Holandia

Holandia to niewielkie państwo położone w Zachodniej Europie nad Morzem Północnym, graniczące bezpośrednio z Belgią oraz Niemcami. Kraj ten należy do Unii Europejskiej (od 1957 roku – wtedy jeszcze EWG) oraz NATO (od 1949) a także ONZ. Stolicą kraju jest formalnie Amsterdam, choć ciekawostką jest fakt, iż Holandia posiada właściwie dwie stolice – konstytucyjną i administracyjną. Tą pierwszą zapisaną w konstytucji jest właśnie Amsterdam, z kolei stolicą administracyjną jest Haga – miasto w którym mieści się siedziba rządu.

Co ciekawe polska nazwa odnosząca się do Holandii jest nazwą uproszczoną, gdyż właściwie powinna brzmieć – „Królestwo Niderlandów” jednak określenia tego, podobnie jak Rzeczpospolita Polska używa się jedynie w oficjalnych pismach dyplomatycznych. Holandia mimo, iż jest krajem stosunkowo niewielkim może poszczycić się dość bogatą tradycją i rozwiniętą kulturą, która mimo niewielkiego doświadczenia historycznego stanowi znak rozpoznawczy Niderlandów na całym świecie. Powszechnie znane jest niezwykle tolerancyjne podejście do życia w Holandii. Wszechobecny liberalizm sprawia, że obecnie kraj ten jest gospodarką wolnorynkową gdzie dominuje własność prywatna. Państwo stara się jak najmniej ingerować w wewnętrzne sprawy obywateli dając im wolną rękę w wielu dziedzinach życia.

To miedzy innymi z tego powodu Holandia budzi zainteresowanie wśród mieszkańców innych krajów, gdyż znane jest jej liberalne podejście do kwestii posiadania narkotyków, prawa do aborcji, prostytucji czy związków homoseksualnych – wszystko to co w innych krajach byłoby nie do zaakceptowania, w Holandii jest w pełni legalne, co niejednokrotnie jest przedmiotem żywej dyskusji na arenie europejskiej. Takie nastawienie czyni także z tego kraju niezwykle atrakcyjny region dla turystów, którzy chcąc przekonać się na własne oczy czy wszelkie opowieści na temat swobód w Holandii są prawdą z każdym rokiem masowo odwiedzają Królestwo Niderlandów.

Holandia jest również znana z wielu innych powodów. Ponad połowa terytorium kraju znajduje się poniżej poziomu morza, co sprawia, że klimat tu panujący jest klimatem typowo morskim, umiarkowanym i ciepłym. Brak tu dużej różnicy temperatur co zdecydowanie sprzyja komfortowi życia – dość powiedzieć, że Holandia jest bardzo gęsto zaludnionym krajem, średnia wynosi niemal 400 osób/metr kwadratowy.

Z uwagi na morski klimat i towarzyszące mu wiatry kraj ten jest również dobrze znany z wiatraków i portów morskich – najsłynniejszy z nich, znajdujący się w Rotterdamie jest drugim co do wielkości na świecie portem pod względem tonażu przewożonych ładunków. Holandia jest również czołowym producentem sera, chodaków i jednym z liderów eksportu tulipanów.

Znane jest też proekologiczne podejście zarówno władz jak i samych mieszkańców do kwestii ochrony środowiska i recyklingu wtórnego produktów. W komunikacji miejskiej króluje transport rowerowy – poruszanie się w ten sposób stało się dla Holendrów wręcz codziennością, co sprawia, że korki na holenderskich ulicach to bardziej pojęcie z gatunku science fiction niż realny obraz rzeczywistości tak dobrze znany miedzy innymi w Polsce.

Warto także dodać, iż Holandia jest krajem niezwykle przyjaznym dla turystów. Szczególnie wartym odnotowania jest specyfika miejscowych zabytków, zwłaszcza architektury i malarstwa – z dziełami samego Rembrandta na czele. Wszystko to możemy podziwiać w licznych muzeach, oraz galeriach, z których najbardziej można polecić te znajdujące się w Rotterdamie oraz Hadze. Decydując się na wyjazd do Holandii warto skorzystać z usług przewoźników autokarowych. Bilety na taką podróż są bardzo tanie, a z Polski możemy dostać się bezpośrednio do wielu holenderskich miast, między innymi: Amsterdamu, Rotterdamu, Hagi, Nijmegen, Utrechtu czy Groningen.

  Polecane wpisy

  • Ischgl, czyli Tyrol
   Austriacki Tyrol oferuje relaks Tyrol w Austrii słynie ze sportów zimowych. Ischgl jest najlepszym [...]
  • Wczasy na łonie natury
   Żyjemy w czasach kiedy niemal każdy z nas jest niezwykle zabiegany, a stresy dnia codziennego [...]
  • Wypoczynek w Turcji – kilka porad
   Kraina słońca oraz relaksu Turcja jest krainą słońca, relaksu i radości. Polacy chętnie odwiedzają [...]
  • Magiczne Toronto na weekend
   Toronto jest dużym miastem Toronto jest największym miastem w Kanadzie. Jest to też stolica stanu [...]
  • Czechy są interesujące
   Republika Czeska – niewielka, ale ciekawa Czechy są małym krajem, pełnym małych miasteczek, [...]
  • Prawdziwa włoska kuchnia
   Kolebka kultury i pysznego jedzenia Włochy uważane były uważane za kolebkę włoskiej kultury. W tym [...]