Hiszpania

Hiszpania to największy kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, graniczący z Portugalią oraz Giblartarem a także Marokiem i przez górskie Pireneje z Andorą oraz Francją. Jednak to nie wszystko, gdyż Hiszpania – niegdyś kraj słynący z podbojów kolonialnych do dziś posiada liczne terytoria jemu podległe, między innymi w postaci wysp – Baleary, Wyspy Kanaryjskie oraz wiele innych niezamieszkanych wysepek rozsianych na Morzu Śródziemnym to tylko niektóre z współczesnych hiszpańskich kolonii, gdyż wpływy tego kraju sięgają nawet rejonów w Afryce Północnej!

Obecnie Hiszpania również jest jednym z najważniejszych europejskich krajów o niezwykle bogatej kulturze, długiej historii i ugruntowanej pozycji na arenie międzynarodowej. Od 1982 roku kraj jest członkiem NATO, zaś od 1986 Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (dzisiejszej Unii Europejskiej). Hiszpania jest krajem o charakterze wyżynno-górskim, prawie 90 procent powierzchni kraju stanowią wyżyny i tereny górskie. Wystarczy wspomnieć chociażby Góry Kastylijskie znajdujące się w centralnej części kraju, czy też Góry Kantabryjskie oraz Pireneje.

Ze względu na dużą powierzchnię i specyficzne ukształtowanie terenu klimat w Hiszpanii nie jest jednakowy dla całego regionu. Cechą charakterystyczną kraju jest duża różnica temperatur, gdyż na północy mamy klimat bardziej chłodny i deszczowy podczas gdy na południu odwrotnie – suchy czy wręcz gorący. Centrum kraju to powietrze typowo kontynentalne, suche, tak więc mamy tu do czynienia z wysokimi temperaturami s słoneczną pogodą właściwie przez większość dni w roku. Taki stan rzeczy sprzyja oczywiście rozwojowi przemysłu turystycznego, który stanowi jedną z ważniejszych gałęzi hiszpańskiej gospodarki.

Zaplecze turystyczne kraju stoi na bardzo wysokim poziomie – doskonale przygotowane kurorty, rozwinięta baza hotelowa, sieci restauracji, punkty obsługi turystycznej – wszystko to niezależnie od regionu czy miast bez wątpienia spełnia najwyższe standardy, przy czym oferta jest bardzo zróżnicowana, dostosowana do możliwości finansowych każdego turysty. Hiszpania kusi przede wszystkim bogatą ofertą zarówno kulturalną – gdzie podziwiać możemy doskonale zachowane zabytki stanowiące prawdziwe cuda architektury (jak choćby kościół Sagrada Familia w Barcelonie) poprzez szeroki wybór kurortów wypoczynkowych znanych na całym świecie (m.in. Costa Brva). Znane i bardzo popularne są kompleksy wypoczynkowe na Malborce czy Grenadzie, tak więc gdzie spędzimy w danej chwili czas zależy już tylko od nas samych.

Warto podkreślić, iż w każdym z hiszpańskich miast możemy się zetknąć z czymś nowym, niespotykanym, gdyż bardzo silnie zarysowana w tym kraju jest autonomia poszczególnych regionów, które cieszą się wysoką niezależnością. Z bardziej znanych wspólnot autonomicznych wymienić można Katalonię, Andaluzję, Madryt, Galicję czy Walencję. Warto zapoznać się ze specyfiką poszczególnych regionów, gdyż tym co cechuje Hiszpanię jest także niesamowita różnorodność i lokalny patriotyzm, bardzo ważny dla każdego Hiszpana.

Decydując się na wyjazd do Hiszpanii bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybranie przejazdu autokarem jako środka transportu. Rozwiązanie to jest o wiele tańsze niż podróż samolotem a dodatkowo pozwoli nam na bieżąco podziwiać uroki regionu w czasie pokonywanej trasy. Z Polski bez problemu dostaniemy się autokarem bezpośrednio do takich miast jak np.: Madryt, Barcelona, Saragossa, Sewilla, Walencja, Alicante, Bilbao, Murcja, La Coruna czy Valladolid.

    Polecane wpisy