Islandia i jego stolica

Reykjavik jest stolicą Islandii

Jest to najbardziej wystunięte na północ miasto będące stolicą. Mieszka w nim 120 tysięcy osób, turystów także nie brakuje. Może nie dorównuje ono popularnością Londynowi, Paryżowi czy Madrytowi, ale ma swój urok. Klimat jest subarktyczny, temperatury w lecie nie przekraczają 26 stopni Celsjusza, a w zimie nie spadają poniżej minus 20 stopni Celsjusza.
Miasto powstało w IX wieku naszej ery. W 2000 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury, co pozwoliło przybliżyć je wielu osobom.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Reykjaviku?

Stare Miasto jest urokliwe, najstarszy budynek na Starówce pochodzi z połowy XVIII wieku, a katedra z końca tego stulecia. Interesujący jest postmodernistyczny Ratusz. W Instytucie Arnie Magnussona zebrano rękopisy starych opowieści nazywanych sagami. W latach 80. XIX wieku zbudowano parlament. Jeśli ktoś chce obejrzeć skansen to ma taką możliwość. Wolny czas można spędzić w ogrodzie botanicznym. Miasto gości takie wydarzenia sportowe, jak maraton i turniej szachowy. W 1911 roku powstał tutaj najstarszy uniwersytet w kraju.