Lista rzeczy do zabrania ze sobą

Przed podróżą warto zorganizować sobie wszystkie rzeczy które będą Ci na niej potrzebne – z pewnością zaprocentuje Ci to brakiem stresu w trakcie jej trwania.

Sprawdź datę ważności Twojego paszportu. Możesz otrzymać zakaz wjazdu do niektórych Europejskich krajów jeśli jego ważność kończy się w przeciągu 3 miesięcy od daty biletu powrotnego, dlatego pamiętaj, odnów go jeśli zbliża się do końca!

Dokonaj rezerwacji zakwaterowania, popularnych restauracji, głównych atrakcji turystycznych oraz przewodników z dużym wyprzedzeniem, szczególnie podczas trwania sezonu urlopowego.

Zadzwoń do banków w których posiadasz karty kredytowe i debetowe, aby dowiedzieć się jakie opłaty i inne regulacje obowiązują na terenie krajów które będziesz odwiedzał. Zapisz sobie krajowy numer swojego banku abyś mógł się skontaktować z obsługą w razie jakichkolwiek problemów. Jeśli nie pamiętasz PINu Twojej karty kredytowej, koniecznie poproś obsługę banku aby wysłał Ci go drogą mailową bądź udostępnił w inny sposób.

Sprawdź czy Twoje obecne ubezpieczenie obejmuje Ciebie oraz Twoje miejsca zamieszkania poza krajem, w wypadku kiedy nie spełnia Twoich wymagań rozszerz je o żądane usługi.

W wypadku gdy podróżujesz z dziećmi, upewnij się ,że posiadasz odpowiednie dokumenty, w tym paszport dla każdego z nich, list zezwalający od drugiego rodzica jeśli tylko jedno z nich podróżuje z dziećmi, oraz dokumenty adopcyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zrób kopie zapasową ważnych dokumentów podróżnych w wypadku gdybyś zgubił oryginały

Studenci powinni wyrobić Międzynarodową Kartę Tożsamości Studenta (ISIC – International Student Identity Card) która upoważni ich do zniżek na terenie całej Europy. W wypadku osób które planują pobyt w hostelu przez co najmniej 6 nocy powinni zdobyć kartę członkowską

Jeśli planujesz kupić przepustkę kolejową, musisz się w nią zaopatrzyć przed wyjazdem. Nawet jeśli ją masz warto dokonać rezerwacji siedzeń w konkretnych pociągach przed wyjazdem

Jeśli musisz połączyć kilkanaście dłuższych dystansów w trakcie trwania Twojej podróży, sprawdź oferty tanich linii lotniczych. Aby zapłacić jak najmniej, zarezerwuj je jak najwcześniej się da.

Jeśli zamierzasz korzystać z telefonu za granicą upewnij się jak wyglądają usługi roamingowe u Twojego operatora

Zaopatrz się w odpowiedni przewodnik, może przydać Ci się niejednokrotnie

Ściągnij wszystkie aplikacje które uznasz za przydatne w czasie swojej podróży takie jak translatory, mapy i kalendarze tranzytowe

Zaopatrz się we wszelkie potrzebne medykamenty. Przed wyjazdem odwiedź lekarza w celu ogólnych oględzin oraz odwiedź dentystę jeśli potrzebujesz pomocy z zębami, a w wypadku gdy używasz leków na receptę zaopatrz się w ich większą ilość, podobnie zrób z soczewkami jeśli ich używasz

Ureguluj wszystkie sprawy w domu – odwołaj prenumeratę gazety, wstrzymaj pocztę i opłać rachunki z góry

Daj swoim bliskim i przyjaciołom kopie trasy planowanej podróży

Sporządź listę rzeczy wartościowych które ze sobą zabierasz np. elektroniki. Zapisz ich numery seryjne, produkcję oraz model, a także zrób im zdjęcia jako dowód ich posiadania dla policji oraz ubezpieczyciela na wypadek kradzieży

Przed spakowaniem się odwiedź stronę www lotniska i sprawdź co możesz ze sobą przewozić, a co wypadałoby zostawić w domu (warto również zapoznać się z najnowszymi środkami bezpieczeństwa aby nie być zaskoczonym kiedy byłoby trzeba zostawić jakieś przedmioty na lotnisku)

Lista rzeczy do zabrania

Bagaże przed spakowaniem

  Polecane wpisy

  • Lista rzeczy do spakowania
   Pakuj się lekko, lekko i przede wszystkim… lekko. Oto lista tego co powinieneś mieć w swojej [...]
  • Rezerwowanie pokoju w trakcie podróży
   Podczas gdy większość podróżników lubi rezerwować pokoje na długo przed wyjazdem, możesz wybrać [...]
  • Austria
   Austria to państwo położone w Europie środkowej stanowiące republikę federalną, w której skład [...]
  • Sposób na niezwykłe wakacje
   Wakacje mogą być tematyczne Wakacje można spędzić tematycznie – wędrując winnym lub piwnym [...]
  • Dolina Muminków w Naantali
   Portowe miasto i Muminki W Naantali istnieje Dolina Muminków, czyli ukochany przez dzieciaki park [...]
  • Jak dobrze spakować plecak?
   Pakowanie plecaka jest łatwe Pakowanie plecaka wydaje się łatwe – wrzucamy rzeczy do plecaka [...]