Irlandia
Irlandia to państwo położone w Europie Zachodniej, zajmujące większą część terytorium wyspy o tej samej nazwie. Dokładnej rzecz ujmując Irlandia to trzecia co do wielkości wyspa w Europie jednak ze względów politycznych podzielona została na dwie części – Irlandię i Irlandię Północną, która to z kolei jest częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Od 1973 roku Irlandia jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Jednak co ciekawe nadal pozostaje poza tak zwanym Układem z Schengen znoszącym w praktyce kontrole graniczne wewnątrz wspólnoty dla obywateli UE.
Mimo to wprowadzono szereg innych rozporządzeń, dzięki którym poruszanie się między Zjednoczonym Królestwem a Irlandią nie wymaga posiadania paszportu. Irlandia z racji swego położenia geograficznego, oraz faktu, iż jest wyspą posiada oczywiście dostęp do morza (Irlandzkiego i Celtyckiego) a także do Oceanu Atlantyckiego. Od Wielkiej Brytanii oddzielona jest Kanałem Św. Jerzego. Wyspę charakteryzuje umiarkowany ciepły klimat oraz wysoka wilgotność powietrza czego efektem są częste opady deszczu będące znakiem rozpoznawczym całego regionu wysp brytyjskich.
Gospodarka Irlandii opiera się przede wszystkim na przemyśle podzielonym na wiele podsektorów, z których największymi i najbardziej dochodowymi obecnie są: przemysł elektroniczny i informatyczny, poligraficzny, chemiczny, włókienniczy oraz farmaceutyczny co umożliwia świadczenie szeroko zakrojonych usług o charakterze technologicznym – przede wszystkim komputerowym i telekomunikacyjnym. Ponadto gospodarka irlandzka jest postrzegana jako najbardziej liberalna w Europie co z pewnością stanowiło zachętę dla szerokich grup imigrantów chcących spróbować swych sił na rynku irlandzkim, który był z reguły otwarty na napływ dodatkowej siły roboczej.
Na takim stanie rzeczy skorzystali też w dużej mierze Polacy upatrując Irlandię jako niezwykle atrakcyjny kraj w perspektywie wyjazdu w celach zarobkowych. Niestety wraz z nadejściem kryzysu gospodarczego trend ten uległ nieco zmianie, choć należy przyznać, że w Irlandii nadal liczną grupę obcokrajowców stanowią Polacy. Z punktu widzenia walorów turystycznych z pewnością warto docenić szerokie skupiska terenów lesistych połączonych z bujną roślinnością oraz urokliwym krajobrazem, często stanowiącym inspiracje dla wielu pisarzy czy reżyserów filmów romantycznych.
Interesujące jest też przywiązanie tutejszych mieszkańców do tradycji i poczucie silnego związku z własną tradycją, oraz kulturą całego kraju. Obowiązkiem każdego turysty powinno być zasmakowanie w specjałach irlandzkiej kuchni, która nie od dziś cieszy się szczególną renomą nie tylko w kraju, ale i za granicą. Do najbardziej charakterystycznych irlandzkich potraw można zaliczyć gulasz z jagnięciny duszonej wraz z ziemniakami, marchwią, cebulą, porem oraz kaszą jęczmienną.
W ogóle ziemniaki stanowią u Irlandczyków podstawowy element diety silnie związany z miejscową tradycją. Zważywszy na fakt, iż podobnie jest w Polsce nie powinniśmy mieć problemów z przyzwyczajeniem się do irlandzkiej kuchni. Chcąc wybrać się do Irlandii można to zrobić albo samolotem, albo też tradycyjną metodą, czyli autokarem. Ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej opłacalna, gdyż bilety autobusowe są nieporównywalnie tańsze od lotniczych. Z Polski możemy bez problemu dostać się autokarem do stolicy kraju – Dublina, gdyż polscy przewoźnicy oferują stałe połączenia z tym miastem kursujące w obie strony.
Polecamy