Istria i Chorwacja – turystyczne przeboje

Ile kosztuje pobyt na Istrii?

Odpoczywanie na Półwyspie Istria jest dość drogie – o ile na tydzień można wynająć dom, apartament lub mieszkanie w kwocie od 300 do 2200 złotych (ceny wynajmu dla czteroosobowej rodziny), to już jedzenie i zabawa są bardziej kosztowne. Wynajem łóżka w pokoju wieloosobowym w hostelu kosztuje około 35-40 złotych, czyli całkiem niedużo. W Chorwacji płaci się miejscową walutą o nazwie kuna, która obecnie kosztuje około 57 groszy. Chorwacja jest w UE, ale nie ma waluty euro, ponieważ Chorwacja nie weszła do tej strefy walutowej. Musi spełnić kilka kryteriów, aby zyskać możliwość posługiwania się euro.

Obiad dla jednej osoby kosztuje od 20 do 60 złotych – w zależności od tego, czy jada się w pizzerii czy restauracji. Za kilogram pomidorów płaci się 10 kun, cena kilograma winogron waha się od 8 do 20 kun.  Warzywa lepiej kupić na bazarach, a nie w sklepie, bo tam jest drożej i produkty nie są tak świeże, jak na placu. Litr benzyny obecnie kosztuje około 15 kun. Podsumowując, pobyt na Półwyspie Istria jest dość kosztowny, ale miejsce jest bardzo urokliwe. Chorwaci są ludźmi wesołymi i gościnnymi, przebywanie w Chorwacji jest wyjątkowo mile spędzonym czasem. Na pewno warto się pokusić o relaks w tym miłym miejscu.

A za rok znów powrót do Chorwacji będzie kusił – miło, przyjemnie, może nie najtaniej, ale pobyt w tym kraju jest iście rajski.