10 miejsc do obejrzenia w Brukseli
Bruksela, stolica Belgii i Europy
W stolicy Belgii obejrzeć trzeba dziesięć miejsc. Są to: Grand Place, czyli brukselski Rynek, największa atrakcja tego miasta. Kiedyś były to mokradła o nazwie „broek sella” i od tej nazwy pochodzi nazwa Bruksela. Mokre tereny osuszono i stworzono plac. Były tam sprzedawane francuskie i angielskie materiały, francuskie wina oraz niemieckie piwa. W średniowieczu wokół rynku wzniesiono drewniane domy, które w XIV wieku zamożniejsi właściciele przebudowali i pojawiły się budynki kamienne. W 1402 roku wybudowano ratusz. Dzisiaj Grand Place jest pięknym, przestronnym placem, miejscem spotkań oraz zwiedzania. Od marca do października w tym miejscu sprzedawane są kwiaty. Co drugi rok Bruksela jest dekorowana dywanem z kwiatów, składającym się z 750 tysięcy begonii.
Drugą atrakcją jest ratusz wzniesiony w 1402 roku, ozdobiony rzeźbami i gotycką wieżą.
Trzecią atrakcją jest Manneken Pis, pucołowaty, siusiający chłopczyk, którego figurka jest obiektem uwielbienia. Chłopczykowi poświęcono muzeum znajdujące się w salach Ratusza w Brukseli.
Koniecznie trzeba zajrzeć do Muzeum Miejskiego nazywanego Domem Chlebowym.
Przy Rue de Sables ulokowano Muzeum Komiksu, które gości budynek wzniesiony w stylu Art Nouveau.
Na zachodzie Brukseli ulokowane są Heysel Park oraz Atomium. Ten ostatni obiekt to model atomu mający 102 metry. Stworzono go w 1958 roku. Stworzono go podczas Wystawy Światowej, a ciekawostką jest, że można wejść do środka modelu.
Tuż przy Atomium podziwiać można Brupark, który na 25 metrach gości wiele atrakcji. Park gości obiekty typowe dla Brukseli oraz krajów Unii Europejskiej. Są one pomniejszone do skali 1/25 oryginalnej wielkości.
Bazylika Świętego Serca została zbudowana w stylu Art Deco. 89 metrów wysokości oraz 167 metrów długości – takie są parametry tego obiektu. Z wysokości kopuły mającej 33 metry można podziwiać panoramę Brukseli. Kościół wzorowany jest na bazylice znajdującej się w Paryżu. Zbudowano go z betonu, wapienia oraz czerwonej cegły. Nie jest biały, jak pierwowzór. Król Leopold podjął decyzję o budowie bazyliki w 1902 roku, a pierwszy kamień pod budowę położono w 1905 roku. Bazylikę ukończono w 1971 roku i upamiętniono w ten sposób 75 rocznicę niepodległości Belgii.
Muzea Królewskie składają się z dwóch części: Muzeum Sztuki Starożytnej oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Pierwsze zostało ufundowane przez Napoleona, a drugie zbudowano w 1984 roku.
I ostatnia, największa atrakcja
Dziesiątą i ostatnią atrakcją są zakupy w centrum Brukseli, w galerii Świętego Huberta. Z Brukseli trzeba przywieźć koronki oraz czekoladki. Najbardziej wykwintne słodkości są inkrustowane jadalnym złotem.
Polecamy