Słowacja
Planując zagraniczny wyjazd często sięgamy wyobraźnią do najdalszych zakątków Europy sądząc, że im dalej od domu tym więcej czeka nas atrakcji. Często również ulegamy stereotypom czy też po prostu sztuce perswazji, która mówi, że najlepsze jest to co zachodnie – zachodnie miasta, zabytki, kultura, tradycja, a nawet pogoda… Ulegamy pewnego rodzaju modzie na Europę Zachodnią zapominając, że w naszym bezpośrednim sąsiedztwie również możemy zwiedzić kraje, które wcale tym europejskim potęgom nie ustępują, a często mają nawet więcej do zaoferowania.
Problem w tym, że przeważnie kraje rozwijające się mają mniejszą siłę przebicia dlatego trudno im przekonać do siebie turystów przyzwyczajonych już do tego co znają i niechętnych na jakiekolwiek podróże w z pozoru nieatrakcyjne regiony Europy. Przykładem tego typu niedocenianego kraju, w którym tkwi jednak ogromny potencjał jest nasz południowy sąsiad, czyli Słowacja. Kraj ten położony nad Dunajem, graniczący bezpośrednio z Polską, Austrią, Czechami, Ukrainą i Węgrami powoli staje się coraz większa atrakcją dla turystów, którzy zdają się przekonywać do uroków słowiańskich państw.
Bezsprzecznym atutem naszego południowego sąsiada jest jego ukształtowanie powierzchni – terytorium w zdecydowanej większości górzyste obejmujące pasma górskie Karpat Zachodnich (jak Tatry, Białe Karpaty, Rudawy Słowackie) oraz pasm Karpat Wschodnich (m.in. Bieszczady) sprawia, że Słowacja jest rewelacyjnym wręcz miejscem do uprawiania turystyki – zimą: przede wszystkim narty, zaś latem wspinaczka górska i kąpiele w licznych Aquaparkach i akwenach leczniczych. Coraz popularniejsze wśród turystów są również tak zwane gorące źródła, dzięki którym Słowacja stała się prawdziwą atrakcją wypoczynkową również dla Polaków!
Jeśli chodzi o klimat to mamy tu do czynienia z typem umiarkowanym podobnie zresztą jest w Polsce, co z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo nie powinno dziwić. Z punktu widzenia atrakcji turystycznych warto również wspomnieć o gęstej sieci rzek przepływających przez Słowację, miedzy innymi Dunaj, Wag, Morawa czy Latorica. Dzięki tego rodzaju bogactwom naturalnym kraj jest również doskonałym miejscem dla miłośników spływów kajakowych, szczególnie z uwagi na fakt, że trasy spływów są bardzo dobrze przygotowane. Jednak to nie wszystko… Dużym atutem regionu słowackiego jest również tutejsza fauna – tereny lesiste stanowiące blisko 40 procent powierzchni kraju są pełne uroku, szczególnie te pogrupowane w licznych parkach krajobrazowych (m. in. ,,Słowacki Raj”, oraz „Niżne Tatry”) a także puszcze w Górach Bukowskich czy Wihorlackich.
Warto dodać, że również miłośnicy zabytków będą mieli co podziwiać na Słowacji bowiem aż pięć obiektów tego typu została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, można tu wspomnieć przede wszystkim o średniowiecznym mieście Bańska Szczawnica, Zamku Spiskim, czy drewnianych kościołach na terenie słowackich Karpat. Słowacja jest bez wątpienia najlepszym dowodem na to, że również kraje słowiańskie mają wiele do zaoferowania turystom i nie tylko nie stoją na straconej pozycji względem państw Europy Zachodniej, ale też nierzadko biją je na głowę.
Mając zupełnie inny, oryginalny wachlarz atrakcji do zaproponowania stanowią doskonałą alternatywę wobec zużytych już dobrze znanych i wiecznie zatłoczonych zachodnich kurortów dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej turystów zaczyna powoli przekonywać się do tego jak piękna może być podróż w nieznane im dotąd rejony Europy, tej dziewiczej, nieskalanej jeszcze ludzką ekspansją. Dodatkowym atutem jest bez wątpienia również fakt, że na Słowację mamy z Polski „rzut beretem” tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie się do naszych południowych sąsiadów samochodem bądź autokarem.
Jako, że przy takiej podróży relaks jest najważniejszy warto wybrać to drugie rozwiązanie bowiem polscy przewoźnicy mają w swoich ofertach regularne połączenia między innymi z Bratysławą i Bańską Bystrzycą – czyli najpopularniejszymi słowackimi miastami.
Polecamy