Plecak czy torba podróżna

Fundamentalnym pytaniem w kwestii pakowania jest to w co się zapakować.

Ze wszystkich dostępnych opcji bagażowych biorę pod uwagę tylko 3:

  • Plecako-walizka przenośna z odpinanymi ramiączkami
  • Torba bagażowa na kółkach
  • Torba bagażowa z ramą stabilizującą

Torby które mogą pełnić funkcję zarówno walizki jak i plecaka dają Ci to co najlepsze z obu – mobilność plecaka przy podróżowaniu i skromność walizki kiedy jesteś w mieście. Najczęściej podróżuje w ułożeniu które pozwala mi założyć ją na plecy. Podczas gdy te miękkie torby po prostu zwisają na Twoich ramionach i barkach ,oraz nie są tak komfortowe na długie wojaże jak ich odpowiedniki w postaci plecaków z ramami, są świetne kiedy chcesz dostać się z lotniska do hotelu, a dzięki ich rozmiarom zaliczają się jako bagaż podręczny w samolocie. Żyje korzystając z zawartości tego worka przez 4 miesiące w roku i naprawdę go uwielbiam.

WalizkaTorby na kółkach są dobrze zaprojektowane i popularne. Wiele osób preferuje ją ze względu na prosty design który powoduje iż jest na tyle mała że można zabrać ją jako bagaż podręczny ,o ile nie przymocujesz żadnych dodatkowych komponentów. Przewagą takiej torby nad tą opisywanej wyżej, jest to iż możesz z nią podróżować bez wysiłku, nawet się nie pocąc. Minusem natomiast jest na pewno jej cena gdyż kosztuje około 150 zł więcej, waży sporo więcej, ciężko wnosi się ją z i po schodach, oraz to że daje złudne wrażenie ,że trzeba zabrać więcej rzeczy. Są dość niewygodne w nieodpowiednich warunkach jak np. na nierównych chodnikach, zatłoczonym metrze, żwirowej drodze , lecz sprawdzają się naprawdę świetnie na lotniskach ,gdzie teren jest równy, a dystans do przebycia długi. Opcją pośrednią jest torba hybrydowa, która posiada zarówno kółka jak i rączki do przypięcia aby można było nosić ją jak plecak, jednakże kółka zwiększają całkowitą wagę oraz zajmuje więcej miejsca w jej wnętrzu kiedy używasz jej w ten sposób. Osobiście korzystałbym tylko z jednej z tych opcji.

Niektórzy młodsi podróżnicy korzystają z torby z ramą stabilizującą. Są one najbardziej komfortowymi torbami do noszenia na plecach gdyż rama przejmuje ciężar z Twoich barków i przerzuca go na biodra, niestety torby te mogą być drogie i najczęściej są na tyle duże ,iż nie weźmiesz ich ze sobą w roli bagażu podręcznego.

Swoją decyzję podejmij w oparciu o siłę Twoich pleców, dlatego myślę ,że kiedyś nadejdzie dzień kiedy będę tak jak reszta mojej ekipy używał torby na kółkach, lecz dopóki starczy mi sił pozostanę przy wariancie trzymania jej na plecach.

Torbę zapakuj tylko w 70 procentach tak, aby zostawić miejsce na pamiątki, lub zabierz ze sobą pustą niemalże nic nie ważącą nylonową torbę aby użyć jej przy locie powrotnym. Przed wyruszeniem sprawdź dokładnie czy wszystko zabrałeś. Solidne szycie, miejsca na przedmioty z przodu i z boku, poduszki na plecy i kolory które zapewniają widoczność zawsze są bardzo mile widziane. Nie szaleje na punkcie toreb z odczepianymi elementami które posiadają niektóre plecaki – zabieram swój plecak-walizkę wraz z oddzielną torbą na co dzień i taki zestaw idealnie odwzorowuje mój gust.