Europejskie kawiarnie i bary

Kawiarniane “ogródki” otaczające rynek w Krakowie oferują najlepsze miejsca dla osób lubiących “uliczny teatr”.

Nie jestem typem podróżnika który wolny czas spędza na piciu różnej maści koktajli, aczkolwiek podczas mojej ostatniej wyprawy do Italii, zdecydowałem się spędzić relaksującą chwilkę na wielkim placu w Sienie – Il Campo – sącząc kieliszek vin santo podczas gdy wczesno wieczorne światła oświetlały czerwone cegły budynków w pobliżu. Zakupienie napoju za 20 złotych zapewniło mi miejsce przy najlepiej położonym stoliku na całym placu, przy czym ze spokojem przez godzinę obserwowałem wydarzenia na promenadzie które zamieniły Il Campo w „Il Włoski Pokaz Mody”.

Rynek w KrakowiePlace takie jak wspomniane Il Campo są fizycznym oraz kulturowym sercem Europejskich miast i miasteczek. Dla każdego Europejczyka te tłumne i krzykliwe place są uosobieniem „społeczności. Z definicji ich architektura jest dostojna, a rozstawione dookoła sklepy, kawiarnie powodują, iż place te są doskonałym miejscem do posiedzenia przy kawie i obserwowaniu życia miasta i jego mieszkańców. Promenady po których się spaceruje znajdują się w centrum uwagi, natomiast wysoko położone miejsca pełnią świetną funkcje jako punkty obserwacyjne. Aby jak najprzyjemniej odczuć ten klimat rozsiądź się przy jednym ze stolików kawiarni rozłożonych dookoła placu, zamów coś do picia i poczuj jak otoczenie tętni życiem. Pamiętaj aby się nie spieszyć – czas bardzo przyjemnie mija podczas przesiadywania długich godzin przy stolikach wystawionych na zewnątrz kawiarni bądź restauracji.

Usiądź w odpowiednim miejscu

Turyści są często zaskakiwani przez nieznajomość zasad kultury panujących w kawiarniach. W wielu krajach zapłacisz mniej za miejsca stojące I więcej za miejsca siedzące. Jeśli najzwyczajniej w świecie chcesz wypić drinka „na raz” zamów go przy barze, natomiast gdy chcesz usiąść na dłuższa chwile i poobserwować otoczenie, znajdź stolik przy którym będziesz miał odpowiednie widoki i poczekaj chwilę, a kelner podejdzie i przyjmie Twoje zamówienie, jednakże musisz być gotowy na to, że może to kosztować dwukrotnie więcej niż przy barze, więc jeśli Twój budżet jest ograniczony pamiętaj aby zawsze upewnić się ile będziesz musiał zapłacić jeśli będziesz chciał siedzieć przy stoliku.

Dopóki miejsce w którym zamawiasz nie jest sławne, lista cen zawsze jest wywieszona gdzieś w środku z systemem jaki obowiązuje w zależności od miejsca spożywania np. taniej na barze, więcej przy stoliku, jeszcze więcej przy stoliku na zewnątrz. Kiedy zamówisz drogiego drinka w miejscu siedzącym, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż miejsce to zostanie przypisane Tobie do końca wieczoru. Również warto wspomnieć, że z drinkiem którego zakupisz przy barze możesz zazwyczaj przebywać w okolicy miejsca zakupu np. na pobliskiej ławce lub na plaży po drugiej stronie ulicy, aczkolwiek dla pewności zawsze warto o to zapytać przy jego zakupie.

Wiedz co pijesz

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, warto znać podstawowe zasady jej zamawiania. W niektórych kawiarniach – szczególnie we Włoszech – płacisz przy kasie, a następnie zabierasz rachunek do baru gdzie zostajesz obsłużony. W Italii , w wypadku gdy poprosisz o un caffe dostaniesz espresso. Cappuccino jest serwowane mieszkańcom do południa, natomiast turystom o każdej porze dnia( dla Włocha, cappuccino jest napojem spożywanym przy śniadaniu, a picie czegokolwiek z dodatkiem mleka lub kremu po zjedzeniu jakiejkolwiek potrawy z pomidorami jest uznawane za nietakt). Caffe latte jest kawą espresso zmieszaną z gorącym mlekiem bez pianki serwowaną w wysokim szkle (jeśli zamawiasz tylko latte dostajesz samo gorące mleko). Francuzi zamawiają espresso z dużą ilością spienionego mleka – un café au lait, natomiast jeśli chciałbyś dostać duży kubek poprosiłbyś o un grand creme, a jeśli mały un petit creme.

W wypadku gdy we Włoszech tęsknisz za kawą najbardziej zbliżoną smakiem do parzonej, wypróbuj caffe americano, która jest niczym innym aniżeli espresso rozcieńczonym w gorącej wodzie. Podobny napój we Francji nazywa się un caffe alonge. Jest bardziej prawdopodobnym ,iż będąc w kawiarniach w Wielkiej Brytanii, Niemczech lub Skandynawii zostanie Ci zaserwowana parzona kawa, mimo że w dzisiejszych czasach jest tam również wiele miejsc preferujących espresso. W Turcji podaje się kawę niefiltrowaną, popularną szczególnie we wschodnich krajach Śródziemnomorskich – głównie pitą jako napój wspomagający trawienie po obiedzie bądź lunchu.

Wybieranie właściwej lokalizacji

Plac Il Campo w Sienie jest moim ulubionym miejscem do siedzenia przy kawie we Włoszech, aczkolwiek nie jest jedynym które warto rozważyć. Rzymski Piazza Navona z ciekawą barokową fontanną Berniniego jest wypełniony ludzmi, nieważna jaka jest godzina oraz panująca pogoda. Plac ten ma do zaoferowania jedną z najbardziej ciekawych scenerii nocnych w Rzymie, zawdzięczając to miano muzyce ulicznej, występującym artystom, „pożeraczom ognia”, Casanovom, lodom oraz kawiarniom w których warto usiąść i oglądać przepływ ludzi dookoła. Wenecki wielki plac Świętego Marka za dnia jest okupowany przez turystów, w nocy zmieniając się w jedno z najbardziej romantycznych miejsc w jakich dane było mi być dzięki oświetleniu latarni które spowodują ,że poczujesz się jakbyś cofnął się do innej epoki. Na tle eleganckich kawiarni otaczających plac wyróżnia się powszechnie znana kawiarnia Florian, popularne miejsce dyskretnych spotkań od 1720 roku i jedno z pierwszych miejsc w Europie które serwowało kawę. W Krakowie plac rynku głównego jest niesamowitą przestrzenią publiczną na której zawsze coś się dzieje – pokazy sztuki na powietrzu, improwizowane występy muzyczne, festiwale oraz sklepy. Plac wygląda praktycznie tak samo jak w XIII wieku, ale z wieży miejskiego ratusza wysyłany jest darmowy sygnał Wi-Fi, z którego korzystać mogą osoby znajdujące się w pobliżu.

Wiele z wielkich placów publicznych rozpoczynało swój żywot w średniowieczu jako rynki centralne współpracujące z handlarzami i kupcami. Rynki te wciąż pełnią ważną rolę we Francji, a spacerujące marsze przejmują nad nimi kontrole na jeden lub więcej dni każdego tygodnia. We Francji piękny mały plac Louisa Lepina funkcjonuje jako objazd w niedziele, kiedy to handel na placu kręci się dzięki zabieganemu rynkowi ptaków. Jest to tylko jedna z tuzina specjalności jakie znaleźć można na rynkach rozsianych wzdłuż placów miasta. Dzień w którym otwarte są rynki jest tak samo ważny dla koneksji socjalnych jak i dla handlu – często można zobaczyć sąsiadów wymieniających trzy pocałunki w policzek które są zarezerwowane tylko dla dobrych przyjaciół.

Uliczny ogródek

Większość Europejczyków bardzo ceni sobie spędzenie godziny przy relaksującej kawie lub lampce wina.

Największym placem w Hiszpanii jest pięknie wyglądająca Plaza Mayor w Salamancii. Zwolnij, usiądź i odpocznij pijąc filiżankę kawy w miejscu ze świetną atmosferą (warto wypróbować kawiarnie Cafe Novelty). Kiedyś podczas tradycyjnych wieczornych spacerów, kobiety spacerowały zgodnie ze wskazówkami zegara, natomiast mężczyźni odwrotnie, a po niedzielnych mszach można było obserwować ludzi ubranych w same najlepsze ubrania. Uznaje się to za trwającą wiele generacji paradę , stanowiącą kwintesencję Europejczyków.

Jako podróżnik, oczywistym jest ,że będziesz chciał mieć na koncie każdego dnia jak najwięcej niepowtarzalnych widoków, ale nie zapominaj aby znaleźć czas w swoim grafiku na zwyczajne spędzenie kilku godzin siedząc przy stoliku w kawiarni. Ciesz się z każdej chwili jak przystało na Europejczyka. Obserwowanie jak świat biegnie swoim tempem jest jedną z najlepszych i najbardziej relaksujących czynności przy poznawaniu obcych Ci kultur.