Norwegia

Półwysep Skandynawski to bez wątpienia jedna z ciekawszych osobliwości naturalnych w Europie – choćby z tego względu, że jest to największy powierzchniowo półwysep na Starym Kontynencie, który otaczają morza Bałtyckie, Norweskie, Północne oraz morze Barentsa. Z kolei na jego powierzchni swoje terytoria mają Norwegia, Szwecja i częściowo Finlandia. Najbardziej wysunięte na zachód jest terytorium Norwegii, która to obejmuje swoim zasięgiem niemalże całą długość półwyspu. Norwegia ze względu na swoje położenie geograficzne stanowi kraj o niezwykle pięknych wybrzeżach fiordowo-skjerowych będących jego wizytówką i największym bogactwem z punktu widzenia naturalnego czy też turystycznego.

Osobliwością godną odnotowania jest również tutejszy klimat – a raczej klimaty… gdyż południowa część kraju znajduje się w strefie wpływu klimatu umiarkowanego morskiego, z kolei na północy klimat przechodzi w umiarkowany chłodny morski, a żeby było ciekawiej – na terenach granicznych mamy do czynienia nawet z klimatem subpolarnym! Z tego tytułu właśnie możemy się spotkać w Norwegii z miejscami gdzie śnieg leży cały rok, jednak są to tereny niezamieszkałe. Główne skupiska ludności mieszczą się na południu – przede wszystkim w stolicy kraju, Oslo oraz innych miastach jak Fredrikstad (liczna polska kolonia), Stavanger, Trondheim czy Molde. W ogóle jeśli chodzi o poziom zaludnienia to Norwegia jest bardzo słabo zaludniona (drugie miejsce od końca w Europie).

Taki stan rzeczy sprawia, że w kraju tym dominują tereny nieskalane ludzką ekspansją – dziewicze krajobrazy, nieskazitelnie czyste powietrze, krystaliczne ujęcia wody pitnej… to wszystko jest znakiem rozpoznawczym Norwegii, która pod względem ochrony środowiska plasuje się w czołówce wszelkich rankingów dotyczących krajów europejskich! Z punktu widzenia turystycznego kraina Vikingów jest idealnym miejscem nie tyle do zwiedzania, ile do leczniczego wypoczynku, z dala od zgiełku nadmorskich kurortów czy kolejek w najbardziej obleganych ośrodkach wypoczynkowych. Tutaj mamy możliwość w spokoju podziwiać niezwykłej urody krajobrazy, w tym znane powszechnie fiordy Geirangerfjord i Nærøyfjord – wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Liczne skupiska stanowią w Norwegii również tereny lesiste, obejmujące ponad 20 procent powierzchni kraju. Dużą popularnością wśród osób, które odwiedzały i nadal odwiedzają ten niezwykle malowniczy kraj cieszy się również norweska kuchnia, która ze względu na bogactwa naturalne znajdujące się w tutejszych wodach bazuje głównie na potrawach rybnych, a rybołówstwo stanowi bardzo istotny sektor norweskiej gospodarki. Kraj Vikingów powszechnie znany jest również z ogromnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, będąc ich czołowym eksporterem, z kolei ciekawym kontrastem wobec tych bogactw naturalnych jest fakt, że Norwegia ma jeden z najmniejszych w Europie odsetek nadających się pod uprawę użytków rolnych (zaledwie 3%) – jednak to nie przeszkadza do maksimum wykorzystywać mieszkańcom również i tak wydawałoby się skąpych zasobów rolniczych.

Zastanawiając się nad wakacyjnym wyjazdem za granicę, czy ogólnie krajoznawczą podróżą warto rozważyć wybranie się właśnie do Norwegii. Pod względem atrakcji turystycznych kraj ten nie może się równać z największymi, najbardziej znanymi regionami, lecz pod względem niesamowicie pięknych, sentymentalnych wręcz krajobrazów bije inne państwa na głowę! Warto przekonać się o tym na własne oczy, zwłaszcza, że do Norwegii można z powodzeniem wybrać się autokarem – międzynarodowi przewoźnicy mają w swoich ofertach największe norweskie miasta jak choćby Oslo, Stavanger czy Sarpsborg.

  Polecane wpisy

  • Ucieczka do Cardiff
   Cardiff jest stolicą Walii Cardiff jest stolicą Walii, jednej z części Wielkiej Brytanii. Jest to [...]
  • Mur – historia i teraźniejszość Chin
   Mur Chiński, czyli atrakcje azjatyckiego kraju Chiński Mur jest jednym z walorów Chin. Obejrzenie [...]
  • Niemcy
   Nie ulega wątpliwości fakt, że Niemcy są jednym z najważniejszych państw nie tylko Starego [...]
  • Nad modrym Dunajem
   Nad modrym Dunajem leży Budapeszt Węgry kojarzą się nam z papryką, tokajem, zabytkami i ognistym [...]
  • Biograd, czyli odpocznij w Chorwacji
   Biograd to miejsce atrakcyjne Biograd w Chorwacji ulokowany jest w pobliżu trzech parków narodowych [...]
  • Izrael, miejsce dla gwiazd
   Izrael jest egzotycznym krajem Izrael odkrywają zwykli śmiertelnicy i gwiazdy filmowe. Kraj [...]