Grecja

Grecja to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy graniczący bezpośrednio z Macedonią, Albanią, Turcją i Bułgarią. Ewenementem położenia geograficznego państwa jest fakt, iż posiada ono dostęp do aż czterech mórz! Od wschodniej części są to Morze Egejskie i Kreteńskie, z zachodniej strony Morze Jońskie oraz Śródziemne znajdujące się na południu. Grecja to bez wątpienia niezwykle interesujący kraj – bogactwem kulturowym mógłby obdzielić kilkanaście współczesnych cywilizacji. To kraj, w którym początek wzięły wszelkie podwaliny demokracji, filozofii czy nawet polityki. To kraj, którego dziedzictwo kulturowe wpłynęło nie tylko na proces kształtowania się kontynentu europejskiego, ale całymi garściami z jego dorobku czerpały i czerpią nadal również cywilizacje na Bliskim Wschodzie czy w Afryce.

Bez Grecji i działalności tak wybitnych filozofów jak Sokrates, Platon, czy Arystoteles trudno wyobrazić sobie współczesną Europę, bowiem to starożytni Grecy wytyczyli kierunek, do którego odnosi się dziś Unia Europejska, idee zjednoczeniowe w oparciu o system demokratyczny były znane już wieki temu – dzisiaj czerpiemy z tego dorobku właśnie dzięki tak wybitnym indywidualnościom jak wspomniani filozofowie. Obecnie Grecja jest państwem rozwiniętym, o wysokim standardzie życia. Od 1981 roku kraj należy do Unii Europejskiej. Wyjątkowość Grecji polega również na ukształtowaniu powierzchni.

Zasadnicza część kraju zwana Grecją kontynentalną wchodzi w skład Półwyspu Bałkańskiego razem z oddzielonym kanałem korynckim Półwyspem Peloponez. Natomiast pozostały obszar terytorium greckiego skupia się w liczbie ponad trzech tysięcy wysp, z czego blisko 170 z nich jest zamieszkanych. Do największych wysp wchodzących w skład terytorium greckiego zaliczamy miedzy innymi Kretę, Eubeę oraz Rodos. Taka struktura terytorialna czyni z Grecji prawdziwy raj jeśli chodzi o turystykę. Rokrocznie do kraju Hellady zjeżdżają miliony turystów ze wszystkich zakątków świata chcąc na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca, które na wakacyjny wypoczynek nadaje się wprost idealnie.

Niezwykle sprzyjający klimat sprawia, że korzystanie z uroków tutejszej przyrody jest możliwe niemalże o każdej porze roku. Złociste plaże, krystalicznie czysta woda i wysoki standard obsługi turystycznej sprawia, że pobyt w tym kraju stanowi jedno z tych przeżyć do których będzie się wracać latami. Oczywiście poza typowo wypoczynkowym aspektem pobytu w Grecji nie sposób przejść obojętnie wobec niezwykle bogatej oferty kulturalnej. Wiele doskonale zachowanych zabytków pamiętających jeszcze czasy starożytne jak choćby sławny Partenon znajdujący się w stolicy kraju – Atenach, oraz szereg muzeów, teatrów i innych atrakcji artystycznych sprawia, że pobyt w Grecji to nie tylko czysta rekreacja, ale również wyjątkowe przeżycie kulturalne, swoiste zetknięcie się z początkiem cywilizacji europejskiej.

Z tego względu liczną grupą jaka często odwiedza ten region Europy są studenci, zwłaszcza kierunków humanistycznych, a obcowanie z krajem w którym tworzyli najwybitniejsi filozofowie w dziejach ludzkości musi stanowić niesamowite doświadczenie. Warto dodać, że przemysł turystyczny jest bardzo istotną gałęzią greckiej gospodarki dlatego też możemy mieć pewność że oferta dla turystów stoi tu najwyższym poziomie.

Hotele na każdą kieszeń, doskonale zorganizowane kurorty, niezliczona ilość restauracji, barów, dyskotek które zwłaszcza nocą zaczynają tętnić życiem dają nam gwarancję pełnego zadowolenia z pobytu niezależnie od jego długości. Planując wycieczkę do Grecji warto skorzystać z oferty przejazdu autokarem gdyż rozwiązanie to jest bardzo atrakcyjne cenowo i co najważniejsze praktyczne. Z Polski kursują autobusy do wielu greckich miast, w tym oczywiście Aten, Pireusu, czy Salonik