Estonia

Estonia to kraj leżący w Europie Północnej, graniczący bezpośrednio z Rosją, Łotwą oraz Finlandią posiadający dostęp do Morza Bałtyckiego. Kraj, którego stolicą jest Tallin ma stosunkowo młodą historię gdyż powstał dopiero po I wojnie światowej, lecz obecnie może się już poszczycić znacznym dorobkiem, którego efektem jest miedzy innymi członkostwo w Unii Europejskiej i NATO (w obu przypadkach uzyskane w 2004 roku).

Ze względu na swoje położenie jak również historyczne podłoże Estonia jest krajem silnie związanym z państwami skandynawskimi, szczególnie Finlandią co widać chociażby patrząc pod kątem kultury, tradycji czy wyznania – integralnie związanego z kulturą fińską. Kolejną ciekawostką jest również fakt, iż nazwa stolicy kraju – Tallin w dosłownym tłumaczeniu oznacza „duńskie miasto”, także i tutaj widać silny związek z regionem skandynawskim. Pomimo silnych wpływów ościennych kultur na kulturę estońską nie można powiedzieć, że kraj ten nie posiada własnej tradycji – wręcz przeciwnie, na każdym kroku stara się ją pielęgnować i promować na arenie międzynarodowej.

Szczególnie widać to w stolicy Estonii, która jest wizytówką i swoistym centrum kulturalnym całego kraju. W Tallinie znajdziemy liczne muzea, opery, jak również doskonale zachowane zabytki – przykładem tego rodzaju dorobku kulturowego jest miejska starówka – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z punktu widzenia walorów turystycznych istotne jest również ukształtowanie powierzchni Estonii, która jest krajem typowo nizinnym a swoistą atrakcją jest tutaj to, iż w jego skład wchodzi ponad półtora tysiąca wysepek znajdujących się w Zatoce Ryskiej.

Nie sposób także pominąć mnogości jezior i rzek znajdujących się w południowej części kraju. Narwa, Ema czy Parnawa to rzeki znane nie tylko w Estonii, ale również w całej Europie głównie za sprawą ich promocji w literaturze. Dodatkowo godne zauważenia jest natężenie jezior na terenie republiki estońskiej, stanowiących blisko 5 procent całej powierzchni kraju – skupiska te są szczególnie popularne wśród turystów i rokrocznie przyciągają tłumy wczasowiczów, którzy cenią sobie przede wszystkim sielskość otaczającej przyrody i wszechobecny spokój.

O wiele większą część (blisko 18 procent) terytorium Estonii poza zbiornikami wodnymi zajmują również lasy – gęste tereny lesiste obfitujące głównie w drzewa sosnowe oraz świerki, a także liczne torfowiska i obszary podmokłe dopełniają uroku tutejszej przyrody, która pod względem nieskazitelności nie ma sobie równych, wystarczy tu wspomnieć Park Narodowy Lahemaa znajdujący się na wschód od Tallina jako jeden ze sztandarowych przykładów na harmonijny rozwój ekosystemu, z dala od niszczycielskiej ingerencji człowieka. Podróż do Estonii na pewno można polecić osobom, które chcą się wyciszyć, pobyć z dala od miejskiego zgiełku i odetchnąć prawdziwie czystym powietrzem, którego w tym kraju jest pod dostatkiem.

Warto podkreślić, że do Estonii można śmiało wybrać się autokarem, dzięki czemu będziemy mogli cały swój czas poświęcić na podziwianie tutejszych uroków zamiast martwić się gdzie zostawić samochód na czas zwiedzania. W ofertach polskich przewoźników bez problemu znajdziemy tanie przejazdy do największych estońskich miast jak choćby Tallin, Narwa oraz Tartu.

  Polecane wpisy

  • Glasgow i Szkocja
   Niezwykłe Glasgow nad rzeką Clyde Glasgow leży nad rzeką Clyde. To największe miasto Szkocji, [...]
  • Urokliwy hotel Trenython
   Gdzie nocować w Kornwalii? Hotel Tenython to dobry wybór Mieszkanie w hotelu Trenython jest [...]
  • Podróżuj z plecakiem
   Podróżowanie z plecakiem po świecie może być ciekawe Podróżowanie po świecie z plecakiem może być [...]
  • Weekend we włoskiej Florencji
   Florencja, pełna sztuki i zabytków Florencja jest wspaniałym włoskim miasem, słynącym z zabytków [...]
  • Aktywny wypoczynek zimą i latem
   Mnóstwo osób zarzeka się, że kiedy tylko nadejdą pierwsze ciepłe, wiosenne dni zaczną uprawiać [...]
  • Wizyta w brytyjskim parlamencie
   Parlament – popularne miejsce odwiedzin Angielski parlament jest popularnym miejscem [...]