Litwa

Litwa to państwo położone w Europie Środkowo-Wschodniej należące do grupy państw bałtyckich z uwagi na bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego. Ponadto kraj ten graniczy z Polską oraz Rosją, Białorusią i Łotwą. Litwa mimo swej burzliwej historii na przestrzeni której państwo raz po raz znikało z mapy Europy by powrócić na nowo dziś może się poszczycić stabilną sytuacją polityczną, której efektem jak również gwarantem suwerenności kraju jest choćby członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Litwa to kraj typowo nizinny, którego najwyższe wzniesienie – Wysoka Góra ma zaledwie 294 metry n.p.m. Z takiego ukształtowania powierzchni wynika jednak wiele korzyści, gdyż kraj ten posiada liczne zasoby naturalne w postaci torfu, żwiru czy dolomitu co pozwala mu być jednym z czołowych eksporterów tego typu złóż w Europie. Ponadto Litwę charakteryzuje mnogość terenów lesistych, które stanowią blisko 26 procent powierzchni kraju co w połączeniu z umiarkowanym ciepłym klimatem daje niezwykle sprzyjające warunki egzystowania najróżniejszej roślinności, często prawnie chronionej i zgromadzonej w licznych parkach krajobrazowych.

Osobliwością kraju, która wyróżnia go na tle innych państw jest niezwykle rozwinięta sieć ujęć wodnych, szczególnie rzek wolnopłynących wśród których zdecydowanie największą i najbardziej znaną jest Niemen, zaś jego dorzecze zajmuje blisko 70 procent całego terytorium Litwy! Z innych rzek warto wymienić także Wilię czy Windawą, oraz znajdującą się w całości na litewskim terytorium rzekę Święta długości 246 kilometrów. Natomiast jeziora na Litwie stanowią niecałe 1,5 procent powierzchni kraju, a z tych największych warto wymienić jezioro Dryświaty, Dzisnę oraz Duś.

Ze względu na niezwykle cenne z punktu widzenia środowiska obszary chronione, które stanowią blisko 11,5 procenta powierzchni kraju Litwa jest znakomitym regionem turystycznym dla osób, które cenią sobie przede wszystkim zdrowy wypoczynek na łonie natury oraz obcowanie z nieskazitelnie czystą przyrodą, której uroki – zarówno krajobrazowe jak i lecznicze mogą budzić prawdziwe uznanie w oczach zwiedzających. Litwa sama w sobie jest niezwykle cennym skupiskiem dziewiczej natury – na terenie kraju znajduje się blisko 400 zabytków przyrody, z których zdecydowaną większość stanowią lasy oraz ujęcia rzek i jezior. Przy czym wszystkie zabytki są dostępne dla zwiedzających bowiem działalność turystyczna jest tutaj bardzo dobrze zorganizowana tak aby zwiedzający mogli w pełni podziwiać bogactwa naturalne całego regionu.

Chcąc przekonać się na własne oczy o walorach litewskiej przyrody warto wybrać się do tego kraju autokarem. Z uwagi na niedużą odległość podróż taka zajmie niewiele czasu a przy tym będzie bardzo atrakcyjna cenowo, gdyż bilety autokarowe są bardzo tanie w porównaniu do innych rozwiązań komunikacyjnych. W Polsce bez problemu można kupić (nawet za pośrednictwem Internetu) bilet autobusowy na podróż do Kowna, Wilna lub Kłajpedy, czyli najpopularniejszych z punktu widzenia turystycznego litewskich miast.