Podróż do stylowego Sztokholmu

Sztokholm, piękna stolica Szwecji

Szwecja jest krajem nadmorskim, dość chłodnym, ale stolica tego kraju ma wszelkie uroki. Warto rozpocząć poznawanie tego kraju od jego stolicy. W Sztokholmie urodził się Afred Nobel, a miasto słynie ze zmiany warty, zabytków oraz wyspiarskiego charakteru. Stare Miasto kusi eleganckimi budynkami, luksusowymi sklepami, ale odstrasza nieco dość wysokimi cenami. Rodziny powinny odwiedzić Djurgarden Park, w którym spokojnie można podziwiać zwierzaki. Koniecznie trzeba obejrzeć statek Vasa pochodzący z XVII wieku, który został wyłowiony po morskiej katastrofie.

Co jada się w Sztokholmie?

Podobnie, jak w innych krajach skandynawskich konsumować można kotleciki o nazwie kotbullar, wymawianej sietbular, pyszne ryby, smakowite jogurty, słodkie kiełbaski i słodki chleb. Szwedzi są w stanie każdy posiłek popić świeżym mlekiem. Trudne do wyobrażenia, ale prawdziwe.

Ciekawostki: Sztokholm ma najdroższy transport miejski na świecie, ale jest on czysty i punktualny. Miasto może stać się punktem wypadowym do zwiedzania Szwecji, Finlandii oraz Danii czy Norwegii. Weekend w Sztokholmie to za mało. Do miasta trzeba zajrzeć na dłużej. Sztokholm nazywany jest Wenecją Północy, co pozwala wyrobić sobie zdanie o tym mieście ulokowanym na wodzie i zwróconym w jej stronę.