 1600 m.n.p.m. być może nie przeraża wysokością, ale turyści którzy dobrze ją znają wiedzą, że potrafi być kapryśna. Dlatego też przed wyruszeniem na jej szczyt należy się dobrze przygotować. Karkonoski Park Narodowy to ogromne połacie terenu, na którym wciąż można podziwiać wspaniałe lasy. Jest to miejsce objęte ścisłą ochroną, dzięki czemu wyprawy w Karkonosze to gwarancja świetnej przygody oraz pięknych krajobrazów.

Pieniny

Bardzo atrakcyjnym miejscem na krótsze i dłuższe wyprawy są także Pieniny i słynne spływy Dunajcem. Chyba każdy kto choć raz był w tych okolicach widział szerokie łodzie i flisaków, którzy dzielnie nimi sterowali. Taka wycieczka trwa do trzech godzin, w trakcie których oczom turystów ukazują się przepiękne widoki otaczających rzekę gór. A jeśli już o górach mowa, podczas pobytu w Szczawnicy, Krościenku czy innej miejscowości w Pieninach, koniecznie trzeba się udać na Trzy Korony. Panorama, którą można podziwiać ze znajdującej się na Okrąglicy platformy widokowej, jest w stanie szybko zrekompensować wysiłek włożony w przebycie takiej trasy. Dużą atrakcją turystyczną, nie tylko dla rodzin z dziećmi, są w tych rejonach także zamki w Niedzicy oraz Czorsztynie. Warto odwiedzić te miejsca i w ramach odpoczynku dowiedzieć się czegoś o historii tychże miejsc.

Góry Stołowe

Jeśli podczas wycieczki w ukochane góry szukamy czegoś naprawdę niezwykłego, zdecydowanie celem naszej wyprawy powinny zostać Góry Stołowe. To właśnie tutaj, na ich najwyższym szczycie Szczelińcu Wielkim zobaczymy niezwykłe skalne miasteczko, a w masywie Skalniaka wspaniałe skalne labirynty, czyli słynne Błędne Skały. Niespotykane nigdzie indziej formy skalne oraz piesze trasy w ich labiryntach, przez które w niektórych miejscach trudno jest się przecisnąć, spodobają się każdemu miłośnikowi przygód oraz rzecz jasna gór.

Góry Stołowe

Góry Stołowe

Oczywiście to tylko kilka punktów na górskiej mapie Polski, ale warto od nich zacząć, a z pewnością szybko pokochamy widoki i atrakcje, które góry mogą nam zagwarantować. Odkrywanie takich miejsc jest wspaniałą przygodą, która sprawi, że nasz urlop zostanie doskonale wykorzystany, a my naładujemy baterię na kolejnych kilka miesięcy.

  Polecane wpisy

  • Magiczne Toronto na weekend
   Toronto jest dużym miastem Toronto jest największym miastem w Kanadzie. Jest to też stolica stanu [...]
  • Ankona nad Adriatykiem
   Ankona nad Adriatykiem, czyli piękno Ankona jest portem, posiada przemysł, targ rybny, uniwersytet [...]
  • Jeden dzień w Genui
   Genua jest miastem urokliwym Genua jest nowoczesnym, pełnym życia, miastem. Historycy długo [...]
  • Amelia to nie tylko żeńskie imię
   Amelia w Umbrii Umbria, włoski region, nazywany jest zielonymi płucami Włoch. Turyści odwiedzają [...]
  • Uroki Sycylii
   Sycylia bez tłumów turystów Sycylia jest ulokowana na południu Włoch. Ta część kraju słynie z [...]
  • Bajeczne Boulogne sur Mer
   Boulogne sur Mer, czyli miejsce na weekend Boulogne sur Mer jest miejscowością na weekend lub nawet [...]