Główne atrakcje turystyczne w Polsce

Wbrew opinii wielu Polaków dotyczącej nieatrakcyjności naszego kraju pod względem turystycznym, Polska jest pełna wspaniałych miejsc, które każdy powinien kiedyś odwiedzić. Może warto zatem odpuścić sobie kolejny zagraniczny urlop i poświęcić swój wolny czas na odkrycie nowych regionów naszego kraju, które są przepełnione niepowtarzalnymi zabytkami oraz krajobrazami. Poniżej prezentujemy tylko kilka z najważniejszych atrakcji turystycznych Polski, które koniecznie trzeba zobaczyć!

 

Naturalne piękno

 

W Polsce można wciąż odnaleźć mnóstwo miejsc, które zachwycają naturalnym krajobrazem i wręcz zapierającym dech w piersiach pięknem. Niektóre z nich są już bardzo popularnymi atrakcjami turystycznymi, w związku z czym czasem trudniej jest w spokoju delektować się ich wdziękiem. Inne to wciąż nieskażone działalnością człowieka dzikie tereny, w których my turyści jesteśmy tylko gośćmi. Bez względu na to co wybierzemy, z pewnością każdy z tych zakątków na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

  1. Tatry

Bezsprzecznie jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego rodzaju w naszym kraju są Tatry. Najwyższe góry Polski to niezwykle malownicze miejsce, które przyciąga wszystkich miłośników pieszych wycieczek, narciarstwa, a także pięknych widoków. Nawet bowiem nie wychodząc w wyższe partie górskie możemy podziwiać górujące nas miastami i wioskami masywy, które nadają całemu regionowi wyjątkowego charakteru.

Tatry są doskonałym miejscem na krótsze i dłuższe wycieczki, tak naprawdę o każdej porze roku. Od wiosny po późną jesień możemy bowiem chodzić po licznych szlakach, które doprowadzą nas na wybrane szczyty. Każdy turysta, bez względu na to jak bardzo wprawiony jest w takich górskich wędrówkach, może znaleźć trasę, która będzie posiadała odpowiedni dla niego poziom trudności. Oczywiście dla doświadczonych wspinaczy wspaniałym przeżyciem będzie dotarci na najwyższy szczyt w Polsce, którym są Rysy. Bardzo popularne pośród osób będących pierwszy raz w Tatrach są z kolei wyprawy nad Morskie Oko. To krystalicznie czyste jezioro usytuowane pomiędzy górskimi szczytami, to punkt obowiązkowy każdej takiej wycieczki.

Tatry to oczywiście również raj dla miłośników sportów zimowych. Gdy tylko spada pierwszy śnieg, doskonale przygotowane trasy narciarskie w całym regionie zaczynają tętnić życiem. Jest ich naprawdę wiele, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce do zjazdu na nartach w pobliżu miejscach swojego pobytu.

Nie da się również nie wspomnieć o niezwykłej atmosferze panującej w tym miejscu. Zakopane to bardzo urokliwe miasto, które stało się stolicą Podhala i tym samym polskich Tatr. Choć wielu turystów narzeka na zbyt duży tłok, to życzliwość mieszkających tutaj osób, wspaniała góralska kultura oraz przepyszne regionalne potrawy, w pełni rekompensują tą niedogodność.

 

  1. Bieszczady

Jeśli jednak mimo to szukamy znacznie spokojniejszego miejsca, gdzie również podziwiać można majestatyczne wzniesienia górskie, nasz wybór powinien paść na Bieszczady. Ten region to idealna atrakcja turystyczna przede wszystkim dla osób kochających naturę, błogi spokój oraz bliskie spotkania z dziką przyrodą. Choć wysokością góry w Bieszczadach nie dorównują Tatrom to wielu twierdzi, że są od nich znacznie piękniejsze. Większość przybywających tutaj turystów szybko zakochuje się w Bieszczadach i atmosferze tego magicznego miejsca. Przemierzając górskie trasy o każdej porze roku, turyści mogą podziwiać wspaniałą przyrodę nietkniętą ludzką ręką, a przy odrobinie szczęścia również spotkać przechadzające się po lasach zwierzęta. Jest to idealne miejsce dla samotników, grup znajomych jak i całych rodzin z dziećmi. Wszystkie osoby kochające aktywny wypoczynek i górskie wycieczki poczują się tutaj jak w raju.

Oczywiście zimą Bieszczady, jak każdy region górski, zamieniają się w centrum wszelkiego typu białego szaleństwa. Zjeżdżają tutaj narciarze z różnych stron kraju, ponieważ wiedzą, że zawsze mogą liczyć na świetne warunki na stoku oraz miłe przyjęcie przez mieszkańców poszczególnych miejscowości.

 

  1. Mazury

Ci którzy nie koniecznie przepadają za górskimi krajobrazami, ale chcieliby poznać naturalne walory naszego kraju, powinny udać się na Mazury. Polska kraina tysiąca jezior zachwyci dosłownie każdego. Owszem, jest to szczególnie ważne miejsce dla każdego pasjonata żeglarstwa czy wędkarstwa, jednak każdy turysta odwiedzający Mazury, znajdzie tu spokój i możliwości przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Jest to przede wszystkim idealne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, wśród pięknych widoków. Oprócz wspomnianego już żeglarstwa, można napawać się cudownymi krajobrazami podczas wycieczek rowerowych oraz kajakowych. Ilość przygotowanych szlaków zagwarantuje każdemu turyście mnóstwo pozytywnych przeżyć, a świeże mazurskie powietrze pomoże zregenerować siły.

Mazury: jacht na jeziorze

Mazury: jacht na jeziorze

Poza wspaniałą przyrodą, jeziorami oraz lasami, region ten jest atrakcyjny ze względu na swoją historię oraz pozostałości po niej. Zabytkowe kościoły, pałace oraz zamki krzyżackie to tylko niektóre z zachowanych budowli. Szczególnie dużą popularnością pośród turystów cieszą się bunkry Hitlera, które znajdują się w jednym z lasów w okolicach Kętrzyna.

 

Dobrze zachowana historia

 

Jednym z największych skarbów Polski, jest jej bogata historia, która obfitowała w wiele znaczących wydarzeń. Nie zawsze były one dla nas radosne, ale z pewnością pozostawiły po sobie mnóstwo śladów, które wciąż możemy podziwiać w wielu miejscach w Polsce. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, a zapewne w pobliżu naszego miejsca zamieszkania również znajduje się ciekawe miasto, po brzegi wypełnione historią.

 

  1. Warszawa

Stolica naszego kraju to miejsce, które było świadkiem bardzo wielu wydarzeń. Jest to prawdziwy pomnik historii Polski, dlatego każdy powinien choć raz odwiedzić to miasto i zapoznać się z jego historią. Najlepiej jest to zrobić odwiedzając warszawską Starówkę, organizując sobie spacer słynnym Traktem Królewskim lub też podziwiając Łazienki czy Wilanów. Szukając większej ilości informacji na temat historii miasta turyści powinni także odwiedzić działające tutaj muzea, jak choćby niezwykłe Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina czy Muzeum Narodowe.

Trzeba jednak podkreślić, że oprócz wspominania historii, Warszawa to bardzo szybko rozwijające się miasto europejskie, które odwiedzającym je turystom zapewnia także mnóstwo innych atrakcji. Doskonałym przykładem jest stosunkowo niedawno otwarte Centrum nauki Kopernik – czyli fantastyczne połączenie wystawy muzealnej z laboratorium naukowym, w którym każdy może wykonywać swoje własne eksperymenty.

Warszawa to również wspaniałe wydarzenie kulturalne, takie jak liczne festiwale, koncerty, wystawy czy spektakle. Dlatego też, decydując się na wycieczkę do stolicy Polski każdy turysta może znaleźć coś wyjątkowego również dla siebie.

 

  1. Kraków

Kolejnym punktem na mapie największych atrakcji naszego kraju jest dawna stolica Polski, a mianowicie Kraków. Miejsce, w którym panuje niezwykła atmosfera, przyciągająca turystów, studentów oraz osoby szukające najlepszego miejsca do zamieszkania. Kraków tętni życiem niemal całą dobę za sprawą osób, które przyjeżdżają tu aby podziwiać wspaniałe zabytki, a także dobrze się bawić w licznych klubach. To niezwykłe połączenie sprawia, że każda osoba odwiedzająca Kraków z miejsca pokocha to miasto.

Historia w Krakowie otacza nas niemal z każdej strony. Gdziekolwiek się nie udamy możemy być pewni, że natkniemy się na jakiś interesujący zabytek, świadczący o długiej historii tego miejsca. Do największych atrakcji tego typu, z pewnością należy przede wszystkim Wawel, który niegdyś był siedzibą królów Polski. Doskonale zachowane wnętrza, wyjątkowa architektura oraz piękny widok rozciągający się ze wzgórza wawelskiego to powody dla których każdego roku miejsce to jest odwiedzane przez miliony osób. Ci turyści, którzy szukają bardziej klimatycznych miejsc, powinni udać się na spacer na Kazimierz. W dawnej dzielnicy żydowskiej Krakowa panuje unikalna atmosfera, którą tworzą liczne restauracje i kawiarenki o niezwykłym charakterze.

Żadna wycieczka po Krakowie nie może się odbyć bez wizyty na krakowskim rynku. Wielokrotnie był on głosami turystów wybierany najpiękniejszym w Polsce i Europie, co świadczy o jego wyjątkowości. Zarówno Kościół Mariacki jak i Sukiennice to perełki architektoniczne, które wzbudzą podziw niejednej osoby. Szczególnie w okresie letnim, rynek krakowski jest wypełniony ludźmi, którzy przesiadują w znajdujących się dookoła kawiarenkach i restauracjach. Niezależnie jednak od pory roku, a także od pory dnia, Kraków jest wspaniałą atrakcją naszego kraju.

 

  1. Wrocław

Wrocław to kolejna perełka wśród polskich miast, która łączy w sobie niezwykle interesującą historię z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dzięki temu, miasto to jest ogromnie popularne nie tylko pośród Polaków, ale również wśród turystów zagranicznych. Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska, a w ostatnich latach również z sukcesem pretendował do miana europejskiej stolicy kultury.

Historia tego miejsca jest bardzo zawiła o czym świadczyć może chociażby fakt, iż miasto znajdowało się pod rządami Czech, Austrii i Niemiec, ostatecznie powracając jednak do granic Polski. O tym, że Wrocław jest miastem z tradycją z pewnością przekonamy się odwiedzając tutejszą starówkę, które prezentuje się po prostu fantastycznie. Pięknie zachowana architektura w tym miejscu wzbudza zachwyt i podziw, a panująca tutaj atmosfera sprawia, że po prostu chce się tu przebywać. Całe wrocławskie Stare Miasto jest niezwykle urokliwym i ciekawym miejscem. Oprócz wspomnianych już budowli interesujące jest jego położenie. Stare Miasto zostało bowiem zbudowane na kilku wyspach rozdzielonych przez Odrę oraz jej dopływy. Z tego powodu konieczne było stworzenie mostów łączących kolejne wyspy, z których Wrocław jest także znany. W sumie jest ich ponad setka.

Liczne zabytki to jednak nie jedyne atrakcje dolnośląskiej stolicy. Niezwykle rozwinięte życie kulturalne miasta sprawia, że każdy turysta odnajdzie tu dla siebie jakąś ciekawą atrakcję. Mogą być to muzea, teatry czy festiwale (także międzynarodowe), ale wielu osobom spodoba się również fakt, iż we Wrocławiu kwitnie życie nocne. Dzięki dużej liczbie studentów oraz turystów, niemal każdej nocy zapełniają się wszystkie najlepsze kluby w mieście.

Do Wrocławia można się wybrać na weekendową wycieczkę, ale jeśli tylko mamy taką możliwość warto przeznaczyć na to miejsce znacznie więcej czasu, tak by odkryć wszystkie jego atrakcje.

 

  1. Gdańsk

Przez wiele osób Gdańsk może być kojarzony przede wszystkim jako miasto znajdujące się nad polskim morzem, które wraz z Gdynią oraz Sopotem tworzy aglomerację nazywaną Trójmiastem. Oprócz tego jest to jednak również piękne zabytkowe miasto z niezwykłą historią, którą warto odkryć.

Już zbliżając się do gdańskiej Starówki naszym oczom ukazuje się wspaniały widok, który nazwać można wręcz pocztówkowym. Malownicza zabudowa jest jednak tylko wstępem do tego co możemy zobaczyć dalej. Niezwykła architektura, wspaniała gotycka katedra uznana za największy kościół wykonany z cegły oraz słynny pomnik Neptuna to tylko część budzących zachwyt zabytków, które można tu zobaczyć. Będąc w Gdańsku, każdy turysta powinien również odwiedzić pomnik Westerplatte – miejsce gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, oraz Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, znany jako pomnik trzech krzyży, tuż obok stoczni Gdańskiej.

Gdańsk Neptun

Gdańsk: Neptun

Podobnie jak opisane powyżej inne polskie miasta, również Gdańsk jest obecnie bardzo prężnie rozwijającym się miastem turystycznym i studenckim. Liczne wydarzenia kulturalne przyciągają uwagę całej Polski i zachęcają do odwiedzania tej nadmorskiej miejscowości.