Lille, czyli stolica Flandrii

Lille rozkwitło po 2004 roku

Lille, stolica Flandrii, a dokładnie regionu Nord-Pas-de-Calais, miasto uniwersyteckie, rozkwitło po 2004 roku. Wówczas stało się Europejską Stolicą Kultury – wspólnie z włoską Genuą. Lille jest miastem mądrym, kolorowym, zabytkowym, pełnym wibrującego życia. Na rynku dumnie wznosi się kolumna zwycięstwa na znak tego, że Austriacy bezskutecznie oblegali je w 1792 roku. Koniecznie trzeba zajrzeć do katedry i zrobić zakupy w tym właśnie mieście. Miasto bogate jest w sklepy, sklepiki oraz kramy pełne towarów. Większość handlowych uliczek biegnie od Rynku. Miasto zamieszkuje blisko 230 tysięcy osób.

Francuskie miasto, flamandzka kultura

Chociaż Lille jest francuskim miastem, to jednak dominuje w nim kultura flamandzka. Flamandzka renesansowa architektura jest wszechobecna w tym mieście. Muzeum Sztuki Republiki Francuskiej prezentuje bogate zbiory i jest uznawane za drugą placówkę kulturalną po Luwrze. Najlepsze restauracje znaleźć można przy Rue de Gand. Francuska i flamandzka kuchnia sąsiadują obok siebie, wspierane przez egzotyczne smaki kuchni arabskiej, gdzieniegdzie można znaleźć wspaniałą włoską restaurację lub trattorię, czyli nieco tańszy bar.

Czyste, przyjazne i piękne Lille

Dzisiaj miasto jest czyste i piękne, ale do lat 80. XX wieku było ono pełne zakładów górniczo-hutniczych, obfitowało w wiele zanieczyszczeń. Dzisiaj zakładów już nie ma, a miasto zyskało na urodzie i czystości. Można przekonać się o tym na własne oczy odwiedzając Lille.