Dania

Dania to kraj znajdujący się w Europie Północnej, graniczący na południu z Niemcami zaliczany do tak zwanych państw nordyckich, w skład których wchodzą także Szwecja i Norwegia. Co ciekawe Dania jest najstarszą w Europie monarchią, w której zachowana jest ciągłość władzy. Ustrój zwany obecnie (dokładniej rzecz ujmując) monarchią konstytucyjną obowiązuje w tym państwie od 5 czerwca 1849 roku. Stolicą kraju jest Kopenhaga, godne odnotowania jest również to, iż w poczet duńskiego terytorium zalicza się również Wyspy Owcze oraz Grenlandię.

Dania jest członkiem wielu organizacji międzynarodowych, w tym między innymi Unii Europejskiej i NATO. Jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni to osobliwością jest w tym wypadku fakt, iż powierzchnia kraju została uformowana podczas ostatniego zlodowacenia zachowując tym samym po dziś dzień swoje pierwotne kształty. Dania jest w praktyce krajem nizinnym, którego ponad 70 procent powierzchni przypada na tak zwany Półwysep Jutlandzki, zaś pozostałe 30 procent skupione jest na ponad czterystu wyspach, z których jedynie 80 jest zamieszkałych przez ludzi.

Duński klimat charakteryzuje wyjątkowa stabilność – temperatury (odpowiednio lato – zima) mieszczą się zazwyczaj w przedziale od -31 do +36 stopni Celsjusza co sprawia, że bez względu na porę roku zarówno mieszkańcy kraju jak i turyści nie mogą narzekać na skrajne warunki pogodowe, gdyż takie w zasadzie tutaj nie występują. Z punktu widzenia turystyki Dania nie należy na pewno do czołówki najchętniej odwiedzanych krajów jednak przyznać należy, że co roku można tu spotkać liczne grupy turystów, których szczególnym zainteresowaniem cieszą się tutejsze wyspy – zwłaszcza te niezamieszkane. Któż nie chciałby chociaż przez chwilę poczuć się jak Robinson Crusoe?

Warto dodać, że Dania posiada dobrze rozwiniętą sieć drogową, dzięki czemu poruszanie się po terytorium kraju nie stanowi najmniejszego problemu. Plusem jest także ogólna lokalizacja najczęściej odwiedzanych ośrodków – Kopenhaga jest tutaj znakomitym przykładem, gdyż znajduje się niedaleko granicy ze Szwecją co sprawia, że zwiedzający mają możliwość wyruszyć ze stolicy kraju bezpośrednio w dalszą podróż po terytorium Szwecji. Z uwagi na umiarkowany poziom zainteresowania turystów Skandynawią, w tym również Danią możemy w spokoju korzystać z dostępnych ośrodków wypoczynkowych bez obaw o ewentualne kolejki czy po prostu brak miejsc.

Warto zatem zdecydować się na podróż do Danii, gdyż kraj ten obfituje w wiele ciekawych miejsc – zwłaszcza wysp, które na szerszą skalę nie są nikomu znane, tak więc eksploracja niezbadanego z punktu widzenia turystyki jak dotąd terenu może się okazać ciekawa przygodą, która dostarczy niezapomnianych wrażeń na długie lata. Do Dani możemy z powodzeniem dostać się autokarem gdyż krajowi przewoźnicy mają w swoich ofertach bardzo tanie bilety autobusowe do większości najpopularniejszych duńskich miast, między innymi Kopenhagi, Odense, Aalborga, Esbjerg czy Arhus. Podróż przez granicę niemiecką autokarem zajmie niewiele czasu a przy okazji pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki, gdyż koszt takiej wyprawy jest w tym przypadku najniższy z dostępnych na rynku.

  Polecane wpisy

  • Santiago, stolica Chile
   Santiago jest stolicą Chile Miasto leży w środkowej części kraju. Jest to największe miasto w tym [...]
  • Isle of Wight
   Isle Wight jest jedną z wysp Wielka Brytania jest krajem wyspiarskim. Ponad osiemset wysp tworzy to [...]
  • Hotel De Glace w Kanadzie
   Lodowy hotel w Kanadzie Miejscowość Quebec ma hotel wykonany z lodu. Jest to jedyny hotel tego [...]
  • Kulturalny weekend w Rotterdamie
   Rotterdam – poznaj miasto koniecznie Aby poznać Rotterdam warto spędzić dwa dni w tym [...]
  • Odpocznij w USA
   Zaplanuj podróż do Ameryki Co można robić w USA? USA to kraj wielu możliwości oraz atrakcji. W tym [...]
  • Co mądry podróżny zabiera na wakacje?
   Pakowanie się z głową jest niełatwe, ale możliwe Pakowanie rzeczy z głową nie należy do łatwych [...]