Czy Albania jest atrakcją turystyczną?

Albania uważana jest za kraj pełen uroku

Ten niewielki kraj wyzwolił się z okowów komunizmu i rozwija się, nadrabiając wieloletnie zaniedbania. Dzisiaj zmierza w stronę Europy i stara się stać członkiem Unii Europejskiej. Piękny kraj, pełen zabytków i urokliwych krajobrazów, zasługuje na bliższe poznanie. Miernikiem rozwoju może być chociażby obecność ulicznych korków. Jeszcze 20 lat temu mówiono, że w całej Albanii jest może 200 samochodów. Dzisiaj są ich tysiące. Ten kraj w 1912 roku wyzwolił się spod władzy otomańskiego imperium, aby wkrótce wpaść w szpony komunistów. Złe czasy minęły, a Albania rozwija się i dołącza do reszty Europy.

Tirana, stolica Albanii

Tirana, stolica Albanii, ma urokliwe stare miasto, pomnik rycerza pochodzący z XV wieku oraz wiele ciekawych budynków. Przemysł i kultura Tirany są bardzo dobrze rozwinięte. Miasto ulokowane jest malowniczo nad trzema rzekami. Osiemnastowieczny meczet góruje nad miastem. Teatr Narodowy, Teatr Opery i Baletu oraz lotnisko są miejscami znanymi każdemu turyście. Miasto założono w XVII wieku. Stolicą kraju stała się w 1920 roku. Żadne inne miasto Albanii nie jest rozwinięte tak dobrze, jak Tirana.

Albania, kraj dyktatury

Od 1945 do 1985 roku Albanią władał Enver Hodża, dyktator i komunistyczny przywódca. Po jego śmierci komunizm odszedł do historii. Albania stała się wolnym, demokratycznym krajem.

Uroki Albanii

Turyści powinni pamiętać, że Albania ma aż 250 mil morskiego wybrzeża. Do tego długie, czyste plaże i płytkie przybrzeżne wody. Zaledwie 40 minut podróży dzieli Tiranę od nowoczesnego ośrodka wypoczynkowego budowanego przez brytyjską firmę. Będą w nim odpoczywać Albańczycy oraz osoby z całej Europy. Dla turystów bardziej zaskakujące niż atrakcje są przyjazne podejście oraz gościnność Albańczyków. W tym kraju można ich zaznać w całej pełni.