Mur – historia i teraźniejszość Chin

Mur Chiński, czyli atrakcje azjatyckiego kraju

Chiński Mur jest jednym z walorów Chin. Obejrzenie chociaż fragmentu tego miejsca uważane jest za ogromną atrakcję. Z lekka nadgryziony zębem czasu, podniszczony, nadal trwa, kusząc i zachęcacjąc do wizyty. Mur ma blisko 9000 kilometrów.

Znaczenie muru

Mur osłaniał północne Chiny i chronił je przed najazdami ludów mieszkających na stepie. W 1987 roku znalazł się na liście UNESCO, a w 2007 roku stał się jednym z siedmiu cudów świata. Bez tego muru nikt nie wyobraża sobie Chin. Był to system umocnień obronnych, który nigdy nie istniał jako spójna całość, lecz pewien zbiór elementów. Prawdopodobnie pierwsza część muru została zbudowana w III wieku przed naszą erą. Materiały historyczne podają, że jego budowa pochłonęła istniena jednego miliona osób. Dynastie Han i Ming wzmocniły budowę, ponieważ za ich panowania najazdy były poważnym zagrożeniem. Turcy i Mongołowie wielokrotnie uszkadzali mur, ale nigdy nie zdołali og zburzyć. Mur był ważną ochroną dla Jedwabnego Szlaku.

Dodatkowe informacje o Murze Chińskim

Turyści nie mogą obejrzeć całego muru, ale mogą skupić się na fragmentach tej wielkiej, monumentalnej budowli.Raz w roku organizowany jest bieg, Wielki Maraton, a biegacze poruszają się po Murze Chińskim. Ciekawostką może być to, że jest to największa budowla wzniesiona przez człowieka na ziemi, ale nie można jej podziwiać z Kosmosu. Widoczny jest z orbity okołoziemskiej jako jedyna budowla na świecie.