Mądre pakowanie i lekkie podróżowanie

Pakuj się lekko. Zbyt dużo bagażu przyszywa Ci łatkę typowego turysty.

Znaczenia spakowania się lekko nie sposób przecenić, ale dla Twojego własnego dobra, spróbuję to zrobić. Nigdy nie spotkasz podróżnika ,który po 5 podróżach będzie się przechwalał ,iż każdego roku ma coraz cięższy bagaż. Miarą dobrego podróżnika jest to jak niewiele rzeczy potrzebuje na podróż. Nie możesz podróżować tanio, szczęśliwie i z ciężkim bagażem. Możesz mieć tylko dwie z tych rzeczy.

Jedna torba i nic więcej

Mój dobrowolny limit wynosi około 10 kilogramów, ulokowanych w torbie o wymiarach 9x22x14 która będzie się liczyć jako bagaż podręczny i zmieścić się w luku nad Twoją głową podczas lotu. W mojej firmie zabraliśmy dziesiątki tysięcy ludzi w każdym wieku na wycieczki po całym świecie i zezwalamy tylko na tego rodzaju bagaż, aczkolwiek takie gabaryty są dla wielu dość radykalnym pomysłem, który zmusza ich do przemyślenia tego co ze sobą zabierają. Kiedy już raz doświadczysz takiej wynikającej z tego mobilności i wolności nigdy nie spakujesz się inaczej.

Będziesz podróżował ze swoim bagaże częściej niż się spodziewasz, a przed wylotem zrób test. Spakuj się całkowicie, wyjdź na miasto i udawaj turystę przez godzinę. Z pełnym załadunkiem będziesz mógł co najwyżej delektować się patrzeniem na produkty przez witryny sklepowe ,dlatego wróć do domu , rozpakuj się i zmniejsz objętość swojego bagażu.

Podczas gdy samemu nosisz swój bagaż, istnieje mniejsza szansa iż się zgubi, zepsuje lub zostanie skradziony, a szybkie zmiany na ostatnią chwilę w Twoim planie podróży nie będą stanowiły już problemu. Małą torbę możesz położyć na swoich kolanach lub pod Twoim siedzeniem w autobusie, taksówce i samolocie. Nie musisz martwić się ,że uderzysz nią o ziemię podczas biegu, co jest dużym plusem. Kiedy ląduje w Londynie, podczas gdy wszyscy inni patrzą z niepokojem na karuzelę bagażową na lotnisku, ja już jestem w drodze do centrum, a kiedy wracam do domu jestem pierwszą osobą na widok której pies będzie skakał z radości.

W dzisiejszych dniach możesz również zaoszczędzić pieniądze nosząc ze sobą swoją torbę. Podczas gdy zabieranie jednej torby podróżnej jest bezpłatne, za drugą będziesz już musiał zapłacić. Niestety czasami zdarzy się ,iż również za jedną będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Pamiętaj, w pakowaniu się skromnie nie chodzi tylko o zaoszczędzenie czasu czy pieniędzy, ale o Twój podróżniczy styl życia. Zbyt dużo bagażu przypnie Ci łatkę typowego turysty. Cierpi na tym możliwość robienia szczęśliwych odkryć przypadkiem, a zmiana miejsca noclegu staje się wielką operacją. Oszuści zobaczą ,że jesteś bezradny przez wielkość Twojego bagażu. Pomysł o tym ,że nie będziesz już potrzebował portierów aby pomogli Ci wnieść torby, a Ty pozostaniesz w stałej kontroli i będziesz mobilny. Potraktuj tą radę naprawdę poważnie.

Mądre pakowanie

Dwoje podróżujących
Jak zmieścić bagaż na całą podróż tylko w jeden plecak lub walizkę? Odpowiedź jest prosta – zabierz ze sobą niewiele rzeczy.

Rozłóż wszystko to czego możesz potrzebować na podłodze pośrodku salonu, po czym przeanalizuj każdy przedmiot z osobna i zadaj sobie pytanie : „Czy na pewno będę potrzebował tego tak często ,żeby zabrać to ze sobą? Tak żebym miał pożytek z tego ,że mam je przy sobie?”. Będąc oszczędnym i dbając o swoje plecy kupie ten przedmiot na miejscu jeżeli tak bardzo go nie potrzebuje ,żeby dźwigać go ze sobą wszędzie po czym oddam lub sprzedam zanim będę musiał mieć go przy sobie jako niepotrzebny bubel.

Nie pakuj przedmiotów na wypadek czarnych scenariuszy, tylko szczęśliwych scenariuszy i najzwyczajniej w świecie pozbądź się dylematów. Zabieraj cienkie nakrycia ,zamiast ciężkich płaszczy. Myśl w kategoriach „bez których przedmiotów sobie nie poradzę” ,a nie „co przyda mi się w podróży”. Jeśli nachodzą Cię wątpliwość, zostaw dany przedmiot w domu. Widziałem jak ludzie pakowali zapas dezodorantów czy maszynek na całe lato, myśląc ,że na miejscu ich nie dostaną. Świat robi się naprawdę mały, większość produktów jak chociażby pasta Colgate czy krem Nivea możesz kupić wszędzie. Sklepy turystyczne w największych międzynarodowych hotelach są pewniakiem jeśli masz problem ze znalezieniem jakiegoś produktu. Jeśli nie możesz znaleźć czegoś niezbędnego , zadaj sobie pytanie jak miejscowi mogą sobie poradzić bez tego? Zamiast nosić cały zapas przyborów toaletowych ,weź ilość która starczy Ci na początek a później wyczekuj momentu kiedy Ci się skończą i będziesz miał idealną wymówkę aby w ramach poszukiwań udać się do miejscowych sklepów i kupić coś co może spełnić rolę brakujących produktów.

Kiedykolwiek zdarzy Ci się podróżować przez trzy tygodnie lub miesiąc , spakuj się dokładnie tak samo. Aby trzymać swoje ubrania solidnie zapakowane i dobrze zorganizowane, spakuj je do torebeczek próżniowych lub innych kompresorów ubrań. Osobiście uwielbiam specjalnie zaprojektowane składane deseczki aby złożyć i nosić ubrania z jak najmniejszą ilością zagięć. W wypadku mniejszych przedmiotów, użyj reklamówek (jednej na bieliznę i skarpetki, inna na różne rzeczy pokroju apteczki, zatyczki do uszu, linki na pranie, zestawu do szycia i innych gadżetów).

Wybierz zwykły, prosty i lekki styl. Pamiętaj, że na co dzień w swoich podróżach spotkasz dwa typy turystów – tych którzy pakują się lekko i tych którzy by tak chcieli.