Historyczna wycieczka do Valetty

Magiczna Valetta

Valetta jest stolicą Malty. To piękne miejsce ma wyjątkowy urok. Oryginalna nazwa miejscowości brzmi Il-Belt, co znaczy miasto w języku angielskim. Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części Malty. Ma niespełna siedem tysięcy mieszkańców.

 
W Valetcie podziwiać należy budynki z XVI wieku oraz barokowy charakter większości wiekowych budowli. Elementy manieryzmu, neoklasycyzmu oraz nowoczesnej architektury są obecne w tym miejscu. Podczas II wojny światowej zniszczono budynek opery. W 1980 roku Valetta została wpisana na listę dziedzictwa światowej kultury UNESCO. Oficjalny tytuł nadany miastu brzmi „Najpokorniejsze miasto Valetta”.

 
Barokowe pałace, ogrody i kościoły nadają niezwykły charakter. Domy królewskie z całej Europy nadały miastu nazwę „Najdumniejsza” na podstawie jej niezwykłego wyglądu.

 
Ciekawostką jest to, że 24. Olimpiada Szachowa została zorganizowana w miejscowości Valetta w 1980 roku. Valetta została mianowana do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2018. W lutym organizowany jest karnawał w Valetta. Osoby lubiące taniec powinny pojawić się na Malcie właśnie w lutym. Valetta ma klimat śródziemnomorski – lata w tym mieście są gorące: w lipcu i sierpniu temperatury osiągają około 40 stopni Celsjusza.

    Polecane wpisy