Luksemburg

Luksemburg to niewielkie państewko położone w Europie Zachodniej, graniczące bezpośrednio z Francją, Niemcami oraz Belgią. Ten mały kraj o powierzchni zaledwie 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych, liczący sobie niecałe pół miliona obywateli jest jednym z najmniejszych państw świata, a zarazem jednym z najbogatszych i najprężniej rozwijających się w całej Europie! Luksemburg jest monarchią parlamentarną, w której władzę sprawuje król.

Państwo należy zarówno do Unii Europejskiej jak również NATO, zaś stolicą kraju jest miasto o tej samej nazwie, czyli Luksemburg. Na pierwszy rzut oka Wielkie Księstwo Luksemburga – bo tak brzmi jego oficjalna nazwa nie ma za wiele do zaoferowania z punktu widzenia turystyki. Jednak jak zawsze w takich przypadkach pozory mylą, bo kraj ten jest naprawdę ciekawym miejscem, godnym zainteresowania, które na pewno warto odwiedzić. Na czym polega jego wyjątkowość?

Otóż Luksemburg jest bardzo wysoko rozwiniętym krajem gdzie Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca należy do największych na świecie, a komfort życia obywateli stoi na bardzo wysokim poziomie. Nie należy się temu dziwić gdyż kraj ten jest wiodącym ośrodkiem finansowym na świecie, w Luksemburgu swoje siedziby ma 166 banków z całego świata, w tym Europejski Bank Inwestycyjny Unii Europejskiej.

Na wysokim poziomie stoi przemysł luksemburski jak również (co ciekawe) rolnictwo. Kraj bardzo umiejętnie wykorzystuje swoje położenie geograficzne, posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną, dzięki czemu jest wiodącym państwem tranzytowym w drodze do innych krajów Europy. Wbrew pozorom niezwykle istotną gałęzią luksemburskiej gospodarki jest przemysł turystyczny.

Rocznie kraj odwiedza kilka milionów obywateli nie tylko z Europy, ale i z innych zakątków świata. Do najważniejszych ośrodków turystycznych zaliczają się tutaj stolica kraju – Luksemburg, oraz miasto Vianden jak również dolina rzeki Mozeli i Ardeny. Dodatkowym atutem jest tutaj na pewno fakt, iż ze względu na niewielką powierzchnię kraju również odległości między poszczególnymi miastami nie są duże i bez problemu w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zwiedzić większość interesujących miejsc.

Warto wybrać się do Luksemburga również dlatego, że z komunikacją językową nie powinniśmy mieć tutaj najmniejszych problemów. W Luksemburgu na umiejętność porozumiewania się w innych językach kładziony jest bardzo duży nacisk już od najmłodszych lat, a w powszechnym użyciu poza oficjalnym językiem luksemburskim mamy tutaj również język francuski, oraz niemiecki – wszystkie trzy noszą mino języków urzędowych.

Ponadto bez problemu można się tu porozumieć w języku angielskim, co stanowi dodatkowy atut przemawiający za tym by odwiedzić ten jakże ciekawy z punktu widzenia turystycznego kraj. Ze względu na niewielką odległość do Luksemburga można się bardzo szybko dostać autokarem, a za takim rozwiązaniem przemawia na pewno bardzo atrakcyjna cena biletów autobusowych. Z Polski bez problemu dostaniemy się do stolicy kraju bowiem nasi przewoźnicy oferują do tego miasta stałe połączenia w obie strony.

  Polecane wpisy

  • Dokąd w podróż poślubną?
   Miejsce podróży poślubnej wybiera mężczyzna Pan młody jeszcze przed ślubem powinien zaproponować [...]
  • Podróż samochodem przez Danię
   Dania jest pięknym krajem Dania jest niewielkim, ale bardzo klimatycznym krajem. Poruszanie się po [...]
  • Amerykańskie Kolorado słynie z …
   Amerykańskie Kolorado, czyli miejsce niezwykłe Kolorado jest miejscem barwnym oraz niezwykłym. [...]
  • Siena, nastrojowe miasteczko
   Włoska Siena, niewielka, ale pełna zabytków Siena jest urokliwym miastem. Nie jest duża, ale pełna [...]
  • plażowanieWypoczynek a zdrowie
   Urlop to czas relaksu i wakacyjnych wyjazdów, podczas których możemy się w końcu skupić wyłącznie [...]
  • Wesele za granicą
   Wesele nie musi odbyć się w Polsce Wesele można zorganizować za granicą. Wesele można zorganizować [...]