Home » Agroturystyka » U Reni od: 30zł do: 30zł

U Reni U Reni

Obiekt ten znajduje się około 20 metrów od zabytkowego kościółka pw. Wniebowzięcia NMP, który został wzniesiony w drugiej połowie XV wieku. Najstarsza wzmianka o nim pochodzi z Dzieł wszystkich Jana Długosza, który opisuje go jako „parochialny kościół z drewna, pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Dziewicy Maryi”. W I połowie XVI wieku kościół został rozbudowany o murowaną zakrystię, ale niestety spłonął około 1670 roku. Odbudowany został z drewna modrzewiowego na kamiennych fundamentach i konsekrowany w roku 1743. Jest to kościół zwrócony w stronę wschodu (łac. oriens – wschód), a obecnie jest w trakcie remontu.

Około 10 kilometrów od Lutczy znajduje się zamek w Odrzykoniu. Ten zamek był miejscem, które zainspirowało powstanie jednej z najlepszych polskich komedii – „Zemsta” Aleksandra Fredry. W 1828 roku poeta poślubił Zofię Skarbkową z Jabłonowskich, która wniosła w posagu połowę zamku. Przeglądając stare dokumenty, Fredro natrafił na akta procesowe dotyczące sporu o mur graniczny między szlachcicami Skotnickim i Firlejem. Na podstawie tych dokumentów powstała komedia „Zemsta”.

W tej okolicy znajduje się również Prządki-Rezerwat, który obejmuje grupę skalnych ostańców o wysokości sięgającej ponad 20 metrów. Skały te zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały mają swoje własne nazwy, takie jak Prządka-Matka, Prządka-Baba czy Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są zamienionymi w kamień dziewczętami, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

W Lutczy znajduje się wzgórze Strzałówka, które ma wysokość 478 metrów n.p.m. Można je zauważyć, przejeżdżając przez Lutczę lub Krasną, ponieważ na szczycie wzgórza rośnie jodła zatknięta biało-czerwoną flagą. Z szczytu Strzałówki rozciąga się przepiękny widok na trzy miejscowości – Krasną, Lutczy i Domaradz. Kilka dziesięcioleci temu na Strzałówce znajdowało się kilka domów, ale ostatni z nich został zniszczony przez pożar wywołany uderzeniem pioruna. Jego ruiny można jeszcze dziś zobaczyć. Podążając dalej w kierunku Domaradza, można natknąć się na krzyż stojący przy leśnej drodze. Przy nim rozpoczyna się alejka, prowadząca między dwoma rzędami świerków, a na jej końcu znajduje się tajemniczy pomnik. Został on wzniesiony w 1969 roku przez mieszkańców Lutczy, którzy pamiętali tragiczne wydarzenie, do jakiego doszło w tym miejscu podczas II wojny światowej 13 czerwca 1943 roku. Tutaj dokonano masowej egzekucji 12 Polaków podejrzewanych o działania przeciwko nazistowskim okupantom.

Zapraszamy do odwiedzenia tego pięknego regionu!

tv Dostęp do TV
check
wifi Dostęp do internetu
close
drive_eta Parking dla gości
check
restaurant Gastronomia / aneks kuchenny
check
pets Zwierzęta
check
wc Własna łazienka
check
U Reni

location_on Adres:

Lutcza 334, 38-112 Lutcza

woj. Podkarpackie, Polska

phone 668577882

phone 668577882

Ilość miejsc: 8